Цени на станови во Скопје? Колку се реални?

Дискусија во форумот 'Архитектура, дизајн и уредување' започната од |Volkswagen|, 28 март 2010.

 1. Morbio Inferiore

  Morbio Inferiore

  Член од:
  28 август 2009
  Мислења:
  483
  Допаѓања:
  290
  И? Генерално збори цените се евтини дека Хјустон секојдневно се шири. Па и Скопје се шири, а цениве у ваздух идат.

  пс: Природни несакани ситуации може секаде да те стефат во Америка.

  ппс: И еден ден кај нас на Водно со добар дожд, без стоп едно добри 2/3 дена, све ќе отиде у .... . И пак цените се највисоки.

  Колку и да има објаснувања на нет, не треба да се занемари фактот дека покрај се, имаат дупло поевтини опции..
   
 2. SK-92

  SK-92

  Член од:
  11 октомври 2010
  Мислења:
  592
  Допаѓања:
  437
  Па ние не се чудевме зашто се евтини/скапи.
  Само ја споредуваме цената со таа во Скопје.

  И еве, ти се разбираш во гуглање...зашто се евтини?
   
 3. beneamata

  beneamata

  Член од:
  14 ноември 2009
  Мислења:
  15.285
  Допаѓања:
  11.008
  Epa eve od deckovo nad tebe linkot ako procitas, ima i property tax od 33k, pa cenata doagja duplo poskapo vo sporedbata sto ja napravil. Posle doagja toa deka kukjata e 74ta a vie sporeduvate so nova gradba, posle stavete renoviranje od 30k, nema sliki na sajtot od vnatre, i na kraj sporeduvate so ceni vo Skopje a Houston ne e kremot na Amerika ko Skopje vo Makedonija:)

  Da de, znam deka se visoki kaj nas cenite, ama visoki se i tamu, zatoa imashe mortgage kriza, zaso site vo cash kupile kukji.
   
 4. StefusRefus

  StefusRefus

  Член од:
  20 јули 2016
  Мислења:
  2.918
  Допаѓања:
  1.264
  10 години се чека да паднат цените ама нема ништо значајно, најверојатно нема ни во наредните 10 години. Посебно не со овие каматни политики.
   
 5. Che59

  Che59

  Член од:
  28 февруари 2017
  Мислења:
  2.428
  Допаѓања:
  2.317
  Со вакви каматни политики чудо што и некој се нафаќа на тоа! Али кај нас е пресметано изгледа, да му се начука до даска, на тој што нема алтернатива:(
   
 6. StefusRefus

  StefusRefus

  Член од:
  20 јули 2016
  Мислења:
  2.918
  Допаѓања:
  1.264
  Јас ја видов работата и се што имав ставив на македонска берза во 2012. И имав добар профит. Инаку за тоа е и влада и НБРМ и ЕЦБ крива зошто имаме толку ниски камати а и комерцијални банки. Генерално се исплати да се задолжуваат и јас мислам да земам кредит наскоро нормално за инвестирање но не во недвижности.
  Но, имаат предност тие што се задолжени...сега има доста поволни кредити за разлика од пред 10 години.
   
 7. SK-92

  SK-92

  Член од:
  11 октомври 2010
  Мислења:
  592
  Допаѓања:
  437
  Ti brat dobar si?

  Me citiras a nisto od toa nemam pishano.
  Napishav samo deka kukjata e mnogu odalechena od centarot pa moze i zatoa taa cena.
   
 8. PituGuli55

  PituGuli55

  Член од:
  27 октомври 2017
  Мислења:
  66
  Допаѓања:
  111
  luge pojke od 200-250 evra kvadrat za izgradba kluc na raka ne gi kosta investitorite vo shkupi, dodajte mu na toa uste 100 evra komunalii koi sto pari vmro-sds gi pikaat u dzeb posto nisto novo od infrastruktura ne gradat, tuku se shlepaat na veke izgradena infrastruktura od pred 30-40 godini i presmetajte kolku kjaruva cico cifliganec i ostali.
  Dodusa nesto plaka za placot (mozda 5 euro/kvadrat na ilindenska?), golem del na podizveduvaci mu plaka so stanovi itn itn...
  --- Споено дупло мислење, 13 април 2019 ---
  Еве ви една цена од 280 еур квадрат клуч на рака, скапџија е овој инаку има и многу поефтино


  https://reklama5.mk/AdDetails?ad=2339677
   
 9. beneamata

  beneamata

  Член од:
  14 ноември 2009
  Мислења:
  15.285
  Допаѓања:
  11.008
  Dobar sum, ne te razbrav moze dobro, mislev se slagash so toj sto go pastiral.
   
 10. StefusRefus

  StefusRefus

  Член од:
  20 јули 2016
  Мислења:
  2.918
  Допаѓања:
  1.264
  Значи зимаш на твоја куќа во Скопје на добра локација креваш кат од 100м2 те чини градба 280 евра плус 100 евра комуналии за поткровје е помалку или 380 евра квадрат. 100*380 е 38000 и го ренташ за 350 евра месечно 350*12/38000= 11/100 минус празен стан и одржување има 9-10% поврат годишно. Не е лошо...
   
 11. PituGuli55

  PituGuli55

  Член од:
  27 октомври 2017
  Мислења:
  66
  Допаѓања:
  111
  20km za grad kakko houston od 2.5 milioni(so metro od 6 milioni) vo america, kaj sto lugeto ziveat pretezno vo kuki a ne kokosharnici, ne e daleku. naprotiv relativno dobra distanca e
  Houston e vistinski grad, ne mozeme so isti pojmovi za dalecina da go merime so shkupskata palanka
  --- Споено дупло мислење, 13 април 2019 ---
  kako i da e vidi gi i drugite nedviznini sto se poblizu pa i podaleku od centarot
   
 12. Xibalba

  Xibalba Punctum vivimus

  Член од:
  24 јануари 2012
  Мислења:
  5.693
  Допаѓања:
  10.119
  Ова е малку научна фантастика, освен ако не си ја наследил од комунизмот.
  Реалната математика е купуваш стан од 100 квадрати за 100к евра, го ренташ за 380 евра, што ти дава принос од ~4% во најдобар случај. Стави поправки, реновирање, данок, осигурување и слично и ќе падне под 4%. За нијанса подобро е од камата во банка, ама треба да се замараш со кираџии.
   
  На Che59 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Кеплер

  Кеплер

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  5.349
  Допаѓања:
  7.233
  Само преку booking i aribnb ако е во централно подрачје, се друго е заебанција. Со 2-3 викенди ќе ја вадиш истата кирија што би ти ја дале кираџиите, а ако си повешт ќе вадиш минимум дупло.
  Имам пријател што работи со ова, има вила во Маврово плус стан за рентање во Скопје, постојано му се фул со странци.
   
  На Xibalba му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Xibalba

  Xibalba Punctum vivimus

  Член од:
  24 јануари 2012
  Мислења:
  5.693
  Допаѓања:
  10.119
  Ова е веќе мал бизнис, нормално е да очекуваш 8-10% годишен принос, кога веќе вложуваш екстра ефорт за рекламирање, организирање и комуникација со гостите, чистење после нив, проверка дали нема нешто оштетено и слично.
   
  На Кеплер му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Кеплер

  Кеплер

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  5.349
  Допаѓања:
  7.233
  Да ама со кираџии може и свињарник да го направат за една година, особено студенти. Е сега чистачка може и да си платиш за да не се замараш ти, само постелнината може да ја пуштиш во машина, а за смукање, бришење прашина и менување на постелнина за ситни пари се наоѓа одмена.
   

Сподели преку: