Цени на станови во Скопје? Колку се реални?

Член од
8 декември 2019
Мислења
7
Поени од реакции
20
Џевахир моментално мислам дека ги газат сите со цени. Барем реални се. За кеш, го даваат по 650/700е квадрат / од 60 до 70 квадрати стан. А за компарација, спроти Џевахир, Ново Лисиче во новите згради, под 900е нејќат да чујат. Во постарите згради има и за 800е/квадрат.

Според мене, ич не се реални. Ако земеме дека во центар почнуваат од 1000/1100 па нагоре, што повеќе муабет..
Каде ги наоѓате овие цени, јас кај и да се јавам испод 1000 евра нема теорија.

Многу некако рипнати цените ми изгледаат.

Сега гледам во Аеродром, во изградба 1100 евра ми бараат.

Да не имате некој контакт за Џевахир/Ново лисиче ?
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
182
Поени од реакции
201
Јас живеам во Радовиш,во куќа од 100 квадрати по спрат,а на 2 спрата е и плус таван со отворена тераса со прекрасен поглед на планинската убавица Плачковица,имам сопствена гаража и подрум,двор од 1 и пол декар,позади имам објект од 70 квадрати на 2 спрата(го користиме како магацин и работилница,уште поназад имам приватно шеталиште-прекрасно ридче кое има излез на главен пат,за 7-8 минути сум во центарот на градот и тоа пешки....И сега некое скопјанче(баба му од Трубарево,дедо му од Долно Коњари) кое живее во урбана бетонска џунгла во станче од 70 квадрати со една микро тераса мене ќе ме нарекува провинцијалец?!? Па јас сум за 90% од сите скопјани баварски германски гроф бе мамлази низаедни,плус живеам во далеку почиста околина(не во град кој го бираат за најзагаден во цел свет веќе неколку пати),така да одјебете со тие ваши филмови-провинција-Скопје,тоа веќе не пали,убаво си напишал-сега сите правац Немачка,какво Скопје какви бакрачи!
Добро ти врвеше текстот додека не дојдов до делот кај си излижа се што плукаше. Демек моето село(радовиш) е подобро од вашето село(долно коњари и трубарево?, само зошто се во скопје?)
Зарем не мислиш дека и во д. коњари и трубарево има куќи по 300 квадрата со гаражи и чуда, и патем за 15 минути стигаат до центар на Скопје и зимаат плата 5 пати поголема од таа што ја има во радовиш? Ој ти баварски германски грофе?
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
4.394
Поени од реакции
7.578
Јас живеам во Радовиш,во куќа од 100 квадрати по спрат,а на 2 спрата е и плус таван со отворена тераса со прекрасен поглед на планинската убавица Плачковица,имам сопствена гаража и подрум,двор од 1 и пол декар,позади имам објект од 70 квадрати на 2 спрата(го користиме како магацин и работилница,уште поназад имам приватно шеталиште-прекрасно ридче кое има излез на главен пат,за 7-8 минути сум во центарот на градот и тоа пешки....И сега некое скопјанче(баба му од Трубарево,дедо му од Долно Коњари) кое живее во урбана бетонска џунгла во станче од 70 квадрати со една микро тераса мене ќе ме нарекува провинцијалец?!? Па јас сум за 90% од сите скопјани баварски германски гроф бе мамлази низаедни,плус живеам во далеку почиста околина(не во град кој го бираат за најзагаден во цел свет веќе неколку пати),така да одјебете со тие ваши филмови-провинција-Скопје,тоа веќе не пали,убаво си напишал-сега сите правац Немачка,какво Скопје какви бакрачи!
Грофе,куче да врзеш не ти седи у радовиш.Не си прај бајрам на паметот.Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Член од
28 август 2009
Мислења
894
Поени од реакции
1.091
Каде ги наоѓате овие цени, јас кај и да се јавам испод 1000 евра нема теорија.

Многу некако рипнати цените ми изгледаат.

Сега гледам во Аеродром, во изградба 1100 евра ми бараат.

Да не имате некој контакт за Џевахир/Ново лисиче ?
За Џевахир , 2ца тука од Лисиче по таа цена земале станови, така им рекле за кеш цена. Пред Џевахир, имаш и билборд 799е квадрат.

За ова другиве згради, ваљда со инвеститор директно комуницираш? Види станови кои веќе се купени од луѓе, остај они што бладаат со 1000е. Купени од луѓе пред година/две/три, и така им стојат. На нив ќе најдеш убава цена.
 
Член од
8 декември 2019
Мислења
7
Поени од реакции
20
За Џевахир , 2ца тука од Лисиче по таа цена земале станови, така им рекле за кеш цена. Пред Џевахир, имаш и билборд 799е квадрат.

За ова другиве згради, ваљда со инвеститор директно комуницираш? Види станови кои веќе се купени од луѓе, остај они што бладаат со 1000е. Купени од луѓе пред година/две/три, и така им стојат. На нив ќе најдеш убава цена.
Да да, со инвеститор.

Се ослонувам највеќе на реклама5 и пазар3, а таму и половни станови идат преку 1000 евра, а и многу малку огласи има.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
16.499
Поени од реакции
13.377
Поголем данок се плаќа на втора продажба. Џевахир тие станови знам дека ги продадоа, може пак имаат по таа цена, нека се распраша.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
896
Поени од реакции
552
Добро ти врвеше текстот додека не дојдов до делот кај си излижа се што плукаше. Демек моето село(радовиш) е подобро од вашето село(долно коњари и трубарево?, само зошто се во скопје?)
Зарем не мислиш дека и во д. коњари и трубарево има куќи по 300 квадрата со гаражи и чуда, и патем за 15 минути стигаат до центар на Скопје и зимаат плата 5 пати поголема од таа што ја има во радовиш? Ој ти баварски германски грофе?
Не е се во платата,во парите и во ебените стресни кариери,тоа ми е поентата,демек ако живеш во Скопје и работиш во Пивара имаш поубав живот од мојот? Не бе пријателче,и во малите градови убаво се живее,е сега секаде има маани,Скопје има свои предности,ама и маани,истото важи и за Радовиш и сите останати помали градови,и да завршам,во помал град психата ќе ти биде далеку позачувана отколку да живееш во Скопје и да патуваш секој ден до работа по пола час во еден правец! Ова само како еден пример а ги има многу!
 
Член од
28 август 2009
Мислења
894
Поени од реакции
1.091
демек ако живеш во Скопје и работиш во Пивара имаш поубав живот од мојот?
Па ако сме реални.. да. Да не ме сватиш погрешно, ама во Пивара (дека ја зема како пример затоа..) голем дел се по струка, пример, биохемија си влезен во сектор да речеме за анализа на производство.. Платата, можностите за унапредување, поволности итн, што ќе ги имам таму по автоматизам ќе ме прави посреќен одколку платата и остали работи во Радовиш. Јас ќе можам да си дозволам летовање, зимовање, викенд надвор од МК со друштво, фамилија итн. додека во Радовиш ќе крпиш по нешто за петок сабота. И сеа кај ќе ми биде повеќе зачувана психата? Има притисок али па која работа со одговорност нема?

Си има и негативни страни не викам не, но позитивното во овој случај е каде каде поголемо. Али заеби, забегавме малце од темата..
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.860
Поени од реакции
10.223
Нит е чудно нит необично. Ете, ако земеме помало место за репер, таму гледам два стана продаваат 300-400 евра/м2. Нормално, крајната цена можда ќе биде и помала. Што е суперпремија према цената во Скопје. И ете, веројатно се работи за понуда и побарувачка. Скопје од 400-500 илјади, се качи на над 800 илади жители без "привремено" дојдени од разни причини. Кај шо повеќе се бара, цените се повисоки, нормална работа.
Затоа и реков, здравје за тие пари...
 
Последно уредено:
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.584
Поени од реакции
12.311
Не знам по кој основ ги држат цените кога еден куп станови не се продадени, пример Џевахир е прекинат со изградба на последниот блок затоа што ни првите 2 уште не се комплет продадени.
Кај одиме кога ќе го направат комплексот Лимак кај Рамстор, па овој кај Саем (ај таму Косовари ќе ги купува становите, ваљда и субвенционирани од Исламска заедница). Се гради турбо,а народот ваљда не е толку луд уште да инвестира во гробницава Скопје.
Здравје нека отворат граница за Немачка да даваат и без работа визи, уште помалку ќе има интерес да инвестираат тука.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
2.514
Поени од реакции
3.857
Не знам по кој основ ги држат цените кога еден куп станови не се продадени, пример Џевахир е прекинат со изградба на последниот блок затоа што ни првите 2 уште не се комплет продадени.
Кај одиме кога ќе го направат комплексот Лимак кај Рамстор, па овој кај Саем (ај таму Косовари ќе ги купува становите, ваљда и субвенционирани од Исламска заедница). Се гради турбо,а народот ваљда не е толку луд уште да инвестира во гробницава Скопје.
Здравје нека отворат граница за Немачка да даваат и без работа визи, уште помалку ќе има интерес да инвестираат тука.
Мислам дека и Џевахир беше планиран за косовари, ама тенко излезе есапот!
Што да отворат граница? Во Немачка не отиде само тој што нејке да отиде! И шуто и рогато отиде, е сега за снаоѓање секој со својата срејЧа!
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.584
Поени од реакции
12.311
Мислам дека и Џевахир беше планиран за косовари, ама тенко излезе есапот!
Што да отворат граница? Во Немачка не отиде само тој што нејке да отиде! И шуто и рогато отиде, е сега за снаоѓање секој со својата срејЧа!
Отидоа да работат во бургер кинг, демек по ново не мора да имаат најдена работа за да им ја дадат визата. Ќе се отселуваат уште повеќе во следниот период ако им дадат таква можност, не си врзан со работодавец туку што излезе тоа си работиш. За високо образование до пред скоро беше со сина карта, сега и за нив ќе се олесни.

Инаку може и Џевахир го планирале така, само тешко да испродадат се.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
6.599
Поени од реакции
11.268
А, кај се најдува Долно Коњари селово? За другар прашувам:pos::pos::pos:

Инаку, кој купува бе вакви ќошлести станови, какви што има моментално на пазарот? Мислев заебанции или исклучоци се сликите со стубови сред соба и слични ними, ама имав прилика и со мои учи да се уверам. Можно е еден прав агол бе да нема во станот?

Тотално во право испаѓа другарот гроф.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
7 декември 2019
Мислења
2.514
Поени од реакции
3.857
А, кај се најдува Долно Коњари селово? За другар прашувам:pos::pos::pos:

Инаку, кој купува бе вакви ќошлести станови, какви што има моментално на пазарот? Мислев заебанции или исклучоци се сликите со стубови сред соба и слични ними, ама имав прилика и со мои учи да се уверам. Можно е еден прав агол бе да нема во станот?

Тотално во право испаѓа другарот гроф.
Долно Коњари скопско, се наоѓа на 10 км од Петровец, лево по стариот пат за Св.Николе. Покрај Пчиња!
Е сега колку е Скопје Д.Коњари, кажува фактот што иако има градски автобус, децата што учат средно во Ск. пола преспиваат кај роднини и пријатели или изнајмуваат соби!
За формата на становите, тоа е посебна приказна, ој најди мебел за таков стан. Ама додека е ваква состојбата со побарувачката и тоа ќе врви, за жал:(
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
2.160
Поени од реакции
5.128
Џевахир моментално мислам дека ги газат сите со цени. Барем реални се. За кеш, го даваат по 650/700е квадрат / од 60 до 70 квадрати стан. А за компарација, спроти Џевахир, Ново Лисиче во новите згради, под 900е нејќат да чујат. Во постарите згради има и за 800е/квадрат.

Според мене, ич не се реални. Ако земеме дека во центар почнуваат од 1000/1100 па нагоре, што повеќе муабет..
Тоа и е реалната цена на становите, ама кај нас градежнициве работат со огромни маржи и го дерат простиот народ кој купува по секоја цена
Затоа и водечките ликови од градежништво почнаа веќе да стануваат големи акционери во банките..

Роби газдата на Телекабел во емисија си има кажано дека на 3 или 6м евра (не сум сигурен точно) инвестирани во зграда во Штип профитот им бил дуплиран
 
На врв Bottom