Хеликоптери

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Ајде малце понапредна технологија.
Во 1990 во пустината Мохаве Мартин-Локид и Нортроп започнале еден проект денес познат како TAW -50 (анти-гравитационен хеликоптер).
Станува збор за хипер-сонично летало кое може да се ослободи од земјината гравитација, и да постигна брзина над 50 маха.Работи на мал нуклеарен погон, со сопствени системи за вештачка гравитација кога е во услови на бестежинска состојба. Има 4-члена посада но со леталото управува вештачка интелегенција,систем познат како Valkyrie XB/9000 AI. За опстојување во свемирот има дводневна залиха на воздух со опции истата да ја надополнува со враќање во земјината атмосфера.
Ситемот за гравитација му овозможува да ја менува масата од ништо до вистинска тежина во секунда, а со тоа да се неутрализира Г-силата врз пилотите.Од друга страна тоа му овозможува на леталото да понира од преку 50 киломери вон атмосферата, под агол од 80 степени,па се до 45 метри над земјата и без никакви проблеми да се врати вертикално кон првобитната положба.
За вооружувањето нема да пишувам иако и тоа ги надминува денешните конвенционални видови.
За крај . Се верува дека од 2002 САД имаат 20 вакви летала.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.337
Одлично marcus.
Не ни знаев дека такво нешто постои. Нуклеарен хеликоптер.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Не знаеш затоа што не постои. Типот кој тврди дека постои е некој конспиративец.
Рекла казала не знам зошто некој би земал за валидни докази за постоење на вакво нешто.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Ме мрзи да ти давам линкови на интернет напиши на Google TAW-50
па оцени сам.
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
An elaborate hoax :)
Има само еден извор за таа вест ("докторот" што ја пуштил/напишал веста на својот сајт), и еден куп сајтови што ја имаат пренесено понатаму.. нема потврда од други, независни извори.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Нема да навлегувам во тоа дали е вистина или не, зошто и мене ми треба пореален доказ. Јас налетав на ова на интернет и решив да го споделам со вас. Луѓето обожаваат да шпекулираат, а се случувало и порано за работи кои ЦИА ги држела во тајност до моментот на деласификација , да има озборувања , и нагаѓања. На, крајот зошто да не!?
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
markus..na internet lugeto spodeluvaat se i sesto, ako malku go poznavas nivoto na tehnologija vo svetot duri i ako se dodade toa sto se narekuva mozna spekulacija, ona cudo sto go opisa pogore e vo ramkite na fantaziite nareceni zvezdeni pateki...................osven normalno ako nekoj veke nema direktna vrska so nekakvi Vulkanci :):)!!!
Skicata e od edna prikazna pred mnogu godini za propoziciite za helikopter so krut rotor koj bi funkcioniral so kontroliranje na granicniot sloj.....ama se pokaza nedostizno za postojnoto tehnolosko nivo....
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Доволно ми е позната границата на денешнта технологија, јас напишав понапредна и нема врска со Вулканици, па и да е звездени патеки. АМАН. Границите се поместуваат она што денес е SF утре може да биде реалност.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Eh..kamo sreka da e taka :):)!! Mislam vo avijacijata ........sepak do den denesen se sto se raboti se bazira na eden exploziven razvoj vo Germanija od pred pocetokot na ww2 pa nekade do krajot na taa vojna. Uste se predzvakuvaat oblandite i ideite od toa vreme...:):)!!
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
marcus напиша:
Доволно ми е позната границата на денешнта технологија, јас напишав понапредна и нема врска со Вулканици, па и да е звездени патеки. АМАН. Границите се поместуваат она што денес е SF утре може да биде реалност.
Да бе Галаксија, Трече око, М-експрес муабети.
Или рускана Правда кога ќе одлепи нешто од време на време.

Абе по таа логика, секој може да извади некоја теорија, да напише имиња од фирми кои -скришно- развиваат различни компоненти и да напише нешто слично.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Добро. Ај ќе ставам еден нормален хеликоптер, оти гледам дека некои се тука за да серат, по она што другите го ставиле на темата.Станува збор за TIGRE HAP производ на EUROCOPTER.

Спаѓа во во борбени хеликоптери со средна тежина(6тона).Првиот прототип излегол во 1991 год.
Има двочлена посада, два 2 МРТ 390 мотори, брзина од 280к/ч, домет од 800 км и плафон од 4.000 м.
Од вооружување има 30мм топ, 68мм ракети и воздух-воздух Мистрал проектили

 

NEBO666

НАУЧНИК
Член од
21 јули 2007
Мислења
568
Поени од реакции
1
Ајде малце понапредна технологија.
Во 1990 во пустината Мохаве Мартин-Локид и Нортроп започнале еден проект денес познат како TAW -50 (анти-гравитационен хеликоптер).
Станува збор за хипер-сонично летало кое може да се ослободи од земјината гравитација, и да постигна брзина над 50 маха.Работи на мал нуклеарен погон, со сопствени системи за вештачка гравитација кога е во услови на бестежинска состојба. Има 4-члена посада но со леталото управува вештачка интелегенција,систем познат како Valkyrie XB/9000 AI. За опстојување во свемирот има дводневна залиха на воздух со опции истата да ја надополнува со враќање во земјината атмосфера.
Ситемот за гравитација му овозможува да ја менува масата од ништо до вистинска тежина во секунда, а со тоа да се неутрализира Г-силата врз пилотите.Од друга страна тоа му овозможува на леталото да понира од преку 50 киломери вон атмосферата, под агол од 80 степени,па се до 45 метри над земјата и без никакви проблеми да се врати вертикално кон првобитната положба.
За вооружувањето нема да пишувам иако и тоа ги надминува денешните конвенционални видови.
За крај . Се верува дека од 2002 САД имаат 20 вакви летала.
50maha????????????????
toa ne e vozmozno be......45 000 km/h???????ova e 17kilometri vo sekunda....ne e mozno.....vestackite sateliti se dvizat so brzina od 25 maha...mozebi moze da ja dostigne taa brzina,ama vo vakuum,zosto nema sansi da ima tolkava aerodinamicnost...
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
NEBO666.......sedni fati se za kniga, mlado momce...ne bulazni :):)!!
Za da neutraliziras GRAVITACIJA prvo treba da znaes sto e GRAVITACIJA ...,a do sega nikoj ne ni namirisal...se ceka doaganjeto na Klingtoncite....:)
Znaes li sto e 50...eve ne 50 samo 5 maha vo atmosfera...KAKVO ZAGRAVANJE E TOA...,aj znam deka ova skolovo go srozaa na niski granki , ama sepak nemojte do tolku niski ....
 

NEBO666

НАУЧНИК
Член од
21 јули 2007
Мислења
568
Поени од реакции
1
NEBO666.......sedni fati se za kniga, mlado momce...ne bulazni :):)!!
Za da neutraliziras GRAVITACIJA prvo treba da znaes sto e GRAVITACIJA ...,a do sega nikoj ne ni namirisal...se ceka doaganjeto na Klingtoncite....:)
Znaes li sto e 50...eve ne 50 samo 5 maha vo atmosfera...KAKVO ZAGRAVANJE E TOA...,aj znam deka ova skolovo go srozaa na niski granki , ama sepak nemojte do tolku niski ....
tokmu poradi ova pisuvam deka nema sansi da se postigne taa brzina,a se prasuvam dali moze i vo vakuum....znam deka eden mah e 344 m/s...vidi sto pisav,ti mozebi pogresno me imas svateno,citatot jas ne go pisav....
a za gravitacijata ucevme vo prva....deka moze da bide samo privlecna sila,i ja znaev taa konstantata,kolkava i silata na gravitacijata pomedju dve tela od eden kg,koi se oddaleceni na eden metar....
Znam deka nikoj neznae dovolno za gravitacijata,ama sepak znam nesto....
Verojatno jas i ti imame isti mislenja,ama se raboti za nedorazbiranje,zosto ti mislis deka sum napisal nesto sto go nemam napisano.
 

NEBO666

НАУЧНИК
Член од
21 јули 2007
Мислења
568
Поени од реакции
1
1 МАХ не е 344 метри во секунда. МАХ е променлива вредност во зависност од надморска брзина, атмосферски услови... Значи брзината на звукот не е иста на 0 метри или на 2000 или на 20,000 метри височина.
kako ne e 344m/s?
vo edno naucno spisanie go procitav toa,a verojatno e na nadmorska visocina od 0 metri i temperatura na vozduhot od 20stepeni celzjusovi....mislam deka mah e brzinata na zvukot vo vozduhot,na 0 nadmorska visina(ili prosecen atmosverski pritisok),i sobna temperatura....ako imas dr defenicija za mah,poubavo objasnija,jas nemislam deka taa e promenliva....
надморска брзина?
verojatno mislese visina....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom