Хеликоптери

NEBO666

НАУЧНИК
Член од
21 јули 2007
Мислења
568
Поени од реакции
1
Теоретски да ама ти треба многу големо искуство и експертиза како и прирачници за да не утнеш нешто, бидејќи хеликоптерот ако исклучиво тежок за управување воздухоплов уште тполку поранлив е на механика.
Нормално ако ги изземеме потрошеното тон време, нерви и пари.
Ej a ako resam da pravam helihopterce so dva glavni rotori(eden nad drug),
mislis deka ke mi se skrati vremeto potrebno za izgradba na modelot?
Jas mislam deka e polesno da se napravi RC model na avion odkolku na helihopter,vo pravo sum?
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Ej a ako resam da pravam helihopterce so dva glavni rotori(eden nad drug),
mislis deka ke mi se skrati vremeto potrebno za izgradba na modelot?
Jas mislam deka e polesno da se napravi RC model na avion odkolku na helihopter,vo pravo sum?
Како мислиш два ротора еден над друг, како на Камов или какоа на чинокот?
 

NEBO666

НАУЧНИК
Член од
21 јули 2007
Мислења
568
Поени од реакции
1
Како мислиш два ротора еден над друг, како на Камов или какоа на чинокот?
neznam kako da ti objasnam....ne se razbiram tolku od avijacija.
abe dva glavni rotori,eden nad drug,koi vrtat vo sprotivna nasoka,za da ne se vrti helikopterot.....
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
neznam kako da ti objasnam....ne se razbiram tolku od avijacija.
abe dva glavni rotori,eden nad drug,koi vrtat vo sprotivna nasoka,za da ne se vrti helikopterot.....
значи како на Камов две контраротирачки елиси. Мој совет, ако сакаш да почнеш да правиш радиоуправуван модел на хеликоптер прво научи како функционира еден најобичен хеликоптер, па евентуално направи или купи радиоуправуван хеликоптер, па научи да ги леташ, па после почни да размислуваш за нешто екстремно сложено како радиоуправуван модел на хеликоптер со две контраротирачки елиси.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703

150 evra

RC System 3402 Easy Copter Expert V2 Radio Control Helicopter
RC System Easy Copter V2 Expert Radio Control Helicopter
The RC System Easy Copter V2 Expert comes ready-to-fly out of the box, all you need to do is charge the 7.4v LiPo battery and your in the air.
The Easy Copter V2 Expert has a dual rotor system for added stability, powered by twin electric 180 motors and weighing only 235g, the RC System Easy Copter V2 Expert has the power to weight ratio to allow for fun aerobatics. The electronics further comprise of a 3-in-1 receiver, gyro and speed controller, and mains charger. The controller comes as 4 channel on 35Mhz available on 3 different channels to allow you to fly three RC System radio control helicopters at once.

Manufacturer: RC System
Model: Easy Copter V2 Expert
Colour: White
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ova e mnogu interesen proekt koj poleka no sigurno butka napred, ocigledno e dobro finansiski fundiran:
http://www.urbanaero.com/Frame-Company_info.htm
pred nekolku godini so..sega Dr. Rafi Yoeli.... napravivme malku muabet za proektot...ocigledno negoviot entusijazm bil so osnova...

 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Interesno .................imalo ( 1950-57) i Cessna helicopter:


 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Dali znaes so se sluci so proektot SO 1310 Farfadet? (1953)
Bese nekoja cudna kombinacija na avion (so trup, opaska, vlecna elisa, mali krila..) i helihopterska pogonska elisa koja ja dvizea mali mlazni motori montirani na kraevite na kracite na elisata.

verojatno ostanal na prototip...:
...toa vsusnost e zirokopter so moznost na intenzivna prerotacija na rotorot i moznost za dodavanje na pozitiven kolektiven cekor ...sto omozmozuva takanareceno jump-start poletuvanje. Namesto mehanicki pogon , rotorot e supliv i se naduva vozduh od turbopropelerskiot motor vo mlaznici na kraevite na rotorot. So toa se izbegnuva i ziroskopskiot moment na rotorot, a so toa i potrebata na rotor za kompenzacijana krajot na opaskata....NO GLAVNO OVA E ZIROKOPTER.... ovde naletav na detali za helicopteri vo Francija vo toa vreme : http://avia.russian.ee/helicopters_eng/aerospatiale.html

Dornie napravi eden vistinski helikopter Dornier-Do-132


cij rotor se zadvizuvase so duvanje na vozduh niz mlaznicite na krajot na rotorot...vistinski helikopter so ciklicen i kolektiven cekor na rotorot...noa zaradi nekoi komplikacii ( citaj nekoi ne sakaat konkurencija) iako mnooogu ednostaven kako konstrukcija e napusten.....kako proekt...
Sega so taa sema rabotat Groen Brothers Co. i Crater Copter Corp. kako i mnogu mali firmi sirum svetot so mali ednosedi ili dvosdi.
Pred mnogu godini i ovde vo MKD edni otkaceni sostavija tri Bensenovi gyrocopteri....mislam deka negde imam fotografii....edniot imase peh da sleta vo visoka pcenka vo kumanovo zaradi otkaz na motorot , vtoriot ima poletano i od Partizanska, a podocna isto e rasturen , za tretiot slusam uste e vo nekoj podrum nekade vo Skopje....
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
1.196
Поени од реакции
10
edna stvar ne mi e jasna. zasto makedonija vo 2001 god kupila praistoriski helikopter kako [SIZE=-1]UH-1H Huey?!?!

[/SIZE]

[SIZE=-1]

[/SIZE]
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
1.196
Поени од реакции
10
isto mozam da kazam i deka black shark bese donesen vo makedonija i trebase da se kupi vo 2001 godina ama site strucnjaci potvrdija deka ne ni treba takov helikopter i vladata se otkaza od taa idea ama zatoa kupi 10 hindovi koj odlicno si ja vrsat rabotata. a deka crna ajkula imase vo makedonija zboram so sigurnost bidejki imav sansa da go vidam so svoj oci.

 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.539
Поени од реакции
7.214
Дали би се заколнал во тетка ти дека го виде Ка-50 во Македонија?

За останатите, вакви хеликоптери има 16 во светот кои руската армија ги користи и досега ниту планира да ги продаде ниту да ги позајми. Чеченците се уште будни.

Камов со Израелците сакаа да направат една верзија да ја продадат во Турција ама не успеаја.

Вакви стручњаци како Ацко во Македонија ги имаме премногу.

И Ацко, Хјуиата Македонија не ги купи туку ги доби донација од Грција. Стручњациве гледам добро те информирале.
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
1.196
Поени од реакции
10
ne rekov nikoj strucnjaci. ja samo rekov deka eden black shark bese na petrovec (neznam na kolku vreme i ne tvrdam deka vrsel misija) i go vidov koga bev vo francuskiot bataljon na petrovec. a za hjuiata na internet procitav samo deka makedonskata armija nabavila hjuia.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
[acko]®;791867 напиша:
ne rekov nikoj strucnjaci. ja samo rekov deka eden black shark bese na petrovec (neznam na kolku vreme i ne tvrdam deka vrsel misija) i go vidov koga bev vo francuskiot bataljon na petrovec. a za hjuiata na internet procitav samo deka makedonskata armija nabavila hjuia.
Rusija imase dva prototipa...dali nekoj od niv preletal do Skopje ...neznam, no znam deka vo toj moment nemase poveke od dva prototipa i edna pred serija od 12 komada vo zavodot vo Orenburg. Sega ....spored bb tie se zavrsuvaat ( se veke zavrseni???)...sobrale pari vo budzet za toa..., nema najava za nova serija iako se ocekuva.......da se naracaat uste 30....
Vo meguvreme napraveni se mnogu podobruvanja ...sto e i normalno.....

Da ne bil nekoj Kamov od modelite koi letaat...togas na Petrovec???
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
1.196
Поени од реакции
10
slusaj ja ne se razbiram mnogu u ova samo znam deka bese so dva propelera eden vrz drug i od strana izgledase ist ko ovoj. i ovoj bese sletan na petrovec vo delot kade so bea smesteni trupite na nato. nekade kaj francuskiot i germanskiot bataljon (kaj freeshop-ot vo voeniot del ako znaete kade e). a za toa deka trebase da se kupat gledav na vesti bas u toj period mozebi bea spekulacii mozebi ne i bas pokazuvaa sliki od helikopterot. aj sea ke vidam kako e toj kamov pa ke ti kazam dali moze bil toj!

kamov ne bese 100% zaso ne si licat ic osven vo rotorot

inace sea procitav deka ima ka-50 i ka-52. ka-50 se proizveduva od 1995 god od nekoja kompanija arsenov i e edno set. a ka-52 e dvoset tek sega skoro pocnal da se prizveduva.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom