Хеликоптери

Член од
1 мај 2015
Мислења
477
Поени од реакции
657
Како љубител на воена авијација се двоумев дали да отворам нова тема за воени хеликоптери пошто има тема за воени авиони, но се решив да ја вратам во живите оваа тема хеликоптери затоа што би било соодветно име генерално повеќето хеликоптери може да се набават во воена и цивилна верзија.

Ќе започнам со Westland Lynx повеќе наменски хеликоптер го користи пешадијата и морнарицата развиван е во повеќе варијанти. Има и нова-подобрена верзија AW159 Wildcat.
 
Последно уредено:

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
...хеликоптери...хеликоптерите всушност не летаат.., тие се толку грди што Замјата едноставно ги отфрла од себе.......;)
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
 
Последно уредено:

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Aпатар за варење, цевки лим и мотор од МЗ или ЧЗ
..да ама у Македонија одма ќе те прогласат за брат Рајт, ама нема ни цевки , ни лим, нит некој што знае што е аероеластичност , а не па заварување....:tapp:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
..да ама у Македонија одма ќе те прогласат за брат Рајт, ама нема ни цевки , ни лим, нит некој што знае што е аероеластичност , а не па заварување....:tapp:
зборот аероеластичност го измисливте за да можете поскапо да наплаќате услугите, шо им фалеше на авионите пред ера на аероластици?
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
зборот аероеластичност го измисливте за да можете поскапо да наплаќате услугите, шо им фалеше на авионите пред ера на аероластици?
...многу се тешки и носат евентуално 20% корисен товар од тежината на полетување... плус бавни

за разлика од еве првиот аероеластилен..DC2 постариот брат на DC3. :):)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
...многу се тешки и носат евентуално 20% корисен товар од тежината на полетување... плус бавни

за разлика од еве првиот аероеластилен..DC2 постариот брат на DC3. :):)
ко шо реков, за пари и бизниси си побрзо да лета и повеќе да собери за да во шо пократко време заработат појќе пари.
Го заебавте уживањето во летање, отворена кабина, кожен мантил, волнен шал, ветер в лице, орјентација према сонце и некоја река.....

3347425804_e261a9f359_b.jpg
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
ко шо реков, за пари и бизниси си побрзо да лета и повеќе да собери за да во шо пократко време заработат појќе пари.
Го заебавте уживањето во летање, отворена кабина, кожен мантил, волнен шал, ветер в лице, орјентација према сонце и некоја река.....
:):):)

во Битола на аеродромот кај Света Недела почнав и научив 1963 да летаам на витло како баткава , ама на Летов 22... :) :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
:):):)

во Битола на аеродромот кај Света Недела почнав и научив 1963 да летаам на витло како баткава , ама на Летов 22... :) :)
требаше да си останеш во Битола, наместо шо дозволи да за расипе прљавиот покварен декадентен запад
 
Член од
1 мај 2015
Мислења
477
Поени од реакции
657
Некој имал лош ден :D
UH-60 и десно на крај AH-64 како нивна заштита :LOL:
 
А

Атлантист

Гостин
Се подготвува наследник на V-22 Osprey. Тоа е Bell V-280 Valor, полесен, побрз и поефтин.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom