Хеликоптери

PlayBoY

I am the MuNgoS
Член од
6 февруари 2007
Мислења
1.063
Поени од реакции
5
Eve nekolku interesni informacii :
Za vreme na vojnata so albanija, Makedonija trebase da zeme Helihopter Ka-50 Alligator,ama posto samo RUSIJA,AMERIKA,KINA,IZRAEL... uste nekolku GO IMALE,demek SLABA NI E DRZAVATA i nemozelo da go imame.c c c.
lele da dojdese toj tuka, imahe crevata da mi izlezat!!! moze 360 da se svrti! ako me svaka nekoj!
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703

Aligatorot KA-52 e modifikacija na KA-50 Crna Ajkula
i kolku znam i od dvata modela napraveni se samo prototipovi vo zavodot 47 vo Orenburg i ako dobro sum slusnal..duri sega se privrsuva nekakva serija od 12 kom....odkako Rusija malku se zbogati:):)....taka da za nabavka na takvo nesto nikogas ne stanuvalo zbor, osven kako novinarska patka za podiganje na moralot i zamajuvanje narod :):)!!
 
Член од
5 јули 2006
Мислења
97
Поени од реакции
1
PlayBoY напиша:
EPA VAKA,SLOBODNA PRASAJTE ME STO SAKATE vo vrska so ARM vo R.MAKEDONIJA, ZNAM SVE!!!! eve sega na 10 juni 2007 e den na VV i PVO
(Voeno Vozduhoplovstvo i Protiv Vozdushna Odbrana) ke ima letanje,prezentacii... itn... sega cekam PRASANJA!!!
eve na slikata kako mu objasnuvam na eden drugar OVA ONA :vozbud:
Kade ke ima letanje , prezentacii?
 

PlayBoY

I am the MuNgoS
Член од
6 февруари 2007
Мислења
1.063
Поени од реакции
5
concrete напиша:
i kolku znam i od dvata modela napraveni se samo prototipovi vo zavodot 47 vo Orenburg i ako dobro sum slusnal..duri sega se privrsuva nekakva serija od 12 kom....odkako Rusija malku se zbogati:):)....taka da za nabavka na takvo nesto nikogas ne stanuvalo zbor, osven kako novinarska patka za podiganje na moralot i zamajuvanje narod :):)!!
ma mene cale mi kazuvase za tie raboti!!! on e nesto u ARM,ne vikazuvam so :baeh:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Член на раководството напиша:
Kolku mm celik e probivnosta na pancirno zrno 20mm ispukano od a3b1 (eventualno a4) na dalecina od 1000 metri?:zlo:
(se razbira pod ago; od 90 stepeni)
33,2567211409 mm. cca 160.664MJ energija :):) !!
 
Член од
5 јули 2006
Мислења
97
Поени од реакции
1
ili e maketa na zica so vmetnat zvuk ili kamerata so koja e snimano e sranje i ne e sposobna da prikaze celoto dvizenje na perkite . drugo ne mi teknuva.
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Друго објаснување освен ова доле нема, освен ако не вградиле nozzles како кај Harrier :)

You just set the camera to record at one of the factors of the rpm of the blades. (Example: When measuring the speed of a rotating object, you take a strobe light and begin at the lowest FPM(Flashes per Mintue) and increase the FPM Until the rotating object looks as though it's completely still.) Same concept here.
 

SAS

Член од
13 јуни 2007
Мислења
21
Поени од реакции
0
imase eden mnogu brz helikopter ama ne mi teknue imeto
 

Billa Bong

I love Basketball
Член од
14 август 2006
Мислења
6.590
Поени од реакции
11
PlayBoY напиша:
Eve nekolku interesni informacii :
Za vreme na vojnata so albanija, Makedonija trebase da zeme Helihopter Ka-50 Alligator,ama posto samo RUSIJA,AMERIKA,KINA,IZRAEL... uste nekolku GO IMALE,demek SLABA NI E DRZAVATA i nemozelo da go imame.c c c.
lele da dojdese toj tuka, imahe crevata da mi izlezat!!! moze 360 da se svrti! ako me svaka nekoj!
Па не биди многу сигурен дека цревата ке им ги извадевме....
Зошто не ни го дале?
Прво Американците беа на страната на албанциве што ни се накотија тука...ама нема врска
Второ Русија не смееше да мрдне па не да ни даде Хеликоптери од тој тип...итн да не забегувам од темава....

Еве една слика од Хеликоптер
 

Kajgana Shop

На врв Bottom