Хеликоптери

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
167
Овде сите информации и слики од хеликоптери.
Мене лично некако хеликоптерите на моменти многу повеќе ме фасцинираат од авионите , ама и интересно е тоа што се многу полсожени за управување од авионите, што мислите вие за ова?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.792
Поени од реакции
3.335
Таткото на хеликоптерот е Сикорски. Тој е Русин, но по 1917 (октомвриската револуција), пребегува во САД каде и работи понатаму. Таму тој доживува успех, и првиот хеликоптер е произведен некаде кон крајот на Втората Светска Војна.

Тој e Mr. Helicopter :)
 
Член од
1 февруари 2006
Мислења
380
Поени од реакции
17
taka e strumiks
sikorski po doaganjeto vo sad raboti za vojskata i pravi nekolku prototipovi vrz baza na koi se zasnovani denesnite helikopteri.
zagledaj discovery....onie kratki filmcinja sto gi davaat megu emisii.obrabotuvaat tema za avijacija i tamu ke nacekas za mr.helicopter
:)
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
167
Очигледно е дека концептот на една голема елиса и една мала на опашот елиса која служи за управување и одржување во обртно-импулсна рамнотеша многу го надминал концептот на две спротивно ротирачки елиси кој јас колку што сум запознеат го корист исклучиво Фирмата Камов, другите сите се базираат на првоспоменатиот систем.
Има ли тука некој Машинец да објасни подетално кој од овие два система се подоверливи, бидејќи иако изгледа помасивени покомплициран системот на две спротивноротирачки елиси, мислам дека побезбеден во случај на мали дефекти или?
Исто така имам приметено дека Хеликоптерите со 2 односно 4 перки се далеку побучни од тие со 5 или повеќе, може некој ова да го објасни.
 

skorpija^m

seven & seven
Член од
5 мај 2006
Мислења
492
Поени од реакции
4машинерија која убива :duel:
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
167
Еве малку слики од воени хеликоптери за споредба:
И на крај тешкашот меѓу хеликоптерите:

 
Член од
27 април 2006
Мислења
176
Поени од реакции
2
Овие нашиве ја зезнаа работата што ги продадоа овие хеликоптериве црна ајкула мислам дека се викаа
 
Член од
27 април 2006
Мислења
176
Поени од реакции
2
Па мислам дека беше за време на војната во 2001 и купија хеликоптери (види втората слика над мојот пост за тој хеликоптер ти зборам) и нашава влада ги продаде после неколку месеци
 
Член од
4 август 2006
Мислења
41
Поени од реакции
5
Greska si nikad ne sme imale takvi helikoteri, ako mislis na ovoj KA-50 Hokum ili poznat kako BLACK SHARK. 100% sum siguren!!! Pozdrav
 

LaVista

Traumatic Playground
Член од
31 јануари 2007
Мислења
4.182
Поени од реакции
957
A еве и една од моите омилени машини(Мi-24 Hind)


Primary Function: Armed assault/attack helicopter
Contractor: Mil
Crew: Two; cabin holds 8 troops or 14 stretchers.
Unit Cost: N/A
Powerplant
Two Klimov TV3-117 turboshafts at 2190 shp (1635 kW) driving five blade main rotor and 3-blade tail rotor. -- Mi-24P
Dimensions
Length: 57 ft 5 in (17.51 m) -- Mi-24P
Rotor Diameter: 56 ft 9 in (17.30 m) -- Mi-24P
Height: 13 ft 1 in (3.97 m) -- Mi-24P
Weights
Empty: 18,078 lb (8200 kg) -- Mi-24P
Maximum Takeoff: 26,455 lb (12,000 kg) -- Mi-24P
Performance
Speed: 180 kt (335 km/h) -- Mi-24P
Ceiling: 14,750 ft -- Mi-24P
Range: 540 nm (1000 km) -- with aux. fuel -- Mi-24P
Armament
One 12.7 mm four barrel YakB machine gun or twin 23 mm or 30 mm cannon. Two anti-armor missiles, rockets, and guns.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
130


ManufacturerBoeing Helicopter Company and
Sikorsky Aircraft Division (joint venture)
Length 46.78 feet (rotor turning)
Width39.04 feet (rotor turning)

Height11.0 feet (overall)
ArmamentAir-to-air Stinger
Hellfire
20mm three-barrel turreted gun
Hydra-70 rockets
WeightEmpty 7,765 pounds
Combat Mission 10,600 pounds
Mission EquipmentCentralized processing architecture with Ada software
Target acquisition system with aided-target detection/classification and automatic target tracking;
night vision pilotage system, wide field-of-view (35ox52o) helmet-mounted display
PropulsionTwo T800 1,440 SHP gas turbine engines
5-blade main rotor
Fantail anti-torque
CrewTwo
Speed330 km/hr / 172 knots - Dash speed 315 km/hr / 164 knots - Dash speed
(@ 4,000 feet/95oF / with Longbow)
310 km/hr / 161 knots - Cruise speed
Vertical Rate of Climb500-850 feet per minute
Range262 nm Max Range (internal fuel)
1,260 nm self-deployment range


Eве го моjoт ѕвер RAH 66 Comanchi. Првиот прототип е излезен некаде во 1995. За бројки не мора да се зборува погледнете ја само брзината која ја има ова чудо.
 

Тане

„Форумџија во години“
Член од
6 март 2007
Мислења
49
Поени од реакции
1
Моја омилена слика! :helou:
 

Attachments

Kajgana Shop

На врв Bottom