Фудбалски/трансфер дискусии

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
6.908
Поени од реакции
11.090
Се смееш а барса лани го зема боатенг на пример :)
Глеј ги главните трансфери на тимот, и како се покажуваат, плус евентуалниот на ериксен ако се реализира во јануари, не овие пропратни ко барса што го зема боатенг чисто за опција од клупа и да покрие до крај на сезона за да одморат дел од главните играчи. Ова се краткорочни решенија со оглед дека е јануари, ретко кој ти продава свои најбољи фудбалери сеа, освен ако не станува збор за мали тимови или некои ко динамо загреб, или рандом јужноамерикански тим.

Имај у предвид дека само барела и лукаку над 100м евра ќе ги чинат, така да доколку успеат да го земат ериксен ќе заокружат скоро и перфектна трансфер сезона, овие sidekick трансфери ко мозес, јанг, во таков случај лесно може да се занемарат, јасна е поентата на конте со нив.

Али кај бевме до лани, а кај сме сега, и каде можат да бидат после следното трансфер лето, разликата е ко ден и ноќ, огромна. Доколку не ја сјебат за ериксен и го земат, остануваат уште wing back позиците а за истите имаат простор за маневри цело лето, па после да се замараат со Б-трансфери, играчи за клупа, за средината и нападот. Од главниот костур на тимот ( де вриј, скринијар, барела, лукаку, лаутаро, сенси ) најстар играч е де вриј, 27, лукаку 26, другиве се под 25, плус ериксен ете ако дојде, и он е 27, така да паметно го склапаат тимов конте+марота и аусилио како и да ја вртиш.
Ги земаш Јанг и Мозес за да ги одмориш главните играчи, Кандрева и Асамоа. :icon_lol:
 

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
25.738
Поени од реакции
26.044
Ги земаш Јанг и Мозес за да ги одмориш главните играчи, Кандрева и Асамоа. :icon_lol:
А што можат да земат сега на тој дел од терен ? Анролд од ливерпул ли ?
Убаво е објаснето во постот дека тимот е во фаза на изградба, дека се формира млад главен костур на истиот и дека летото што следи би требало интер да има покомплетен ростер бидејќи претпоставувам приоритетни главни засилувања би биле играчи што играат на позициите каде се сега кандрева и асамоа.

Ако до пред година дена фалеа многу играчи за да клубот биде конкурентен за италијанско првенство, ако фалеа 5-6 имиња за системот на конте, во случај сега да дојде и ериксен, би фалеле само добри wing бекови за да барем првиот тим на интер биде перфектно скоцкан за тренер ко конте. Не е мала работа такви услови да изнудиш за нецела година, што и заслуга на тренерот али и на марота. Овој моќен ливерпул не стана преку ноќ ваков, клоп е таму од 2015, првата титула ја освоија лани.

Сеа ако не дојде ериксен и ако воопшто не успеат да го ангажираат тогаш голем минус ќе имаат, да почекаме па да видиме ваљда неделава ќе се знае на што се со тој дил.
 

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
9.566
Поени од реакции
11.466
Мислам дека го планираат Павард за централен, Суле е отиден со лигаментите ехеее.

Фала ви и на двајцата @ob1 @MiteReal , Баљерн - РеЈал: Still a better love story than Twilight :LOL:
Pavard e i centralen iako moze i dsno da igra, neli slucajot so Höwedes na SP bese slicen. Tuku seuste mislam Kimmich e daleku podobar desen bek nego centralen.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
364
Поени од реакции
468
Се смееш а барса лани го зема боатенг на пример
Па со право се смее. Според мене не мислам дека Интер може така да си калкулира како Барса, да си зима такви играчи за да се одмараат главните. Онака и самите зборите Јувентус лига дека е, судии ова она, и без тие работи општо Јувентус се квалитетна екипа. Како ке стигнете негатива, или да држите позитива со такви играчи. На крај тие главните нема никад да бидат ротирани. Или еве да речеме сеа моментално сте -4 од Јувентус. Лукаку се повреди да речеме и еве, со Мозес треба да ги бркате Јуве? Малку потешко тоа. Башка и Роналдо го имаат у тим. Ваков таков покрај Сари бол ене го некако ги бутка Јуве кон нова титула.
Не ја глејте Барса вие, го немате вие Меси у тим, па да ја имате таа надеж за да се борите на 3 фронта секоја година. Башка и тек допрва градите тим повторно да атакувате на било каква титула.

Барса си имаше ростер за 6 титули ама тој кловнот Валверде у тие 2.5 години ниту одмарал некад играчи, ниту ротирал. Така да Боатенг беше една тешка шала, и самиот знаеше дека нема да припари на терен. Едино ми текнува само утакмицата против Хуеска што бркаа бодови за опстанок а Барса више имаше освоено Ла Лига и ете дури тогаш го пушти Боатенг да игра. Типот му подаваат топка и одеднаш гравитација го јаде, како 6 играчи да се окулу него и сам се дриблаше.
 
Последно уредено:

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
14.504
Поени од реакции
11.448
Devi, do kaj e Pep?? :D lele togas najludo bese koga tvrdese deka Pep sigurno doagja poso na zena mu renta kar smetka i nasle od Torino. :pos:
Јас тврдев?
Ај да видам пост каде што јас сигурно тврдев.
 
Член од
25 мај 2010
Мислења
3.140
Поени од реакции
6.348
Пробува Конте со сите сили да остане до крај за борба за скудетото, ниеден од овие крилести бекови шо ги има не е по негов кејф, мора да праи вакви краткорочни експерименти со надеж дека нешо ќе упали.
Интер ќе има послаба втора полусезона во лига
 

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
25.738
Поени од реакции
26.044
Па со право се смее. Според мене не мислам дека Конте може така да си калкулира како Барса, да си зима такви играчи за да се одмараат главните. Онака и самите зборите Јувентус лига дека е, судии ова она, и без тие работи општо Јувентус се квалитетна екипа. Како ке стигнете негатива, или да држите позитива со такви играчи. На крај тие главните нема никад да бидат ротирани. Или еве да речеме сеа моментално сте -4 од Јувентус. Лукаку се повреди да речеме и еве, со Мозес треба да ги бркате Јуве? Малку потешко тоа. Башка и Роналдо го имаат у тим. Ваков таков покрај Сари бол ене го некако ги бутка Јуве кон нова титула.
Не ја глејте Барса вие, го немате вие Меси у тим, па да ја имате таа надеж за да се борите на 3 фронта секоја година. Башка и тек допрва градите тим повторно да атакувате на било каква титула.

Барса си имаше ростер за 6 титули ама тој кловнот Валверде у тие 2.5 години ниту одмарал некад играчи, ниту ротирал. Така да Боатенг беше една тешка шала, и самиот знаеше дека нема да припари на терен. Едино ми текнува само утакмицата против Хуеска што бркаа бодови за опстанок а Барса више имаше освоено Ла Лига и ете дури тогаш го пушти Боатенг да игра. Типот му подаваат топка и одеднаш гравитација го јаде, како 6 играчи да се окулу него и сам се дриблаше.
Не знам кој дел од тоа дека се у фаза на изградба не го разбирате, и дека покрај главни засилувања за кои одат над 100м евра клубот едноставно е ставен во ситуација да пополнува одредени дупки со ваков тип на трансфери, веќе видено кај многу други клубови, големи, кои поминале низ слични фази. Како се постави Клоп на стартот со ливерпул, како сега, или јуветнус, почнаа со мирко вучинич, го носеа ањелка и лордот бедтнер за опции од клупа, на крај се кренаа на ниво погоре.

Така да за неполна година овој интер на конте врши одлична работа, упорно се фаќате за мозес и јанг а го игнорирате фактот дека ериксен им е примарна цел во моментов и фактот дека веќе над 100м евра одат за лукаку, барела и сенси. Во ваква ситуација, финансиски регулативи кои владеат у фудбалот, нормално дека ќе одат и на ефтини варијанти со краток рок на траење колку да се изгура сезоната. Да не земаа интер играчи, и вака да се '' засилуваа '', да, смешно ќе е, али тоа не е случај моментално со клубот за кој пак ке кажам, сеуште е у фаза на изградба, играчки не се на нивото на јувентус сеуште, нит па за нешто позначително во ЛШ баш ради тоа што и ти го спомна, клупата.

Али ако до лани немаа ни прв тимм, за клупа муабет па да не праиме, после следново лето би требало и едното и другото горе доле веќе да се на потребно ниво за нешто поише од само пласман во ЛШ, бар ако судам со какво темпо работат откако пристигнаа марота и конте.
 

Peja989

Супер модератор
Член од
22 јули 2010
Мислења
30.483
Поени од реакции
75.539
Како се постави Клоп на стартот со ливерпул
Нема да проверам ама мислам дека Клоп во први три трансфер период (два зимски и еден летен) не напраи трансфери колку што напраи Конте во негов прв. Сосема различен тип на игра, Клоп прва сезона (зимата) зема само еден играч (Кокер). Сам кажа дека сака на сите играчи да им даде шанса, да види кој што знае и може да прави, па после ќе прави трансфери.
 

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
25.738
Поени од реакции
26.044
Нема да проверам ама мислам дека Клоп во први три трансфер период (два зимски и еден летен) не напраи трансфери колку што напраи Конте во негов прв. Сосема различен тип на игра, Клоп прва сезона (зимата) зема само еден играч (Кокер). Сам кажа дека сака на сите играчи да им даде шанса, да види кој што знае и може да прави, па после ќе прави трансфери.
Клоп дојде во октомври ако не се лажам, реално у јануари не може ни да пазари тоа што сака ама прееска глеав првото лето откако дојде го земал клаван од германија, матип фри трансфер, мане, кој сепак беше играч од саутемтон кој допрва треба да го доусовршува, не беше суперстар и слично и тогаш верувам малку од вас очекуваа дека ќе стане тоа што е денес.

Муабетот ми е дека у фази се одвиваше кревањето на ливерпул со клоп, не можеш тип на играч ко клаван или кариус легендата сеа да донесеш у овој ливерпул, интер се движи у насока ваквите трансфери да се минимализираат ама пак сигурно ќе ги има ( ко барса со боатенг ), али до тогаш јебига, ќе трпиме, не дека е нешто страшно ко што се претставува на темава али ај.
 

Peja989

Супер модератор
Член од
22 јули 2010
Мислења
30.483
Поени од реакции
75.539
Клоп дојде во октомври ако не се лажам, реално у јануари не може ни да пазари тоа што сака ама прееска глеав првото лето откако дојде го земал клаван од германија, матип фри трансфер, мане, кој сепак беше играч од саутемтон кој допрва треба да го доусовршува, не беше суперстар и слично и тогаш верувам малку од вас очекуваа дека ќе стане тоа што е денес.

Муабетот ми е дека у фази се одвиваше кревањето на ливерпул со клоп, не можеш тип на играч ко клаван или кариус легендата сеа да донесеш у овој ливерпул, интер се движи у насока ваквите трансфери да се минимализираат ама пак сигурно ќе ги има ( ко барса со боатенг ), али до тогаш јебига, ќе трпиме, не дека е нешто страшно ко што се претставува на темава али ај.
Потешко е да се пазари во зима, јасно ни е тоа на сите ама Конте беше помалку во Интер, па купи многу повеќе играчи.
Клоп даде шанса на играчите кои ги имаше, какви и да беа а ретко кој од тие остана. Надоградувањето траеше долго, факт ама е и евтино. Мислам дека купи/продај има потрошено 70м фунти, што е смешно кога ќе видиш каде се наоѓа клубот во моментов а каде беше кога го превзема Клоп. Споредено со тоа, Пеп има 430м фунти нет спенд а погледни тој каков тим наследи :)

Грешката на Клоп е можеби тоа што мислеше дека со анонимуси може да напраи било каков чекор во ПЛ и му требаше време да сфати дека не е страшно да лупне 75м фунти за штопер и 60м фунти за голман, се' додека играчите вредат.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
6.908
Поени од реакции
11.090
Не знам кој дел од тоа дека се у фаза на изградба не го разбирате, и дека покрај главни засилувања за кои одат над 100м евра клубот едноставно е ставен во ситуација да пополнува одредени дупки со ваков тип на трансфери, веќе видено кај многу други клубови, големи, кои поминале низ слични фази. Како се постави Клоп на стартот со ливерпул, како сега, или јуветнус, почнаа со мирко вучинич, го носеа ањелка и лордот бедтнер за опции од клупа, на крај се кренаа на ниво погоре.

Така да за неполна година овој интер на конте врши одлична работа, упорно се фаќате за мозес и јанг а го игнорирате фактот дека ериксен им е примарна цел во моментов и фактот дека веќе над 100м евра одат за лукаку, барела и сенси. Во ваква ситуација, финансиски регулативи кои владеат у фудбалот, нормално дека ќе одат и на ефтини варијанти со краток рок на траење колку да се изгура сезоната. Да не земаа интер играчи, и вака да се '' засилуваа '', да, смешно ќе е, али тоа не е случај моментално со клубот за кој пак ке кажам, сеуште е у фаза на изградба, играчки не се на нивото на јувентус сеуште, нит па за нешто позначително во ЛШ баш ради тоа што и ти го спомна, клупата.

Али ако до лани немаа ни прв тимм, за клупа муабет па да не праиме, после следново лето би требало и едното и другото горе доле веќе да се на потребно ниво за нешто поише од само пласман во ЛШ, бар ако судам со какво темпо работат откако пристигнаа марота и конте.
Ако го земат Ериксен ќе немаат пари за асални играчи следниот трансфер период.
 

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
25.738
Поени од реакции
26.044
Ако го земат Ериксен ќе немаат пари за асални играчи следниот трансфер период.
На памет зборење ти е ова веќе, никад не се сомневај у моќта на бепенаторот, и кога продава и кога купува, а за првото има доста материјал од интер од кој ќе се земат пари, ко икарди на пример, па и перишич, жоао марио, весино и пар други.
Нема сигурно трансфер буџетот да им е 0.
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
4.862
Поени од реакции
7.024
Какви глуперди се управата на Барса не е можно. Летото цел свет им сугерираше да го шутнат Ракитиќ, Јувентус сакаше трампа Бернардески + доплата за него, овие одбија. 6 месеци покасно истите двајца играчи, сега Барса нуди доплата од 10 милиони, Јувентус бара 30. Чист пример за неспособност. Уствари тие година и пол закаснаа со бркањето на валверде, не пак за трансфериве. Право чудо е како успеаа да го договорат Френки и тоа кога овај беше со една нога во псж, тоа е единствена добра работа што ја имаат направено последниве 3-4 години.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
364
Поени од реакции
468
Ја би Барса да им дае 30 милиони на Јуве само да го земат Ракитич. Што побрзо да исчезне од клубов.
 

Uli Hoeneß

Präsident
Член од
6 август 2010
Мислења
12.172
Поени од реакции
19.483
Одриозола пристигнал веќе во Минхен и медицинските прегледи се во тек.
 
На врв Bottom