Фриленсер (Freelancer)

Комита Ултрас

Ултрас Модератор
Член од
4 јуни 2009
Мислења
8.950
Поени од реакции
15.395
Paypal веќе не ги прима картиците на НЛБ. До пред некоја година функционираше тоа, сега постои златен payoneer.
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
561
Поени од реакции
385
Имам пејпал но неможам да поврзам НЛБ картичка, има ли некој што ќе се нафати да му префрлам пари и да ми ги дај ?
 

Комита Ултрас

Ултрас Модератор
Член од
4 јуни 2009
Мислења
8.950
Поени од реакции
15.395
Нема врска, вадев пари пред 2 месеци
:facepalm:
Не реков дека не функционира вадењето пари, туку дека сега да извади картичка од НЛБ нема да му ја прифатат ќе си стои дека е од Македонија. Тие што направиле на времето, им работи на другите не.
 
Член од
13 март 2012
Мислења
132
Поени од реакции
42
:facepalm:
Не реков дека не функционира вадењето пари, туку дека сега да извади картичка од НЛБ нема да му ја прифатат ќе си стои дека е од Македонија. Тие што направиле на времето, им работи на другите не.
Го направив пред 2 месеца, баш кога вадев :facepalm::facepalm:
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
4.812
Поени од реакции
3.107
Имам проблем на upwork, работев на еден проект поделен на milestones. Првите 3 дела ги завршив и соодветно добив пари, последниот дел го завршив пред 7 дена, а клиентот последно беше онлајн на 8ми јануари. Од тој момент, не се има појавено, а направив request payment и му ја пратив потребната документација. Се работи за околу 100тина долари, значи не е сума која би ја прогледал низ прсти. Бидејќи сум нов, што препорачувате да направам доколку некој имал слично искуство или е информиран за ваков случај.
Колку што можев да разберам, во моментот на потпишувањето на договорот, парите ги плаќа на upwork и се додека договорот е активен, парите се во upwork и чекаат потврда за успешно зарвшена работа, па да ми префрлат 80% мене.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.631
Поени од реакции
853
Имам проблем на upwork, работев на еден проект поделен на milestones. Првите 3 дела ги завршив и соодветно добив пари, последниот дел го завршив пред 7 дена, а клиентот последно беше онлајн на 8ми јануари. Од тој момент, не се има појавено, а направив request payment и му ја пратив потребната документација. Се работи за околу 100тина долари, значи не е сума која би ја прогледал низ прсти. Бидејќи сум нов, што препорачувате да направам доколку некој имал слично искуство или е информиран за ваков случај.
Колку што можев да разберам, во моментот на потпишувањето на договорот, парите ги плаќа на upwork и се додека договорот е активен, парите се во upwork и чекаат потврда за успешно зарвшена работа, па да ми префрлат 80% мене.
Тоа е доволно, не мора ништо повеќе да бараш или правиш.
На клиентот му стигнало нотификација дека има побарување, клиентот има рок (мислам 5 дена, ме фаќај за збор, не ми текнува точно колку беше) да го прифати или да го одбие побарувањето, ако клиентот не реагира во дадениот рок UpWork ќе ти ги пушти парите.
 

Комита Ултрас

Ултрас Модератор
Член од
4 јуни 2009
Мислења
8.950
Поени од реакции
15.395
Имам проблем на upwork, работев на еден проект поделен на milestones. Првите 3 дела ги завршив и соодветно добив пари, последниот дел го завршив пред 7 дена, а клиентот последно беше онлајн на 8ми јануари. Од тој момент, не се има појавено, а направив request payment и му ја пратив потребната документација. Се работи за околу 100тина долари, значи не е сума која би ја прогледал низ прсти. Бидејќи сум нов, што препорачувате да направам доколку некој имал слично искуство или е информиран за ваков случај.
Колку што можев да разберам, во моментот на потпишувањето на договорот, парите ги плаќа на upwork и се додека договорот е активен, парите се во upwork и чекаат потврда за успешно зарвшена работа, па да ми префрлат 80% мене.
Тоа што ти го кажа членот погоре, само чекањето не е 5 дена туку 14. Скоро го имав овој проблем. Чим си направил request ако самиот клиент не одобри после 14 дена парите автоматски ќе ти легнат.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.631
Поени од реакции
853
Пишав дека не сум сигурен за тоа колки време се чека, јас таков проблем имав одамна. :)
 
Член од
18 јули 2015
Мислења
13
Поени од реакции
1
Дечки знае некој од вас дали има опција во државава да се пријавиш вработен како фриленсер? Или никој не е пријавен? Јас би сакала да плаќам даноци и да ми течи стаж и здравствено осугурување. Еднаш кога прашував ми кажаа дека нема опција за фриленсинг, треба како занаетчија. Any ideas or suggestions?
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.631
Поени од реакции
853
Дечки знае некој од вас дали има опција во државава да се пријавиш вработен како фриленсер? Или никој не е пријавен? Јас би сакала да плаќам даноци и да ми течи стаж и здравствено осугурување. Еднаш кога прашував ми кажаа дека нема опција за фриленсинг, треба како занаетчија. Any ideas or suggestions?
Прешањето ти е под која дејност (шифра) да ја отвориш фирмата или?
 
Член од
18 јули 2015
Мислења
13
Поени од реакции
1
Па ако се пријавуваш како занаетчија со еден вработен, тоа не е фирма, така? Фирма би требало да биде со над двајца вработени. И да, прашањето останува под каква дејност да се пријавам.
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Па ако се пријавуваш како занаетчија со еден вработен, тоа не е фирма, така? Фирма би требало да биде со над двајца вработени. И да, прашањето останува под каква дејност да се пријавам.
ДООЕЛ ако сакаш да работиш како правно лице, или во спротивно самостоен вршител на дејност - самовработено лице што е во основа фриленсер нели.
Се зависи што сакаш да постигнеш. Ако ти е битно само вработувањето тогаш има и други начини. Јас те пријавувам и се договара колку што и како се трошоци и сл.
 
Член од
18 јули 2015
Мислења
13
Поени од реакции
1
А кога се пријавуваш како самовработено лице, обврзан си да си во работа одредено време? Трошоците така големи се? Ова изгледа како фино решение. Па некако ми е ептен незгодно што на толку фриленсери во државата, никој не сме пријавени, ниту пак имаме здравствено осигурување. Немам до сега сретнато фриленсер кој се пријавил на некој начин за да сподели искуство.
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Работно време немаш, а не мора да имаш ни како вработен :) Има вработени како не. Има со свои фирми, некои директно си плаќаат пензиско и здравствено, ... повеќето кои се озбилни и работат подолго време вака или онака се покриени.
 
На врв Bottom