Фриленсер (Freelancer)

Член од
30 август 2009
Мислења
556
Поени од реакции
193
Некој да објасни во кратки црти ако сака малку за Guru. Како оди аплицирањето на работи и др. Барав на Youtube, али врие видеа од индијци, никако не можам да најдам некое асално видео каде се објаснува убаво што како:notworthy::notworthy:
 
Член од
24 октомври 2008
Мислења
1.381
Поени од реакции
245
Здраво, сакам да прашам во врска со Upwork, некој посикусен ако сака да ме упати.
1. Кога правиме "Submit proposal", во полето за цена, ако сме на нови на Upwork да пишеме најниска цена, пример: 1$/h или ? (во врска со php/jobs прашувам)
2. Во полето Additional details, каде што има "cover letter" и "Attachments" дали е морално да се напише cover letter и да се прикачи CV или некои проекти кои што ги имаме правено, или пак само е препорачливо да се исполнат овие две работи, или воопшто не е потребно ?

Доколку некој ми ги појасни овие работи би бил благодарен, исто така и ако има некои други "tips and tricks" за почетници би било убаво да сподели.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
17.200
Поени од реакции
25.765
Здраво, сакам да прашам во врска со Upwork, некој посикусен ако сака да ме упати.
1. Кога правиме "Submit proposal", во полето за цена, ако сме на нови на Upwork да пишеме најниска цена, пример: 1$/h или ? (во врска со php/jobs прашувам)
2. Во полето Additional details, каде што има "cover letter" и "Attachments" дали е морално да се напише cover letter и да се прикачи CV или некои проекти кои што ги имаме правено, или пак само е препорачливо да се исполнат овие две работи, или воопшто не е потребно ?

Доколку некој ми ги појасни овие работи би бил благодарен, исто така и ако има некои други "tips and tricks" за почетници би било убаво да сподели.
добар совет ќе ти дадам, немој никако да спомнуваш скајп, месенџер, фејсбук у тие ковер летер, имаат бот што ги чита тие ствари и одма ти го флагираат акаунтот ако сакаш нешто настрана да работиш. Друго, немој да бидеш агресивен со праќањата на работа, прати неколку па пак паузирај неколку дена, зошто ако праќаш и никој не те вработува пак ќе те флагираат.
У ковер летер пишуваш у кратки црти за тебе и за искуството, направи портфолио со проекти или линк од гитхаб ако си програмер за да има тој претстава за тебе што сака да те вработи.
У глобала тоа е платформа кај што ќаруваат фирми само и тие што се етаблирани фриленсери што го работат тоа со години. Не сакам да те демотивирам но таква е ситуацијата таму.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.638
Поени од реакции
860
Здраво,
Во процес сум на регистирање фирма, некој да препорача банка, во смисла да има ниски провизии за девизни приливи од странство?
 
Член од
1 мај 2019
Мислења
112
Поени од реакции
125
Здраво,
Во процес сум на регистирање фирма, некој да препорача банка, во смисла да има ниски провизии за девизни приливи од странство?
НЛБ - од мое лично искуство. Многу се понапред од другиве банки...
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Ме интересира околу придонесите и осигурувањето за фриленсери (хонорарци).

Јас имам приватно здраствено осигурвање во Еуро Линк, семејно. Моментално сум вработен и фирмата ми покрива нормално сите придонеси. Меѓутоа наскоро ќе започнам со 100% работа од дома, и ќе бидам хонорарец, и фирмата ќе престане да ми плаќа придонеси (освен персоналниот 10%).

За да го добивам приватното здраствено осигурување и натаму морам да бидам дел од ФЗОМ.
Се распрашав во ФЗОМ, и поради тоа што во годината остварувам повеќе од 216 000 мкд приходи, морам да плаќам доброволно 1300 ден месечно за да бидам дел од Фондот за здраство.

Ме интересира, дали има можност да се пријавам во АВРМ како барател на работа, иако ќе бидам веќе хонорарец/фриленсер, за тие бесплатно да ми го покриваат здраственото?

За пензиско исто не му ја замарам, затоа што планирам да извадам животно осигурување.

Any thoughts?
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.638
Поени од реакции
860
Здравственото осигурување нема врска дали си вработен или невработен. И воошто да не фигурираш како вработен или не вработен пак ќе имаш здравствено осигурување.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Здравственото осигурување нема врска дали си вработен или невработен. И воошто да не фигурираш како вработен или не вработен пак ќе имаш здравствено осигурување.
Како, што треба да направам откако ќе ме одјави фирмата?
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.638
Поени од реакции
860
Не се саќавам на деталите дека тоа го правев пред 3 години.
Во ФЗО кај шалтерите ќе треба да пополниш обрасци и ќе ти направат пресметка колку треба да плаќаш според висината на платата што си ја примал година дена уназад.
Не се сеќавам дали им носев некакв потврда за примањата од фирмата кај што работев.

Најдобро да одиш во ФЗО ќе ти објаснат, но не е некоја сложена процедура.
 
Член од
7 август 2010
Мислења
144
Поени од реакции
46
Како, што треба да направам откако ќе ме одјави фирмата?
Јас сега од август сум на доборволно осигурање. Одиш во ФЗО ти дават обрасци, пополнуваш. Поплнуваш во која категорина на примања спаѓаш. Одиш на шалтер ти дават Декларации за прием, си ги плаќаш и тоа. Ако имаш примања над 216000 ќе плаќаш 1333 денари месечно.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Јас сега од август сум на доборволно осигурање. Одиш во ФЗО ти дават обрасци, пополнуваш. Поплнуваш во која категорина на примања спаѓаш. Одиш на шалтер ти дават Декларации за прием, си ги плаќаш и тоа. Ако имаш примања над 216000 ќе плаќаш 1333 денари месечно.
Јасно, а какво било тоа пријавување како земјоделец, и автоматски си имал ем здраствено ем пензиско осигурувањe за одредена сума во месецот.
Ваљда има некоја дупка за секој да може да се пријави во таа ставка ака столб.
 
Член од
7 август 2010
Мислења
144
Поени од реакции
46
Јасно, а какво било тоа пријавување како земјоделец, и автоматски си имал ем здраствено ем пензиско осигурувањe за одредена сума во месецот.
Ваљда има некоја дупка за секој да може да се пријави во таа ставка ака столб.
Уф, не знам тоа, но може да прочиташ на страницата на ФЗО.

Ова го пишува:
Потребни документи за евидентирање на индивидуален земјоделец

- ЗО-1 Пријава за здравствено осигурување

- поседовна листа или уверение за материјалната состојба ( од кое ќе се потврди дали лицето има приход од вршење на земјоделска дејност)

- Лична карта копие
Најдобро би ти било да одиш дирек таму и да прашаш. Ќе ти објаснат се.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.638
Поени од реакции
860
Здраво на сите,

Дали има некој искуство да сподели како може да се избегнат оние 30 долари по транскација за wire transfer од UpWork на сметка во банка.
До сега користев Payoneer, но отворив фирма и ќе морам на сметка во банка, но некако 30 долари многу ми се да плаѓам секој месец на UpWork.
 
Член од
4 ноември 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Поздрав за сите, јас изучувам самостално веб девелопмент и веб дизајн, почетник сум во сево ова и размислувам за фрееленсинг и некој поискусен ако да ми каже дали се исплати повеќе да работиш на страници ко UpWork, Fiverr, Freelancer.com и други или да се фокусирам локално на луѓе од државава?
Благодарам
 
Член од
5 ноември 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво, како тазе член на овој форум кој подолго време се подготвува за вклучување во оваа област, би сакал да ве замолам за консултација, имено се интересирам за вклучување во фриленсерство или витруелен асистент(не знам што е разликата, доколку постои), како би се пронашол без многу лутање во браншите на оваа сфера.
Ги поседувам следниве квалификации и искуства:Процесирање на порачки(Order processing),е-commerce(логистика, продажба, набавка, увоз, рекламација и сл), Microsoft Excel, e-mail processing(Outlook), Aliexpress jobs,Interenet research со солидни познавања на Англиски јазик и кореспонденција, не така брз во пишување на дактилографска содржина, но исклучително прецизен,организиран и навремен.
Ве молам за ваш совет како би се пронашол во бројните области на оваа дејност.
Ви благодарам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom