Фриленсер (Freelancer)

Вокерка

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.269
Поени од реакции
4.697
Скоро почнав на Upwork, имам две лаички прашања.

Кога правам withdraw на некои proposals не ми се враќаат конекциите, во ред е тоа?
И како да пријавам некој што не плаќа подолго време за завршена работа?
 

Комита Ултрас

Ултрас Модератор
Член од
4 јуни 2009
Мислења
8.950
Поени од реакции
15.396
Скоро почнав на Upwork, имам две лаички прашања.

Кога правам withdraw на некои proposals не ми се враќаат конекциите, во ред е тоа?
И како да пријавам некој што не плаќа подолго време за завршена работа?
1. Кога аплицираш, дали ќе ја добиеш работата, дали ќе ја добие друг или ќе ја откажеш понудата конекциите секако пропаѓаат. Во ред е.
2. Ако е завршена работата пиши му, ако не враќа на пораки затвори го договорот и автоматски во рок од 14 дена ќе ти стигнат средствата затоа што тие секако се средства што ги држи upwork.
 
Член од
15 октомври 2017
Мислења
8
Поени од реакции
0
Ми требаат неколку одговори во вркса со Payoneer. Ако сака некој да ми поможи да ми ги одговори :) Фала однапред.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
4.829
Поени од реакции
5.525
Откако ќе ја нарачаш Пајонир, за колку време стигнува?
 
Член од
27 јуни 2019
Мислења
13
Поени од реакции
0
Како се исплаќаат парите, нешто прочитав дека народна банка ќе го усвои предлогот за пејпал, пајонир ко што знам е нелегален, дали може преку банковна сметка да ти исплатат?
 
Член од
7 октомври 2018
Мислења
188
Поени од реакции
344
Како се исплаќаат парите, нешто прочитав дека народна банка ќе го усвои предлогот за пејпал, пајонир ко што знам е нелегален, дали може преку банковна сметка да ти исплатат?
Од Upwork може и директно на сметка да ти ги префрлат, зимаат 30$.

Ако повлекуваш така, при секое стигање на пари ќе ти се јавуваат или пишат мејл дека имаш пари од странство и треба да отидеш да потпишеш еден лист и да наведеш зошто ти ги праќаат парите. Барем така е во Халкбанк.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
4.829
Поени од реакции
5.525
Од Upwork може и директно на сметка да ти ги префрлат, зимаат 30$.

Ако повлекуваш така, при секое стигање на пари ќе ти се јавуваат или пишат мејл дека имаш пари од странство и треба да отидеш да потпишеш еден лист и да наведеш зошто ти ги праќаат парите. Барем така е во Халкбанк.
Данок?
 
Член од
27 јуни 2019
Мислења
13
Поени од реакции
0
Од Upwork може и директно на сметка да ти ги префрлат, зимаат 30$.

Ако повлекуваш така, при секое стигање на пари ќе ти се јавуваат или пишат мејл дека имаш пари од странство и треба да отидеш да потпишеш еден лист и да наведеш зошто ти ги праќаат парите. Барем така е во Халкбанк.
а во стопанска?
 
Член од
27 јуни 2019
Мислења
13
Поени од реакции
0
10%.Не знам, ама претпоставувам во сите функционира исто.
се надевам дека ќе усвојат за Пејпал, ама и да не, веќе решив онлајн да заработувам, сепак ќе прашам во банка, понатака.
 
На врв Bottom