Фриленсер (Freelancer)

Дискусија во форумот 'Веб дизајн, графички дизајн и развој' започната од Грејвдигер, 22 декември 2010.

1. artweb

artweb

Член од:
    21 февруари 2012
    Мислења:
    1.365
    Допаѓања:
    678
    Да, може.
    Точно.

Oд банка незнам што треба да им побараш, мене ми ја одобрија со сметка од мобилен. Битно е сметката да биде на твое име.

На green_g му/ѝ се допаѓа ова.
  2. green_g

green_g

Член од:
    18 мај 2015
    Мислења:
    8
    Допаѓања:
    0
    Проблемот е што немам постпејд сметка , туку припејд за телефон, а и од другите сметки ништо не е на мое име. Симнав од стопанска e -banking некој извештај каде што има адреса, име и презиме и нема број , а адресата им е кирилица пошто не им бил системот целосно на латиница!!!! :cautious:
    И ќе пробам со тоа, а во меѓувреме некој што го имал истиов проблем нека пише како постапил.

3. ****NEMESIS****

****NEMESIS****

Член од:
    24 јули 2008
    Мислења:
    540
    Допаѓања:
    63
    Ќе им кажиш да ти дадат документ каде го пишува целосното име и презиме, адреса на живеење и не се сеќавам кои други работи ги имаше......... Не се сеќавам како се викаше документот ама веднаш ти го даваат на шалтер...со тој документ ќе завршиш работа, барем јас завршив кога ми требаше за proof of address. Поздрав

На green_g и artweb им се допаѓа ова.
  4. artweb

artweb

Член од:
    21 февруари 2012
    Мислења:
    1.365
    Допаѓања:
    678
    Тоа ке заврши ти заврши работа не се секирај, тоа го бараат за да утврдат дека не се лажно претставуваш.
    Јас им пратив сметка од поспејт која цела беше на кирилица, и немаше проблем. Само предходно им пишав дека сметката е на кирилица затоа што во мојата замја во официјална употреба се користи кирилично писмо, итн, итн.
    --- Споено дупло мислење, 23 август 2016 ---
    Битно е цело име и презиме и адресата да ти се софпаѓа со адресата од личната карта или документот за идентификација што ке им го пратиш.

На green_g му/ѝ се допаѓа ова.
  5. rohod

rohod

Член од:
    25 мај 2015
    Мислења:
    12
    Допаѓања:
    0
    Dali nekoj ima iskustvo so prefrlanje pari od freelancer.com do stopanska banka? Koj e najdobriot nacin(Najmalu se gubi na provizija)? Ili pak direkno so payoneer da odam?

6. green_g

green_g

Член од:
    18 мај 2015
    Мислења:
    8
    Допаѓања:
    0
    Мене ми имаат кажано дека не може стопанска само тутунска, но имам лошо искуство со тутунска , пополнив формулар, ми дадоа дебитна и испадна дека погрешка ми извадиле дебитна што не е соодветна за онлајн плаќање иако пополнив во формуларот, така што аплицирав за Payoneer , високи се провизиите ама барем функционира и со freelancer , odesk , fiver...

7. rohod

rohod

Член од:
    25 мај 2015
    Мислења:
    12
    Допаѓања:
    0
    Znachi najednostavno da odam so Freelancer Debit Card opcija? A potoa veke ako sakam od na nea na transakciska smetka od stopanska banka da prefrlam za sho najverojatno ke treba tamu da prasham kolku se zema provizija i slichno?

Последно уредено: 5 септември 2016
  8. green_g

green_g

Член од:
    18 мај 2015
    Мислења:
    8
    Допаѓања:
    0
    jas na payoneer sajtot se registrirav , sega cekam da stigne , imam procitano i videno screen shot deka moze da se povrze payoneer so freelancer ama kaj mene nema opcija. planiram da im pisam koga ke mi stigne karticata.

ko sto razbrav od forumov mozes da vadis pari od bilo koj bankomat so toa sto zima golema provizija nakaj 3 evra.

9. Josifoskii

Josifoskii

Член од:
    15 ноември 2011
    Мислења:
    314
    Допаѓања:
    30
    Дечки ај ако сакате споделете со даноков како е ? Немам некоја голема заработка ниту пак тие пари ми се префлрени, но да знаам што да правам.

10. dwa

dwa حشون يماك

Член од:
    19 февруари 2006
    Мислења:
    1.821
    Допаѓања:
    146
    Имам забрана од Payoneer за да праќам Request a payment (Invoice). Дали има некој искуство или знае за сличен сервис на Payoneer, ми треба да имам опција да испраќам Request a payment.

11. atix

atix

Член од:
    13 март 2012
    Мислења:
    81
    Допаѓања:
    27
    Моментално имам некој си 20$ за 2-3 недели на upwork , сеа прашањето е дали е попаметно да се собере поголема сума па да се повлечат преку payoneer? Затоа што како што читав , треба картичката да се купи или се плаќа некоја сума за годишно одржување на сметката? Исто така кога идам во set up payment не ми дава да си напраам акаунт, бидејќи татко ми има веќе извадено картичка па вероватно гледа според IP адреса или нешто слично, да не имал некој сличен проблем како овоj?

12. GreenRoot

GreenRoot ^Зелен^

Член од:
    20 јули 2011
    Мислења:
    1.915
    Допаѓања:
    1.042
    Пoд 100 еврa не се исплaќa дс пoвлекувaш, пoсебнo не aкo немaш Пејoнер кaртичкa. Сaмo тaa кoштaше 20 еврa aкo се сеќaвaм дoбрo.

Sent from my LG-D850 using Tapatalk

13. Morbio Inferiore

Morbio Inferiore

Член од:
    28 август 2009
    Мислења:
    403
    Допаѓања:
    217
    Дечки имам еден проблем. Веќе 3/4 дена вебот не се отвара или премного е спор. Бидејќи не сум до толку стручен, ги прашав одговорните за хостингот и меѓу другото, го пишаа ова:

„да се направи подобра оптимизација на сајтот и бројот на процеси и запишување во база да се намали, со што хостиниогт би се обрзал односно посоодветно би ги користеле перформансите на хостингот“.

Ако има некој што може да ми помогне, ќе Ви бидам благодарен. Ќе платиме и ако треба.. Ако некој знае што треба точно нека ме контактира ќе му ја пратам целата порака за ако може да ми помогне.

14. mikie

mikie

Член од:
    14 јули 2017
    Мислења:
    15
    Допаѓања:
    10
    Незнам дали си го решил проблемот. Payoneer те кошта 30 долари годишно за одржување на картичката. Ти зимаат 3.15 долари на секое вадење, попаметно е ко мене да си збереш пари повеќе па да си ги извадиш.

А за тоа со set up payment незнам, користи VPN провери дали до IP адресата е проблемот.

15. MaNNe

MaNNe

Член од:
    4 мај 2014
    Мислења:
    238
    Допаѓања:
    27
    Шо работиш?

Сподели преку: