Фриленсер (Freelancer)

Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Имаше едно програмче што можеш да си ја подесиш IP адресата да прикажува дека си во земја по твој избор
Е сега ако пратиш пасош на наш хакер или наш вработен во некоја институција може да ти го злоупотреби матичниот број - можда и странец може, не верувам
Ама за наш човек сите информации за тебе му ги отвара матичниот број

Да тоа покриен матичен број држи вода...
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.786
Поени од реакции
4.432
Дечки,

Ми треба мала помош и ако може побрзо.Аплицирав за една работа на Upwork и по апликацијата ми бараат копија од пасош со пополнување на дополнителна апликација. Меѓутоа проблемот ми е тоа што некако не е сеедно да пратиш копија од пасош на некој преку нет. Сте имале ли вакво искуство и како би постапиле да сте на мое место? Работата и условите што ги нудат се повеќе од идеални, па тоа е она што ме буни.

@Klinton , @moni_moja , @artweb - Ве молам за совет.
дај му скениран пасош со покриен матичен број и тоа е тоа, крај краева за што би можел да злоупотреби пасош? не му даваш кредитна па ти
мене ми побараа овака податоци, да ти кажам убаво си поминав и во кина и во хонг конг
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.373
Поени од реакции
1.595
дај му скениран пасош со покриен матичен број и тоа е тоа, крај краева за што би можел да злоупотреби пасош? не му даваш кредитна па ти
мене ми побараа овака податоци, да ти кажам убаво си поминав и во кина и во хонг конг
Ај да видам, ја пуштив апликацијата без копија од пасош со одговор дека во наредните денови и тоа ќе им го испратам, само за да видам дали навистина се тие што се претставуваат или не се.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
дај му скениран пасош со покриен матичен број и тоа е тоа, крај краева за што би можел да злоупотреби пасош? не му даваш кредитна па ти
мене ми побараа овака податоци, да ти кажам убаво си поминав и во кина и во хонг конг
На пример со твојот пасош може, да подигне кредит и ти да го враќаш, може да земе постпејд број и да ти направи сметка, итн, итн. ;)
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.786
Поени од реакции
4.432
На пример со твојот пасош може, да подигне кредит и ти да го враќаш, може да земе постпејд број и да ти направи сметка, итн, итн. ;)
кредит со пасош не се зема, сите ние секојдневно даваме копија од лична карта па никому ништо.
Прашај некој што земал кредит, едно 30 пати минимум се потпишуваш.
Ако некој земе пост пејд број ќе го замрзнат првиот месец, и после ќе те дадат на суд, и после ќе се докаже дека не си бил ти и ќе те обесштетат за проблемите, затоа и операторите не се толку глупави да паѓаат на финтичиња
дај ве молам не лупајте зелени. ние не сме американци каде ССН бројот може многу да значи, кај нас процедурите одат далеку посложено и со тоа и посигурно. За странец да го злоупотреби македонскиот пасош треба да е генијално глуп хакер, со оглед на тоа дека западно европсите земји земаат 10 пати поголема плата
не биди дете
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
кредит со пасош не се зема, сите ние секојдневно даваме копија од лична карта па никому ништо.
Прашај некој што земал кредит, едно 30 пати минимум се потпишуваш.
Ако некој земе пост пејд број ќе го замрзнат првиот месец, и после ќе те дадат на суд, и после ќе се докаже дека не си бил ти и ќе те обесштетат за проблемите, затоа и операторите не се толку глупави да паѓаат на финтичиња
дај ве молам не лупајте зелени. ние не сме американци каде ССН бројот може многу да значи, кај нас процедурите одат далеку посложено и со тоа и посигурно. За странец да го злоупотреби македонскиот пасош треба да е генијално глуп хакер, со оглед на тоа дека западно европсите земји земаат 10 пати поголема плата
не биди дете
Не лупаме зелени, се гледа дека не си информиран како се злоупотребуваат лични податоци. Ти негледај тоа кој како давал кредити и дали не можел да земе број од мобилен оператор, измамникот секогаш знае како да го изигра системот.
Дека со туги податоци подигнувале кредитни картички сум читал на нет, а за земање телефонски број на претплата со украдена лична карта лично знам таков случај.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.786
Поени од реакции
4.432
Не лупаме зелени, се гледа дека не си информиран како се злоупотребуваат лични податоци. Ти негледај тоа кој како давал кредити и дали не можел да земе број од мобилен оператор, измамникот секогаш знае како да го изигра системот.
Дека со туги податоци подигнувале кредитни картички сум читал на нет, а за земање телефонски број на претплата со украдена лична карта лично знам таков случај.
за некој да подигне кредитна картичка со твоја лична арта треба прво да си државјанин на таа земја или евентуално на ЕУ да сте двајцата
за ова со пост пејдот треба работодавецот на апворк да биде македонец, дали сега ти е јасно колку банално звучи
 
Член од
15 јуни 2014
Мислења
82
Поени од реакции
6
Здраво ако може мала помош, ми треба документ за верификација на Freelancer профилот, па стигнав до третиот чекор, ми треба копија од " Utility bill or Bank statement dated within the last 3 months" Ако може некој да ми каже и препорача кои документ можам да им пратам и каде можам да ги најдам.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Оди во банка и побарај им да ти дадат на англиски потврда дека имаш сметка кај нив. Обично даваат лист на англиски со твое име адреса и банкарска сметка, датум и тоа е тоа. А можеш да скенираш и сметки за вода, струја ако се на твое име и таа адреса кај што живееш.
 

Vandal

CURVA NORD
Член од
12 август 2012
Мислења
1.046
Поени од реакции
1.095
Ај вака, си имам ја профил на мое име арно ама ги поебав кредитите и решив да напраам друг профил на име на мајка ми . Го средив профилот тип топ и нели се чека да се одобри,ми пишуваше дека треба да почекам бла бла,се пуштам после тоа,гледам дека не го пишува тоа више ( а не ми стигна мејл дека е потврден) фактички чим не го пишува значи е потврден,е сеа гледам кредити ми пишува 0 ???? Dafaq, по кој основ имам 0 кредити,кај пишува дека у едно живеалиште мора да има само 1 upwork accunt? Како можам да го контактирам суппортот ако знае некој нека каже?
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Ај вака, си имам ја профил на мое име арно ама ги поебав кредитите и решив да напраам друг профил на име на мајка ми . Го средив профилот тип топ и нели се чека да се одобри,ми пишуваше дека треба да почекам бла бла,се пуштам после тоа,гледам дека не го пишува тоа више ( а не ми стигна мејл дека е потврден) фактички чим не го пишува значи е потврден,е сеа гледам кредити ми пишува 0 ???? Dafaq, по кој основ имам 0 кредити,кај пишува дека у едно живеалиште мора да има само 1 upwork accunt? Како можам да го контактирам суппортот ако знае некој нека каже?
Нов профил на мајка ти? И ако ти тргне со тој профил доживотно нема да можеш да се пофалиш дека е твој и ќе треба да објаснуваш или пак некаде лажеш? Ќе објаснуваш дека си машако (ако си) или пак дека си девојка наместо жена? Не разбирам ... зошто таква глупост?
Кој кредити си ги потрошил, конекциите? Па плати некој долар за повеќе или пак почекај да се ослободат пак. Нема поента да држиш повеќе профили наместо да се фокусираш на еден.
Инаку нема никакви ограничувања ниту по поштенски ниту по ИП адреси.
 

Vandal

CURVA NORD
Член од
12 август 2012
Мислења
1.046
Поени од реакции
1.095
Нов профил на мајка ти? И ако ти тргне со тој профил доживотно нема да можеш да се пофалиш дека е твој и ќе треба да објаснуваш или пак некаде лажеш? Ќе објаснуваш дека си машако (ако си) или пак дека си девојка наместо жена? Не разбирам ... зошто таква глупост?
Кој кредити си ги потрошил, конекциите? Па плати некој долар за повеќе или пак почекај да се ослободат пак. Нема поента да држиш повеќе профили наместо да се фокусираш на еден.
Инаку нема никакви ограничувања ниту по поштенски ниту по ИП адреси.
Друже нека капат пари битно,а дали ке мислат дека сум машко,женско,транвестит,касиер у веро,ич не ме брига.Прв месец ми беше и онака , на мојот профил успеав да отидам на 2 интервјуа,од кој едната убаво не заеба сите што бевме, а другата имаше психички проблеми не знаеше да објасни што е работата уствари. Од другите апликации ни траг ни глас,уствари кој би барал профил кој што нема работено уопште,тешко е напочеток да дојдеш до тие ебани 5 звезди фидбек
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Друже нека капат пари битно,а дали ке мислат дека сум машко,женско,транвестит,касиер у веро,ич не ме брига.Прв месец ми беше и онака , на мојот профил успеав да отидам на 2 интервјуа,од кој едната убаво не заеба сите што бевме, а другата имаше психички проблеми не знаеше да објасни што е работата уствари. Од другите апликации ни траг ни глас,уствари кој би барал профил кој што нема работено уопште,тешко е напочеток да дојдеш до тие ебани 5 звезди фидбек
Па ако нема ни траг ни глас од другите, повлечи ги за да можеш побрзо пак да аплицираш. Зошто би држел десет дена активна апликација ако нема никаков одговор? Патем капело или не, ако ти тргне со туѓ профил, порано или покасно ќе се гризнеш за таквото од мака ... да не кажеш дека не сум ти кажал.
 
Член од
15 јуни 2014
Мислења
82
Поени од реакции
6
Оди во банка и побарај им да ти дадат на англиски потврда дека имаш сметка кај нив. Обично даваат лист на англиски со твое име адреса и банкарска сметка, датум и тоа е тоа. А можеш да скенираш и сметки за вода, струја ако се на твое име и таа адреса кај што живееш.
Фала ти брате за одговорот. Бев во банка пред 3 дена го земав тој документ, ја имаше мојата адреса на живеење, датум и мои податоци како и податоците на банката. И го пратив документот на страната и ми одговориа со ова:

"We require that you provide further information to assist us in verifying your identity.

Your identity could not be verified for the following reasons:
Please submit a copy of your recently issued utility bill or bank statement that shows your full name and current address for further verification. You may also submit a copy of your government issued ID that shows your address."

Сакав да прашам дали може да пратам документ од платена интернет сметка зошто е на мое име, да го пратам како "utility bill "
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Здраво ако може мала помош, ми треба документ за верификација на Freelancer профилот, па стигнав до третиот чекор, ми треба копија од " Utility bill or Bank statement dated within the last 3 months" Ако може некој да ми каже и препорача кои документ можам да им пратам и каде можам да ги најдам.
Ова ти го бараат оти некаде си кликнал дека живееш во америка. Смени го во мк и ќе се реши

Frееlancer зема провизија и ако не ти платат. Отвори очи пред да прифатиш проект.
Upwork.com подобро.
Peopleperhour.com
и сега тука некој спомна guru.com немам искуство на тој
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom