Фриленсер (Freelancer)

Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Шо работи се нудет на upwork, само работи за програмрање и слично или мојш да најш работа и ако немаш толкаво познавање?
 

SinisteR.

Is this your homework Larry?
Член од
10 јуни 2011
Мислења
2.823
Поени од реакции
7.032
дечки креирав профил на Upwork, пополнав се шо треба (profile comopleteness 100%), чак имам и тест решен, ми излезе дека профилот се верификува и дека то ќе трај најмногу 12 часа, ама еве поминаја скоро три дена, уште си стои тоа. Дали е ова нормално или да им пишам на support?
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
Има некој искуство со правење уговори? Како да се направи уговор со странска компанија?
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Договор, да не речам contract или agreement :)
хаха
не го разбрав
а можеше и заговор да биде....[DOUBLEPOST=1460971911][/DOUBLEPOST]
Има некој искуство со правење уговори? Како да се направи уговор со странска компанија?
Пробај пуштај CV преговарај со фирми овде
workopolis.com
 
Последно уредено:
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
хаха
не го разбрав
а можеше и заговор да биде....[DOUBLEPOST=1460971911][/DOUBLEPOST]
Пробај пуштај CV преговарај со фирми овде
workopolis.com
мислев вака... има фирма со која работам се договараме за дизајн толку и толку ок... и сега има некоја работа спремање за принтање нешто, секој ден, се знае колку сата горе доле, затоа ме занима дали би можело contract или agreement да се направи? ... незнам дали да им дадам две опции ако е по фајл толку или на контракт толку
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
мислев вака... има фирма со која работам се договараме за дизајн толку и толку ок... и сега има некоја работа спремање за принтање нешто, секој ден, се знае колку сата горе доле, затоа ме занима дали би можело contract или agreement да се направи? ... незнам дали да им дадам две опции ако е по фајл толку или на контракт толку
Ги има на upwork двете опции
upwork зема 10%
има програмче што мери време за работа на саат
и има фиксно платени проекти
ништо не потпишуваме, клиентот плаќа на upwork, upwork ни пренесува нам кога ќе ја одобри клиентот работата .... еднаш или двапати ми избегаа со стокмен проект, вториот пат и угледот ми го наруши ама во главно 99% не се случува тоа...
јас сакам да си фатам парт тајм или целосна работа на workopolis, со договор, за некој 1500 - 2000 месечно би можела и соба да си изнајмам како канцеларија - подалеку од дома за да работам непречено работно време... само сега сум презафатена за да земам таква обврска.
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
Ги има на upwork двете опции
upwork зема 10%
има програмче што мери време за работа на саат
и има фиксно платени проекти
ништо не потпишуваме, клиентот плаќа на upwork, upwork ни пренесува нам кога ќе ја одобри клиентот работата .... еднаш или двапати ми избегаа со стокмен проект, вториот пат и угледот ми го наруши ама во главно 99% не се случува тоа...
јас сакам да си фатам парт тајм или целосна работа на workopolis, со договор, за некој 1500 - 2000 месечно би можела и соба да си изнајмам како канцеларија - подалеку од дома за да работам непречено работно време... само сега сум презафатена за да земам таква обврска.
не работам преку апворк, директно неколку години, неам такви проблеми рејтинг, плакање, на пејпал незнам дали има таква опција, нешто читав у бизнис акаунт има за сабскрипшн нешто да видам и тоа треба...
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
е незнам, мене ми одговара платформата, поготово што немаме paypal како што треба
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.786
Поени од реакции
4.432
И сеа шо ќе го прават 20% шо прајме?
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Протести! Шала на страна, на Fiverr од секогаш е 20% така да welcome to the club.
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
И сеа шо ќе го прават 20% шо прајме?
Ќе платам $50 на pph за повеќе конекции...
На upwork ништо ќе ги поткачам цените ама не верувам дека ќе фатам проект....
20% ако имаш под $500 со клиентот - со лично тој клиент не со сите... а мене максимумот со редовните ми е 200 - 300 и дали ќе се вратат.... Се селам на pph со сите куфери...
Elance ме погоди в срце кога го затворија...ај да си направиме наш elance ама на светско ниво...
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.079
Поени од реакции
19.907
Elance ме погоди в срце кога го затворија...ај да си направиме наш elance ама на светско ниво...
После коалицијата и ребрендирањето на Elance и oDesk во Upwork, овие 20% беа сосема очекуван потег. Ја купуваш конкуренцијата, го стеснуваш пазарот и цедиш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom