Фриленсер (Freelancer)

Член од
17 јули 2008
Мислења
436
Поени од реакции
273
Ќе платам $50 на pph за повеќе конекции...
На upwork ништо ќе ги поткачам цените ама не верувам дека ќе фатам проект....
20% ако имаш под $500 со клиентот - со лично тој клиент не со сите... а мене максимумот со редовните ми е 200 - 300 и дали ќе се вратат.... Се селам на pph со сите куфери...
Elance ме погоди в срце кога го затворија...ај да си направиме наш elance ама на светско ниво...
PPh e очај во однос на upwork,и guru e далеку подобра платформа од pph,така да незнам дали ти е паметно да се преселиш таму.Го читам форумот на Upwork и мислам дека ке направат корекции,премногу луѓе се жалат.
Од една страна е сложувам дека треба да се тргнат работите од 5-10 $ бидејки токму тие работи го направија упворк да личи на фивер,но сепак 20% е премногу и треба да го корегираат.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
И сеа шо ќе го прават 20% шо прајме?
Не е така страшно како што звучи. ;)


How new pricing works for freelancers
The more you work with a client, the lower your fee
Upwork’s new pricing is based on your lifetime billings with each client (this includes hourly and fixed-price contracts). You pay:

  • 20% for the first $500 you bill your client across all contracts
  • 10% for total billings with your client between $500.01 and $10,000
  • 5% for total billings with your client that exceed $10,000
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Не е така страшно како што звучи. ;)


How new pricing works for freelancers
The more you work with a client, the lower your fee
Upwork’s new pricing is based on your lifetime billings with each client (this includes hourly and fixed-price contracts). You pay:

  • 20% for the first $500 you bill your client across all contracts
  • 10% for total billings with your client between $500.01 and $10,000
  • 5% for total billings with your client that exceed $10,000
Ова се однесува на еден клиент не на сите - со кој клиент имаш преминато 500 од графички дизајн
и така да е со старите клиенти да преминиме 500 ама со повисоки цени тешко ќе се фаќаат нови

Не се согласувам дека е најдобра платформа

Upwork нема ништо да смени освен на полошо. На pph барем кога бараш проект има минимална цена и не ти дозволува да ставиш ниска цена, портфолиото ми е многу подобро, коментарот од клинетите се важи не некаков процент на ќоро што си го ставаат. PPH плаќаат одма не другата среда или по десет дена четвртокот туку кога ќе плати клиентот.
Дефинитивно pph
А кој е тој guru сајт? - најдов... сега ќе се инсталирам...мррр ме мрзи ама ајде...

п.с. и што критериум е ова ако некој знае? Rising Talent покрај процентот за џеновезе што паѓа и ова...
што мизерија е ова?
 
Последно уредено:
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Ова се однесува на еден клиент не на сите - со кој клиент имаш преминато 500 од графички дизајн
и така да е со старите клиенти да преминиме 500 ама со повисоки цени тешко ќе се фаќаат нови

Не се согласувам дека е најдобра платформа

Upwork нема ништо да смени освен на полошо. На pph барем кога бараш проект има минимална цена и не ти дозволува да ставиш ниска цена, портфолиото ми е многу подобро, коментарот од клинетите се важи не некаков процент на ќоро што си го ставаат. PPH плаќаат одма не другата среда или по десет дена четвртокот туку кога ќе плати клиентот.
Дефинитивно pph
А кој е тој guru сајт? - најдов... сега ќе се инсталирам...мррр ме мрзи ама ајде...

п.с. и што критериум е ова ако некој знае? Rising Talent покрај процентот за џеновезе што паѓа и ова...
што мизерија е ова?
Нема причина да неможеш да земеш работа ако ја зголемиш цената за 10%, тоа зголемување е за сите рфиленсери не само за тебе. Не дека е добро што го прават тоа покачување но тоа е тоа, гледам многу филенсери се жалат, којзнае можеби ќе се премислат, според мене би било ок покаќувањево ако направат на фиксна цена долниот лимит да биде 20 долари како што беше на еланце и минимум 6 долари саат:

pph како систем можеби е ок, но проблемот е што има многу малку проекти, гледам за вордпрес 5-6 дневно. Што ќе правиш таму кога ке нема што да работиш :D
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Нема причина да неможеш да земеш работа ако ја зголемиш цената за 10%, тоа зголемување е за сите рфиленсери не само за тебе. Не дека е добро што го прават тоа покачување но тоа е тоа, гледам многу филенсери се жалат, којзнае можеби ќе се премислат, според мене би било ок покаќувањево ако направат на фиксна цена долниот лимит да биде 20 долари како што беше на еланце и минимум 6 долари саат:

pph како систем можеби е ок, но проблемот е што има многу малку проекти, гледам за вордпрес 5-6 дневно. Што ќе правиш таму кога ке нема што да работиш :D
Да слаби се ппх со проекти, и гледаат да најмат англичани
Ама јас најдов засега тројца англичани што купуваат од мене (и од други нормално) и препродаваат како да тие да работеле и така имам што да работам, исто сакам нови проекти гледам за 22 долари 50 конекции мислам дека ќе вршат работа...
Праќам барања и на upwork не дека не... имам чувство дека сами ќе си се закопаат како тргнало... не да треба туку мора тој минимум да се воведе...
Итно им треба анкета јавно мислење од сите нас.... Некоја шупелка го има купено парите да му ги имам умот да му го немам...
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.786
Поени од реакции
4.432
Не е така страшно како што звучи. ;)


How new pricing works for freelancers
The more you work with a client, the lower your fee
Upwork’s new pricing is based on your lifetime billings with each client (this includes hourly and fixed-price contracts). You pay:

  • 20% for the first $500 you bill your client across all contracts
  • 10% for total billings with your client between $500.01 and $10,000
  • 5% for total billings with your client that exceed $10,000
Немој да се ставаш на страна на кретените жифти Миле
Со повеќето клиенти оваа цифра не се надминува. Имам вкупно 4 клиенти над цифрава а и не работат такабчесто.
Знаат шо прават они, сигурно ја имаат направено математиката.
По независни форуми гледам многу најавуваат миграција ама ме верувам баш. Побарувачката за работа е голема а понудата иста. Клиенти што нудат проекти а единствен критериум им е цената има се повеќе. Преку врсников ми е од нив
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.373
Поени од реакции
1.595
Дечки,

Ми треба мала помош и ако може побрзо.Аплицирав за една работа на Upwork и по апликацијата ми бараат копија од пасош со пополнување на дополнителна апликација. Меѓутоа проблемот ми е тоа што некако не е сеедно да пратиш копија од пасош на некој преку нет. Сте имале ли вакво искуство и како би постапиле да сте на мое место? Работата и условите што ги нудат се повеќе од идеални, па тоа е она што ме буни.

@Klinton , @moni_moja , @artweb - Ве молам за совет.
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
Дечки,

Ми треба мала помош и ако може побрзо.Аплицирав за една работа на Upwork и по апликацијата ми бараат копија од пасош со пополнување на дополнителна апликација. Меѓутоа проблемот ми е тоа што некако не е сеедно да пратиш копија од пасош на некој преку нет. Сте имале ли вакво искуство и како би постапиле да сте на мое место? Работата и условите што ги нудат се повеќе од идеални, па тоа е она што ме буни.

@Klinton , @moni_moja , @artweb - Ве молам за совет.
кој ти бара копија, upwork или клиент?
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Дечки,

Ми треба мала помош и ако може побрзо.Аплицирав за една работа на Upwork и по апликацијата ми бараат копија од пасош со пополнување на дополнителна апликација. Меѓутоа проблемот ми е тоа што некако не е сеедно да пратиш копија од пасош на некој преку нет. Сте имале ли вакво искуство и како би постапиле да сте на мое место? Работата и условите што ги нудат се повеќе од идеални, па тоа е она што ме буни.

@Klinton , @moni_moja , @artweb - Ве молам за совет.
Никогаш не ми побарале пасош, може да е било кој дури и некој познат... не би пратила фот. од пасош
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.373
Поени од реакции
1.595
Никогаш не ми побарале пасош, може да е било кој дури и некој познат... не би пратила фот. од пасош
Па и мене ми беше чудно затоа. Ги прашав каква сигурност на податоци ми нудат и добив одговор дека сите податоци 100 % нема да бидат злоупотребени и се сигурни. Ова ептен сомнително, само чекам да видам друго што ќе побараат но нема да им пратам копија.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Дечки,

Ми треба мала помош и ако може побрзо.Аплицирав за една работа на Upwork и по апликацијата ми бараат копија од пасош со пополнување на дополнителна апликација. Меѓутоа проблемот ми е тоа што некако не е сеедно да пратиш копија од пасош на некој преку нет. Сте имале ли вакво искуство и како би постапиле да сте на мое место? Работата и условите што ги нудат се повеќе од идеални, па тоа е она што ме буни.

@Klinton , @moni_moja , @artweb - Ве молам за совет.
Не му праќај и отерај го у триста лепе пм.[DOUBLEPOST=1462829551][/DOUBLEPOST]
Па и мене ми беше чудно затоа. Ги прашав каква сигурност на податоци ми нудат и добив одговор дека сите податоци 100 % нема да бидат злоупотребени и се сигурни. Ова ептен сомнително, само чекам да видам друго што ќе побараат но нема да им пратам копија.
A зошто ти бара пасош, образложение?
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.786
Поени од реакции
4.432
Дечки,

Ми треба мала помош и ако може побрзо.Аплицирав за една работа на Upwork и по апликацијата ми бараат копија од пасош со пополнување на дополнителна апликација. Меѓутоа проблемот ми е тоа што некако не е сеедно да пратиш копија од пасош на некој преку нет. Сте имале ли вакво искуство и како би постапиле да сте на мое место? Работата и условите што ги нудат се повеќе од идеални, па тоа е она што ме буни.

@Klinton , @moni_moja , @artweb - Ве молам за совет.
дај му скениран пасош со покриен матичен број и тоа е тоа, крај краева за што би можел да злоупотреби пасош? не му даваш кредитна па ти
мене ми побараа овака податоци, да ти кажам убаво си поминав и во кина и во хонг конг
 

Kajgana Shop

На врв Bottom