Фриленсер (Freelancer)

Член од
29 октомври 2013
Мислења
13
Поени од реакции
3
Се регистрирав на UpWork и freelancer. Е сега само аплицирам за работа и никако да се најде некоја. Писмата ги пишувам прилично добро, но затоа што сум нова на сајтовите никој не ми дава работа. Како ви успеа вас да се пробиете? Кој има искуство во тоа да ми помогне.
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Се регистрирав на UpWork и freelancer. Е сега само аплицирам за работа и никако да се најде некоја. Писмата ги пишувам прилично добро, но затоа што сум нова на сајтовите никој не ми дава работа. Како ви успеа вас да се пробиете? Кој има искуство во тоа да ми помогне.
Какви писма пишуваш добро? Апликациите за работа или тоа ти е работа, да пишуваш писма? :)
Дај инфо поконкретно што работиш, за да може било кој да ти одговори нешто поконкретно. Инаку, тешко е ... си бара време и да бидеш инает, да не се предаваш зошто после хх аплицирања сеуште никој не те земал.

Изменето од модератор поради избегнување на офтопик мислења
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Темава не е за лечење фрустрации, кој колку пари зимал, дали зимал, дали знаел, колку знаел и колку го намалувал стандардот за фриленсерите, кој каква фирма имал и колку ги плаќал, дали имале факс или биле со средно и други офтопик насоки.

Ве молам држете се до поентата, ако имате добро структурирана нова тема со воведен пост кој поттикнува дебата може да се префрлите таму се додека бидете учтиви.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.751
Се регистрирав на UpWork и freelancer. Е сега само аплицирам за работа и никако да се најде некоја. Писмата ги пишувам прилично добро, но затоа што сум нова на сајтовите никој не ми дава работа. Како ви успеа вас да се пробиете? Кој има искуство во тоа да ми помогне.
ако работиш нешто поврзано со дизајн стави у портфолио, решавај тестови кои се во твојата струка
 

DarkoG

Better then ever before.
Член од
19 август 2008
Мислења
701
Поени од реакции
81
Некој да каже какви трошоци има префрлување на парите од Upwork на сметка во банка(денарска или девизна) освен иницијалните $30? И во која банка е подобро?
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Некој да каже какви трошоци има префрлување на парите од Upwork на сметка во банка(денарска или девизна) освен иницијалните $30? И во која банка е подобро?
Кои 30?
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Некој да каже какви трошоци има префрлување на парите од Upwork на сметка во банка(денарска или девизна) освен иницијалните $30? И во која банка е подобро?
После зависи од банката, може да имаш провизија или не, и секако имаш на примениот износ персонален данок.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Некој да каже какви трошоци има префрлување на парите од Upwork на сметка во банка(денарска или девизна) освен иницијалните $30? И во која банка е подобро?
Мислам дека овој начин е многу скап и не се исплати.
 
Член од
11 август 2013
Мислења
25
Поени од реакции
5
Се регистрирав на freelancer.com и ме збунува тоа milestone кога ставаш понуда(bid) за некој проект. Може ли некој да ми каже како функционира и за што е тоа. Прв пат работам како фрилансер.
 
Член од
6 април 2013
Мислења
357
Поени од реакции
302
Се регистрирав на freelancer.com и ме збунува тоа milestone кога ставаш понуда(bid) за некој проект. Може ли некој да ми каже како функционира и за што е тоа. Прв пат работам како фрилансер.
Во принцип Milestone Payment е вид на плаќање преку таканаречен договор. Кога ти ќе направиш Milestone, доколку твојот клиент го прифати неговите пари се веќе платени и стојат во тој Milestone. Кога ти ќе ја завршиш работата тој ќе ги ослободи средствата и ќе легнат на твоја сметка, во спротивно доколку не ја завршиш работата или пак не можеш да ги исполниш барањата, ти можеш да го поништиш тој Milestone и неговите пари ќе бидат вратени. За сите други проблеми најлесно е да контактираш Support доколку се работи за проблем со трансакција или нешто друго.
Повеќе за Milestone Payments Можеш да дознаеш овде на официјалната Freelancer FAQ.
PS: Сите овие работи ви ги пишува на сајтовите, само треба да одвоите по 2 минутки и да пребарате, пред да прашате на форум и да чекате одговор од некого.. :)
 
Член од
6 април 2013
Мислења
357
Поени од реакции
302
Imam preku 1000 vektori i preku 1000 razlicni dizajni i imam psd fajlovi sto se praveni vo photoshop dali nekoj znae kade bi mozel da gi stavam na prodazba.?!
freepik.com ќе ти посакаат топло добредојде ако имаш добри парчиња.. Само ќе ги продаваат под нивна лиценца :)
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.045
Поени од реакции
19.654
Член од
12 март 2009
Мислења
19.801
Поени од реакции
15.719
го гледам фриленсерот, има и понуда на проекти, значи не нуди работа туку продава сопствени проекти?? Па има и бидови .а не става детали, се на чат, може да си договара и трансфер на пари преку чат ... прашањето ми е дали може тоа да се праи (барем некој период) фрее, мислам глупо е да се плаќа членарина ако не знаеш дали ќе имаш муштерии и не работиш многу?
Друго се јавуват фриленсери кој земале некој голем проект ама не може сам да го направи, мултидисциплинарен, па бара помош... малку ми е замрсено како ќе се изрегулира плаќањето ако повеќе луѓе работат , а да кажеме не се најде човек за една фаза од работата ??
Трето прашање, малку офтопик, (не е графика и веб дизајн), дали има некој посебни веб страни за понуди и побарувања за кустом софтвер, посебно во областа механикал енгинеринг ?
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
го гледам фриленсерот, има и понуда на проекти, значи не нуди работа туку продава сопствени проекти?? Па има и бидови .а не става детали, се на чат, може да си договара и трансфер на пари преку чат ... прашањето ми е дали може тоа да се праи (барем некој период) фрее, мислам глупо е да се плаќа членарина ако не знаеш дали ќе имаш муштерии и не работиш многу?
Друго се јавуват фриленсери кој земале некој голем проект ама не може сам да го направи, мултидисциплинарен, па бара помош... малку ми е замрсено како ќе се изрегулира плаќањето ако повеќе луѓе работат , а да кажеме не се најде човек за една фаза од работата ??
Трето прашање, малку офтопик, (не е графика и веб дизајн), дали има некој посебни веб страни за понуди и побарувања за кустом софтвер, посебно во областа механикал енгинеринг ?
Upwork.com е подобра опција. Фриленсер е преполн со спамери и глупости.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom