Фото берза [помош при избор на фотоапарат]

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.608
Поени од реакции
464
Гледам дека и тука има огласување па да пишам и во оваа тема. Продавам претежно нов Sony Alpha A200 супер сочуван, на телото и објективите мислам дека нема ни една гребаница или слична надворешна штета бар немам приметено. Чувани се нон стоп во торбички и никогаш не биле подложени на удари и слично.
Со него имам 2 објективи - Sony/Minolta 18-70mm 3.5f (на 18 е широко аголен на 70 е макро) и Sigma APO DG 70-300mm 4-5.6f (телефото објектив кој од 200 до 300 има макро и од 200 до 300).
И исто така 2 филтри имам со него Sigma Circular polarizer и Sigma EX UV филтер.
Слики ќе ставам подоцна или утре.

Цени и слично по пп или на mail/msn/skype.
mail: x@xmkd.com
msn: master_of_delusion@hotmail.com
skype: r3m3d1z
 
Член од
30 септември 2009
Мислења
79
Поени од реакции
6
Да не продава некој фотоапарат D-SLR по можност Canon и Nikon до 24 000 денари (400 евра0) ??
 
Член од
7 мај 2010
Мислења
40
Поени од реакции
0
Сега се пренасочив на Olympus fe-46 i Olympus fe-4000 ,дали се добри дигиталки и вреди да се земат :)

 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.551
Сега се пренасочив на Olympus fe-46 i Olympus fe-4000 ,дали се добри дигиталки и вреди да се земат :)

Ти кажав да го земиш Канонот, олимпусот има послаб сензор , каконот ти вади најасни и најчисти слики од овие сите шо се мислеше.
 

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
916
Поени од реакции
35

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.034
Поени од реакции
194.613
Сакам да го земам Sony A330Во Пикс+ е 29.000. Вреди овој за париве, други алтернативи и дали знаете други продавници за фотоапарати? :)
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.005
Поени од реакции
7.604
Сакам да го земам Sony A330Во Пикс+ е 29.000. Вреди овој за париве, други алтернативи и дали знаете други продавници за фотоапарати? :)
може вреди за парите, ама не е се во тоа што читаш од спецификации
според мене (а сметам дека и другите ќе се согласат) ако веќе даваш 29к за овој, земи Nikon d5000 (во пикс плус е 33.900 ама верувам моеш да го најдеш поефтино, пикс плус имаат “појачани“ цени)
гледај канон и никон, сони се океј, ама не се leading brand во светот на оптиката и дигиталните апарати
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.034
Поени од реакции
194.613
може вреди за парите, ама не е се во тоа што читаш од спецификации
според мене (а сметам дека и другите ќе се согласат) ако веќе даваш 29к за овој, земи Nikon d5000 (во пикс плус е 33.900 ама верувам моеш да го најдеш поефтино, пикс плус имаат “појачани“ цени)
гледај канон и никон, сони се океј, ама не се leading brand во светот на оптиката и дигиталните апарати
Знам, ама веќе имам еден Сони (DSC H3) и сум многу задоволна од него и дека имам направено 2-3 слики со овој апарат затоа се залетав по овој :)
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.005
Поени од реакции
7.604
Знам, ама веќе имам еден Сони (DSC H3) и сум многу задоволна од него и дека имам направено 2-3 слики со овој апарат затоа се залетав по овој :)
те сфаќам :)
еве почекај фликс и лет3 и на нет прочитај ќе видиш шо ќе дознаеш :)
канон / никон
борбата е меѓу нив
што и да земеш од овие 2 бренда нема да згрешиш
_______________
моментално по интернетов најпрепорачани за полупрофи почетници се canon eos 1000d (like mine) и nikon d3000
^ од поефтините
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.560
Поени од реакции
5.062
И Сони и Пентакс да земе нема да згреши :)
Во ентри левел класата има повеќе производители кои прават квалитетни апарати. Главната битка во перформанси е во фото-репортерската класа на апарати и фул фремс и со кроп сензор.
За DSLR апарати освен Pix+ и Genel мислам дека имаше продавница и во официјалното претставништво на Nikon во Скопје кое се наоѓа некаде кај МВР. Од ефтините DSLR апарати можеш да најдеш и во Together и One салоните, ама и тие се препродавачи. Предност кај Pix+ e тоа што продаваат од сите брендови опрема.
Nikon D5000 за кој збори StatusQuO е со објектив без стабилизација. Истиот со Vibration Reduction е 36.900

Како и да е... муабетов ми е доколку планираш да остануваш на тој фото апарат горе-доле сите се слични по перформанси и цени. Доколку планираш да докупуваш блицеви, објективи, чуда врагови... размисли си меѓу Canon и Nikon.

--- надополнето ---

што ќе кажете за panasonic lumix за 11650 ден.дали е добар?
http://www.dpreview.com/reviews/panasonicfz18/
Јас би ти препорачал да го истегнеш малку буџетот до 16.000 и да си земеш Nikon L110 кој што е мноооогу понов модел од FZ18 на Panasonic.
 
Член од
6 мај 2010
Мислења
217
Поени од реакции
63
Тапа, ги споредувам со никон д40 и на панасоникот.... навистина човек да инвестира уште толку и ќе добие топ дсрл апарат
абе да имав уште толку и ја знам дека ќе е поарен ама проблемот е што нема
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.551
Сакам да го земам Sony A330Во Пикс+ е 29.000. Вреди овој за париве, други алтернативи и дали знаете други продавници за фотоапарати? :)

Имам другарче шо го има машинчево , и имам исто другарче шо има д5000 двата со стандардниот кит 18-55 вр, незнам дали е до фотографот ама д5000 некако многу повеке ми го прај меракот, плус ко ќе видиш дека д5000 има ист сензор со д90 и д300 веќе друг е муабетот. Јас како што кажа statusQuO би одел на д5000 , кај нас поскап ти е малку со вр објектив , ама сепак вреди да дадеш некоја иљадарка повеќе за тоа апаратче. А поефтино ќе ти дојди ако можеш да го земиш од грција или бугарија , оти ќе ти го вратат данокот ;)

Ете да видиш пример фотки од дечкото шо слика со д5000
http://www.flickr.com/photos/krisbt/


Eве и споредба на двата фотоапарати да видиш дека никонот е подобар очигледно.
http://www.camera-catalog.com/compares/dslr/sony_alpha_dslr-a330_vs_nikon_d5000
 
Член од
6 мај 2010
Мислења
217
Поени од реакции
63
е дефинитивно ќе тегнам за никон л110 се решив!!!кај и да е до понеделник мора да го имам да не знае некој кај може да е најефтино бидејќи гледам по нет секаде е иста цена дали може да се нјаде пониско?!?!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom