Фото берза [помош при избор на фотоапарат]

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.341
Поени од реакции
7.453
За тие пари е најдобар во моментов. Не мора да се мачиш :)
 
Член од
6 мај 2010
Мислења
226
Поени од реакции
85
а што викате за кодак з712 и з812 доста ниска цена имаат дали се подобри од овие малите компактни апарати или не???
 
Член од
7 мај 2010
Мислења
40
Поени од реакции
0
Ima nekoj iskustvo so Pentax Optio zosto gledam deka imaat dobri perfomansi a niska cena M85 e 7000den od pixplus so HD snimka 12mgb i ostali raboti ili nekoj dali go ima Canon A490 sto e podobro ..?

--- надополнето ---

*Mgp de hahah lej mgb sum pisal :/
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.341
Поени од реакции
7.453
Па D40x може да се купи, ќе пројде за тие пари. Ама Д50 :nenene:
http://www.dpreview.com/reviews/compare_post.asp на овој линк верувам ќе се снајдеш да направиш компарација помеѓу двата.

--- надополнето ---

а што викате за кодак з712 и з812 доста ниска цена имаат дали се подобри од овие малите компактни апарати или не???
Еден од тие модели имаше еден другар, со поголеми амбиции и се накурчи и го шитна. Воопшто не му ги исполнуваше барањата. Многу шум и слични глупости. Во споредба со Canon A480 или Nikon L20, па можеби и се малку подобри. Мада во таа класа јас би одел на Samsung. Е сеа за конкретни модели не ме прашувајте, самсунгчето на сестра ми е стар модел кој е многу подобар од сите овие претходно наведени. Мислам дека татко ми го купи за 9 илјади или така нешто.

--- надополнето ---


Ima nekoj iskustvo so Pentax Optio zosto gledam deka imaat dobri perfomansi a niska cena M85 e 7000den od pixplus so HD snimka 12mgb i ostali raboti ili nekoj dali go ima Canon A490 sto e podobro ..?

--- надополнето ---

*Mgp de hahah lej mgb sum pisal :/
Кај ефтин фото апарат нема многу држ-недај. Јас за таа намена фотографирам со Sony Ericsson C510i така да поарно разгледај по мобилариве кои се мобилни телефони со квалитетна камера. Моја топла препорака. Ем ќе фотографираш ем ќе можеш муабет, смс па и интернет да свртиш.
 
Член од
7 мај 2010
Мислења
40
Поени од реакции
0
pa vo plan i mi bese pred toa da go zemam bas toj tel ama se predomisliv imam najobicen samo za poraka i alo , a so prethodni telefoni nemam sreka ili mi gi kradat ili slicno pa sega sakam nekoja digitalka za dobri fotografii zatoa prasuvav :)
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.341
Поени од реакции
7.453
Па јас еве ќе ти препорачам 2-3 модели
1. Canon PowerShot A3000IS + подарок торбичка Canon DCC480
2. Nikon CoolPix L20 + полнач Sanyo
3. FujiFilm FinePix F10 + 2GB xD Card

Со цената се под 10.000 денари. Сите модели се од Pix+ од едноставна причина што се специјализирани за фото-опрема и нема да ти се случи ко у Техномаркет продавачите да гледаат само да ти тупнат нешто да купиш, туку ќе направат анализа вработените таму за твоите барања и можности па ќе ти препорачаат соодветни модели.
 
Член од
7 мај 2010
Мислења
40
Поени од реакции
0
pa da od tamu i si gledam i zatoa sega izborot mi e pomegu Canon A490 so AA baterii polnac,torbicka i memoriska okolu 7000
ili Pentax optio M85 predobri perfomansi ima ama ne mi e mn poznata markata inace top e digitalkata sleden pat koa ke idam pak ke prasam od tamu da mi dadat soveti pomegu ovie 2.Fala za predlozite ama so budzet sum do 7000 tolku se i tie :) zatoa .
Inace pred toa se zainteresirav za nikonot coolpix l20 ama se predomisliv zosto sega e 6000 bez polnac i ke me fati mn poveke a i drugive imaat podobar dizajn :)

--- надополнето ---

i uste nesto sto e podobro li-on ili AA baterija fala :)
 
Член од
12 јануари 2008
Мислења
356
Поени од реакции
18
Според мене LiIon батериите се подобри,бидејки обично се поиздржливи, не се празната ако не се користи уредот и побрзо се полнат.

Ептен си ограничен во ценовниот ранг до 7000 денари. За 2-3000 плус имаш многу подобар избор. Ако не ти се брза подобро би било да заштедиш уште некој денар за да земеш подобар апарат.

А што се однесува до Пентакс, позната марка се и според карактеристикиве, апаратчето солидно изгледа.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.341
Поени од реакции
7.453
AA батериите се подобар избор според мене. Li-ion што се вградуваат во малите апаратчиња се доволни за 150-200 фотографии додека со 2 АА батерии од по 2500 mAh имаш многу повеќе. Патем можеш да си купиш полнач со 4 батерии па така да имаш батерии плус секогаш. А и ако несакајќи останеш без батерии можеш да купиш алкални од продавница, да завршиш работа во тој момент :)
 
Член од
6 мај 2010
Мислења
226
Поени од реакции
85
според мене ако редовно се користи апаратот тогаш АА а ако ти е за дома и не го користиш редовно тогаш Li-ion,АА ако не се полнат/празнат редовно многу лесно пробиваат и после у ѓубре
 
Член од
7 мај 2010
Мислења
40
Поени од реакции
0
вечна дилема помегу литиумска или аа ..
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
AA батериите се подобар избор според мене. Li-ion што се вградуваат во малите апаратчиња се доволни за 150-200 фотографии додека со 2 АА батерии од по 2500 mAh имаш многу повеќе. Патем можеш да си купиш полнач со 4 батерии па така да имаш батерии плус секогаш. А и ако несакајќи останеш без батерии можеш да купиш алкални од продавница, да завршиш работа во тој момент :)
+1

иначе друга продавница за апарати осим pix+???
го продале канонот шо го шмекав.....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom