Фото берза [помош при избор на фотоапарат]

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.184
Поени од реакции
34.407
Се надевам дека има фотографи на форумов.

Сакам малку помош околу избор на добар фотоапарат. Немора да биде најпрофи, но да вади доста квалитетни фотографии. Чисто колку за да се доловат некои моменти од журкиве низ градот. Значи, квалитетен flash (блиц), AF (авто фокус) и добар зум. Не сакам некое малецко сивкасто апаратче.

Исто така, цената треба да биде задоволителна и по можност да може да се плати на рати :)

Размислував да го земам FinePix S9500, но ги потрошиле во Fototrade.
За разлика од повеќето дигитални фотоапарати, овој нема да сакате да го одвојувате од оптиката. Објективот го покрива најбитниот опсег од 28-300 мм, изработен е во најголемиот стандард на Fujinon оптиката и претставува перфекција во спој со совршена сензорска технологија која го краси овој фотоапарат.

Дизајнот на оваа камера ви дозволува да направите многу работи кои не би можеле со стандарден фотоапарат. На пример, можете слободно да му верувате на ЛЦД екранот при кадрирањето, наместо да ја приспособувате висината и положбата на камерата. Користејки го зумот можете да симулирате поголем опсег од стандардните објективи.

S9500 не е само збир на мегапиксели на едно место. Супер CCD технологијата, на чија што основа е изработена оваа камера, ветува дека ќе ги направи вашите фотографии перфектни во секоја смисла. Некои од карактеристиките на новиот CCD сензор се: живи бои, изразено ниско ниво на шум, како и диманичка осетливост.


Технички спецификации:

Camera type: Digital camera

CCD: 1/1.6 inch Super CCD HR 9.0 million effective pixels

Resolution: 3488 x 2616/ 3696 x 2464 (3:2)/2592 x 1944/ 2048 x 1536/ 1600 x 1200/640 x 480

File format: CCD-RAW, JPEG (Exif Ver. 2.2), AVI (Motion JPEG)

Storage medium: xD-Picture Card,CF card and MicrodriveTM

Focal length of lens: 28-300 mm (in terms of a 35mm small film camera)

Focus setting: Automatic focus/Manual

Focus area: Normal: 50 cm - infinity, macro: 10 cm - 3m; super-macro: 1 cm - 1m

Aperture: F 2.8 - F8 / 10 values in 1/3 EV steps

Shutter: 30 - 1/4000 sec (depending on the exposure program)

Continuous shooting: 1.) 4 pictures/second (up to 4 pictures), 2.) The last 4 pictures, 3.) 1.1 pictures/second up to 40 pictures

Viewfinder: 0.44 inch LCD monitor 235,000 pixels

Exposure control: Automatic program (AE), programs: natural light/scene sharp/portrait/landscape/night-time, automatic shutter release, automatic timing, automatic program, manual

Sensitivity: Automatic/Manual ISO 80/100/200/400/800/1600

White balance: Automatic scene classification / manual (8 modi)

Exposure measurement: 64-zone TTL measurement for multiple fields, spot, integral

Flash: Automatic flash, range of 0.3m to 7.9m

LCD monitor: moveable 1.8 inch TFT with 115,000 pixels

Interfaces: USB 2.0 (high-speed), AV outlet (PAL/NTSC)/ flash socket

Power supply: 4x AA batteries/ 4x AA Ni-MH storage batteries/ mains unit

Dimensions (WxHxD): 128.0 x 93.0 x 129.0 mm

Weight: approx. 645 g (without accessories and batteries)

Features: Automatic release, video function 640 x 480 30fps with monotone, high-speed exposures, exposure assistant, photo number storage

System requirements: Windows 98/2000/ Me/ XP, Mac OS 8.6 - 10.x

Included Accessories: xD-Pixture Card, 4 x AA batteries, shoulder belt, lens screen, lens cover, USB cable, AV cable. CD-ROM

Other: Real Photo Technology, AF help-light, scene sharp picture-taking mode, ambient light picture-taking mode, focal length setting on lens, manual focusing on focus ring, dual slot for xD-Picture Card/CF


Ми треба нешто налик на ова.
 

Billa Bong

I love Basketball
Член од
14 август 2006
Мислења
6.590
Поени од реакции
11
Ја ви го предложувам
 

outcast

login: failed!
Член од
29 јануари 2007
Мислења
424
Поени од реакции
8
Acid напиша:
Размислував да го земам FinePix S9500, но ги потрошиле во Fototrade.
Ова е одличен апарат, мој другар-фотограф го користи за свадби/мадби и слични работи.
Види ако сакаш во невада , тој од таму го купи :) Можи и по порачка ако го немаат на лагер.
 

BusHav

Е ајде де.....можеш и така
Член од
5 декември 2005
Мислења
4.343
Поени од реакции
81
Со што е можно повеќе оптички зум,па колку пари толку музика!
 

ZIKS

Ај за убо да е.
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.582
Поени од реакции
39
BusHav напиша:
Со што е можно повеќе оптички зум,па колку пари толку музика!
да, но не е секогаш така. Има и фотоапарати кои ги продаваат по поголема цена, а се понеквалитетни од некои со помала цена, па може некој да се зафркне. :)
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.657
Поени од реакции
13.161
vo vrska so digitalcite sovet br1. zimaj digitalec so sto e mozno pogolem opticki zum. br2. ne zimaj digitalec so mnogu megapixeli nekade do 6-7 ponatamu ti e frlanje pari. I br.3 zemaj od poznatite marki na leki (carl zeiss itn.)
 

Lolita

Butterfly Kiss
Член од
16 јануари 2006
Мислења
230
Поени од реакции
10
Ako zimas digitalec, zemaj Canon PowerShot SD 900, ako sakas malo digitalce so dobar kvalitet. 10 MP super kvalitet, 3 x optical zoom, prilicno golem LCD, negledaj kolkav digital zoom, zosto nema da ti treba. Canon e eden od najdobrite vo digitalni aparati. Sega zavisi dali sakas mali za vo dzeb ili profesionalen aparat, profesionalnite se malce se teski za nosenje po zurki. Isto dobar kvaliteten apatat Canon Powershot G7 10 MP.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.184
Поени од реакции
34.407
Океј.

Кажете ми уште цени и продавници, доколку знаете.
 

Dadence

sweet devil
Член од
3 февруари 2007
Мислења
390
Поени од реакции
2
Апаратчето е супер.....
Значи пред да купиш апарат прво треба да размислиш пар практични работи: денес технологијата е доста напредна и всушност каков бренд и да одбереш помалку или повеке нема да згрешиш. Јас обично сум за Olympus и Canon, како најиздржливи од лично искуство. кај мене апаратите се прилично истероризирани со оглед на тоа што правам околу 200 фотографии неделно.

Друго што треба да решиш е дали сакаш апарат кој е физички мал, лесен и многу мобилен, ке можеш да го носиш во џеб, ке биде анти шок или вододтпорен.... или сакаш целосно професионален апарат, озбилно ке се занимаваш со фотографија и ке ти биде жал да го мкнеш по забави одмори, концерти и разни дешавки кадешто би можел да настрада....

Друга работа е да решиш колку пари си спремен да фрлиш на апарат и колку години ке го користиш.
Јас ти советувам да не дадеш повеке од 300евра и за едно 3-5 години да го замениш со нов, и онака технологијата ке му застри.

За избор најубаво е да просеташ прво малу по официјалните сајтови на повеке брендови и да ги провериш цените со странство,( јас го купив апаратот од Будимпешта и разликата со Скопје беше скоро 150 евра) и ако имаш можност да си порачаш од негде. Ако решиш да купуваш од тука оди во официјални претставништва и провери од каде е увозот на апаратите зошто може да се некоја 3 или 5-та класа. Знаеш кај нас се е можно.

Ако имаш уште прашања слободно кажи...

http:///www.olympusamerica.com/cpg_section/product.asp?product=1289
еве ти еден полу професионален кој не е многу скап

http://www.olympusamerica.com/cpg_section/product.asp?product=1224
ова е модел сличен на мојот, кој горе-долу ги има истите перформанси со другиот, но е многу помобилен и поиздржлив...FinePix S9600 е 285 фунти што е околу 430 евра....
Имам јас таму човек кој се разбира и работи со тоа па еве ти од прва рака информација.
во секој случај направи споредба со кај нас....
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Acid напиша:
Се надевам дека има фотографи на форумов.

Сакам малку помош околу избор на добар фотоапарат. Немора да биде најпрофи, но да вади доста квалитетни фотографии. Чисто колку за да се доловат некои моменти од журкиве низ градот. Значи, квалитетен flash (блиц), AF (авто фокус) и добар зум. Не сакам некое малецко сивкасто апаратче.

Исто така, цената треба да биде задоволителна и по можност да може да се плати на рати :)

Размислував да го земам FinePix S9500, но ги потрошиле во Fototrade.

nemoj da razmisluvas aparatot e poveke od dobar super fotoaprat, e mislam vo kategorija na poluprofesionalni spaga, taka da ako go zemis nema da zgresis.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.184
Поени од реакции
34.407
Бидна! Земав Nikon Coolpix 8800.

8.0 Effective Megapixels: With its impressive 8 megapixels of clarity, the COOLPIX 8800 can capture incredible detail to produce sharp, beautiful prints as large as 20 x 30 inches.Telephoto Zoom
: 10x Telephoto Optical Zoom-Nikkor ED lens (35mm equivalent of 35-350mm) lets you capture a full range of sharp, wide-angle to telephoto shots plus macro. Vibration Reduction (VR) System: The COOLPIX 8800's class-leading lens combines ED optics and VR technology, which helps you take sharper handheld shots in low light and other conditions.


Scene Modes, Auto and Manual Setting
: For the ultimate in creative control, choose between Automatic, Aperture Priority, Shutter Priority and Full Manual Settings. Or choose one of 15 Scene Modes that automatically adjust controls for great pictures instantly. With a choice of 15 Scene Modes, you can quickly select the most appropriate mode for the "scene" you are capturing.

Macro:
allows shooting as close as approximately 1.2 inches from your subject. Movie Mode: Capture live action with sound. Clips are saved as a QuickTime(TM) movie, which can easily be emailed to family and friends.


Metering: Choose your preferred light metering system. Select Nikon's exclusive 256-Segment Matrix metering, Center-Weighted, Spot or Autofocus Spot metering options. (Use Matrix metering for general shooting, center-weighted for a central subject, spot for emphasis on a particular area and AF spot to lock metering and focus on a particular area. Nikon In-Camera Red-Eye Fix(TM): corrects most typical instances of red-eye during the picture-taking process. By the time you're ready for your next shot, the camera has already fixed and saved the image, without the red eyes.

Autofocus: Contrast-Detect TTL-AF; Center, Auto 5-area multi AF, manual 9-area multi AF selectable. AF Assist Illuminator makes sharp focus possible when the subject is not well lit.


Flash
: A hot shoe lets you connect an additional Nikon Speedlight (flash) to the top of the camera. 6-mode built-in flash: Auto, Red-Eye Reduction (by pre-flash), Anytime Flash, Flash Cancel, Slow Sync and Rear-Curtain Sync. Features One-Touch(R) Upload(TM) for easy image transfer from camera to computer.

D-Lighting:
Improve images shot with strong back lighting or in shadow. While in playback, select the D-Lighting function, apply it and save the corrected image. D-Lighting fixes underexposed and backlit images without harming the properly exposed areas of your image.


In the Box: Camera, Lens Cap, Strap, USB Cable, Audio Video Cable, Rechargeable Li-ion Battery EN-EL7, Battery Charger MH-56, Wireless Remote Controller ML-L3, PictureProject CD-ROM.

Compatible with the The Coolwalker Digital Storage Photo Viewer: Store up to 10,000 digital photos on the 30GB hard drive and view them on the high-quality 2.5 inch TFT color monitor. Stores JPEG, TIFF and other major image file formats, including NEF files.

Или, МНОГУ ПООПШИРНО И ПОДЕТАЛНО - ТУКА.

Еве една фотка со намален квалитет:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Солиден, доста добар, избор де, на избор мислам.

Шега настрана, навистина добар избор на фотоапарат. Што пари чини?
Ако не е тајна.

П.С. АјТ сеа на сликуење, па да закачуеш сличиња од убај моменти да се ужива.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Ooo aj so zdravje da si go kolandisvas, super aparat super izbor, ti ljubomoram sega :)

aj cekam uste fotki ;)
 

Apash

Od kol na kol, kolot vo gazot!
Член од
10 март 2007
Мислења
567
Поени од реакции
15
phiuu...си реков ке земиш од тие чкартот Фуџи ке се каравме .

подобро нешто гледано цена-квалитет неможеше да одбериш.

јас сум Никон фан ......али на секој што сака '' идиотче '' апарат би му препорачал Олимпус ... навистина се поевтини од другите како пример од Сони а се поквалитетни во оптика, можеби не и софтверски ама во останатото според мене се подобри.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.184
Поени од реакции
34.407
Се согласувам. Мислам дека изборот беше одличен.

Еве неколку фотки направени денес, со драстично намалена големина и квалитет, за да може да ги прегледаат тие што сакаат. Ако ви е спор нетот, малку ќе се изнамачите, затоа што секоја фотка е над 100к :)Гулаб на тревичката на Плоштад

Рандом девојчиња
It's getting hot in here... :)
Јас - Sleeper Cell :))))
Моторчињата на плоштад...
Опремата за фудбал...
Копиљаците на игралиштето на ЈБТ, со зум од некои 100м
Бучко на кафенце...Толку за денес :wink:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom