Фото берза [помош при избор на фотоапарат]

Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
И јас би рекол дека Фуџито е подобар, но мора малку да искоментирам за некои од предностите.

- од кога pixel density има врска со квалитет на слика. Изгледа овие апарати го шијат Никон Д3 1.4 MP/cm² во квалитет на слика.
- ова не е бленда него shutter speed, односно должина на експозиција на сликата, и тука сонито е подобро.


Инаку според мене подобар избор е некој Панасоник од TZ серијата, отколку кој било ulrazoom. (Ем 12х зум, ем компактни димензии)
За првото не знаев траснав , а за второт не видов убо изгледа , како и да е подобар е фуџито.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Значи се на се, да го купувам овој Fujifilm FinePix S1600

Фала!


--- надополнето ---

Сега гледам, се е добро со апаратов.... ама бе 4 БАТЕРИИ???
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Значи се на се, да го купувам овој Fujifilm FinePix S1600

Фала!


--- надополнето ---

Сега гледам, се е добро со апаратов.... ама бе 4 БАТЕРИИ???
Епа сакаш полу-професионален. :)

Иначе боље опција ти се АА него литиумски, можеш да купиш од кај било ако ти снема на сред пат или слично, а со литиумските ќе се сликаш...у гз. Или ќе платиш 1000-2000 за нив. :P
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Епа сакаш полу-професионален. :)

Иначе боље опција ти се АА него литиумски, можеш да купиш од кај било ако ти снема на сред пат или слично, а со литиумските ќе се сликаш...у гз. Или ќе платиш 1000-2000 за нив. :P
Да ама што трае повеќе? :)
 
Член од
6 мај 2010
Мислења
226
Поени од реакции
85
Да ама што трае повеќе? :)
јас имам чкрапнато 360 слики откога го купив со 4 АА батерии и уште се нема сензор за батериите појавено ,а и плус имам и некое видео снимано во ХД и нема гајле
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.321
Поени од реакции
7.372
Fujifilm-FinePix-S1600

предности спрема сонито:

мегапикселите иако не играт некоја улога
подобар квалитет на сликата Pixel density 43 MP/cm² за разлика од сонито 35 MP/cm²
Помала густина значи поквалитетна фотографија. Не за џабе Nikon D3s е 12 мегапиксели на 36х23,9 мм сензор.
Епа сакаш полу-професионален. :)

Иначе боље опција ти се АА него литиумски, можеш да купиш од кај било ако ти снема на сред пат или слично, а со литиумските ќе се сликаш...у гз. Или ќе платиш 1000-2000 за нив. :P
За 1200 денари имаш комплет од полнач и 4 АА NI-Mh батерии од 2700 mAh додека литиумските батерии достигаа највеќе до двојно помалку од тоа. Плус за дополнителни 700-800 денари ќе си купиш уште 4батерии и ќе имаш да се убиеш од фотографирање. За разлика од еден мој другар кој има Nikon P90 и после 150 фотографии се пакува бидејќи му се потрошила литиумската батерија.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Помала густина значи поквалитетна фотографија. Не за џабе Nikon D3s е 12 мегапиксели на 36х23,9 мм сензор.


За 1200 денари имаш комплет од полнач и 4 АА NI-Mh батерии од 2700 mAh додека литиумските батерии достигаа највеќе до двојно помалку од тоа. Плус за дополнителни 700-800 денари ќе си купиш уште 4батерии и ќе имаш да се убиеш од фотографирање. За разлика од еден мој другар кој има Nikon P90 и после 150 фотографии се пакува бидејќи му се потрошила литиумската батерија.

Не знаев стварно колку држат литиумскиве, не ги пратам. :)

Него, дај кажи ми избор за чкарт ричарџбл батерии од пазар ако знаеш, глеам има 3-4 марки и појма неам како стојат со квалитет. За ова мојов самсунг што тера со 6 години стара батерија има ептен убаво да му дое. :)
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.321
Поени од реакции
7.372
Хух, не знам, и за дома (samsung идиотче) и за на работа (canon блиц) користам sanyo.

Од тие чкартните гледај да пишува на нив над 3000mAh (реално сеуште невозможно во АА формат) затоа што реално имаш над 2000mAh енергија во нив што за 6 години старо апаратче ќе заврши работа.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Лошите карактеристики на 330ка
Разгледај некој Канон или Никон (боже прости ми) за тие пари

Awkward grip design is uncomfortable and insufficient for heavier lenses

Body feels somewhat hollow

LCD's tilt mechanism is less useful when shooting in vertical format

Menu and zoom buttons are difficult to use

Deploying the flash takes too many steps

No depth-of-field preview method

Average viewfinder accuracy (96% coverage), but our sample was shifted horizontally and rotated a noticeable amount.

Poor viewfinder accuracy in Live View mode (lower coverage and rotated slightly on our sample, very frustrating in critical framing situations)

Kit lens quality seems rather variable; from good to only so-so

Noise increases, detail suffers at ISO 800 and above

Awkward process for setting manual white balance

In-camera instructions for setting manual white balance are incorrect (!)

Poor flash coverage at wide angle with the kit lens

Extremely awkward grip design

Short battery life in Live View mode (not uncommon), slightly below average for optical viewfinder

Need to raise flash for AF assist

Continuous drive mode is insufficient for sports
 

any

Член од
23 мај 2009
Мислења
22
Поени од реакции
10
Еве јас земав Kodak MD41, сооглед на ограничениот буџет мислам дека перформанисите му се топ за тие пари.
Добредојдено е некој што се разбира повеќе да ми каже збор два за изборот апаратот и за Kodak како марка по што во последно време воопшто не ја гледам на нашиот пазар.
Позз kodak-easyshare-md41-black-7456-p.jpg
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.321
Поени од реакции
7.372
Кодак не успеа да се снајде со дигитализацијата на фотографијата, и со самото тоа потона во морето на производители кои се обидуваат тук-там да шитнат по некое point and shot апаратче.
Во однос на компактните и СЛР апарати предничат Canon и Nikon, а верно ги следат Samsung, Pentax, SONY, Lumix и Fuji.

За твоето апаратче, со здравје да си го служиш и убави фотографии да правиш :wink:
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
431
Поени од реакции
63
здр..не сум ногу по фотографирањето,ама ако фотографирам сакам да биде барем просечно.треба ми апарат за домашна употреба.фамилијарно...исто така важно ми е и да не е превише голем,и да можам да го носам насекаде,а да не биде многу забележлив(на пр.мислам на плажа).си аресав едно апаратче canon g10,е сеа плс,помогнете ми дали вреди да се даде толку пари за него (околу 440 евра) или можам да најдам и нешто друго слично за помалку пари.фала ви ногу
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
здр..не сум ногу по фотографирањето,ама ако фотографирам сакам да биде барем просечно.треба ми апарат за домашна употреба.фамилијарно...исто така важно ми е и да не е превише голем,и да можам да го носам насекаде,а да не биде многу забележлив(на пр.мислам на плажа).си аресав едно апаратче canon g10,е сеа плс,помогнете ми дали вреди да се даде толку пари за него (околу 440 евра) или можам да најдам и нешто друго слично за помалку пари.фала ви ногу
Mногу се 440 евра за “не сум ногу по фотографирањето,ама ако фотографирам сакам да биде барем просечно“
у ствари не многу туку ПРЕмногу
земи некој канон никон или сони поинт енд шот од 150-200 евра. Со 440 веќе си со една нога во ДСЛР опрема!
Не треба ни многу да се мислиш, за тие пари земи го најсимпатичниот или најмалиот или најпрактичниот. Секој ќе ти извади добри слики
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.321
Поени од реакции
7.372
Canon G10 користат фото-репортерите кои одат во завојувани подрачја за да фотографираат без да бидат забележани. Сериозна опрема е тоа. Земи си Canon А1000 или некој сличен модел. Ем поефтин, ем и онака, никогаш нема да имаш потреба од (вистинското прашање е дали ќе можеш да се снајдеш со) напредни функции кои кај G10 чинат 200-300 евра повеќе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom