Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Џанго беше супер филм се док не дојдоа до куќата на ДиКаприо. Тогаш некако спласна филмот. Али ипак е боље од 90% од сегашниве филмови. Ако ништо друго бар има сценарио.
Зависи, мене не ме воодушеви кузнае колку, добар филм е ако се земат сите аспекти во обзир, ама како што реков, не ме импресионира веќе тој стил.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Помина времето и на Ричи и на Тарантино, исцрпени се идеите, веќе видено....порано да, интересно, кул, несекојдневно, носители на тој бран на филмови. Сега? просек, онака ми се нивните филмови (зборам за нови остварувања) на пример Џанго, ништо посебно, освем неколку интересни моменти.
некако ко многу набрзина дојде делот. ко тарантино да позајмил од спонџбоб

Инаку не го врејџај филмот си беше таман :D
Не беше оригинален, ама си беше таман :D
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.811
Поени од реакции
83.991
@ Тие што пред овој пост го проичтаа постот на Io :

Филмот веќе од вчера се прикажува во Синеплекс.
Пошто често сум делел мислење со Io рецензијава ме разубеди дека филмот ќе биде добар пошто оценката на IMDb некако ми беше turn off. Ама ете ги заборавив тие што ја читале книгата.
Исто и од трејлерот некако ми изгледаше како цел филм да објаснет..
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.311
Поени од реакции
57.756
@ Тие што пред овој пост го проичтаа постот на Io :

Филмот веќе од вчера се прикажува во Синеплекс.
Пошто често сум делел мислење со Io рецензијава ме разубеди дека филмот ќе биде добар пошто оценката на IMDb некако ми беше turn off. Ама ете ги заборавив тие што ја читале книгата.
Исто и од трејлерот некако ми изгледаше како цел филм да објаснет..
Да се разбереме, не е епик, ама е далеку подобар од сите блокбастери оваа година. Му дадов силна оцена зошто навистина ми направи мерак. Кој сака да мрчи, ќе мрчи.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.811
Поени од реакции
83.991
Добро секако дека ќе има коментари на темава

"Ender's game: 2/10. Филм во вселена нешто, веќе видено во Стар Ворс и во 2001. Глупости, гарантирам не е снимано во вселена нешто компјутери користеле. Па и некој копиљ демек главна улога а не Индијана Џонс. Алоооо Индијана Џонс го имаш и копиљов го фураат. Тапа многу џабе парите за карта ќе си купев цигари со тие пари господ да ме види, а и пуканките не беа ефтини. Слабо"
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.311
Поени од реакции
57.756
Е де... сега кога сум спојлер фри веќе читам такви коментари: јас сум дај-хард фан на книгата веќе 25 години и многу очекував од филмот ама се разочарав максимално... Бен Кингсли џабе го земале во филмот а Харисон Форд беше досаден...

Се ќе направат да се пофалат дека прочитале книга и со тоа џоа имаат пософистициран вкус, ко на некому да му е гајле. Имаш луѓе што викаат дека Гејм оф Тронс е лоша адаптација на книгата, повеќе знаат од Џорџ Мартин кој е ангажиран во серијата. Оди разбери се...

Книга си е книга, блокбастер си е блокбастер. И фак, пробав да ја читам Red Wedding, жими Тасе што е подобро да прочиташ отколку да ја видиш сцената. На неколку страни само кој кого убил, во кратки црти. Ништо посебно.
--- надополнето: 1 ноември 2013 во 18:16 ---
http://goo.gl/lrBC24

Ако го гледаш Годзила наопаку, филмот е за семоќен гуштер кој помага да се изгради градот и потоа си оди во океанот. :pos:
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
Kaко? Зеде и го прочита делот само за Red Wedding?
И е само неколку реченици?
А каков импакт ќе имаше ако не ти беше гледана серијата и пуштеше последните 5 минути од eпизодата?

А како Џорџ Мартин е релевантен фактор за квалитетот на серијата, кога сам рече е инволвиран и е платен за тоа?

Шо те гледам за никаде.. :icon_lol:
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.311
Поени од реакции
57.756
Не бе, пробав да ги читам деловите наназад, значи она што го имам веќе изгледано. Не ми прави такви аналогии, знам се што е случено така да не е како да гледам последни 5 минути од серија. Го читав делот од Арја и кучето па натаму. Ама не е, не може никој да ме убеди дека читање книга (што си има своја убавина) може да надмине екранизација. Се е тоа суета, глумење просветленост. Не можеме ни ти ни јас да замислиме меѓупланетарна битка од епски пропорции подобро отколку што тим професионалци за визуелни ефекти можат тоа да го изведат. Нашиот мозок го нема тој капацитет и да се тврди дека „читав книга и во мојава глава тоа изгледаше далеку подобро“ е чиста овај, лага.
--- надополнето: 1 ноември 2013 во 19:54 ---
Што трпи јутјуб, а wot?

Capture.PNG
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
Не бе, пробав да ги читам деловите наназад, значи она што го имам веќе изгледано. Не ми прави такви аналогии, знам се што е случено така да не е како да гледам последни 5 минути од серија. Го читав делот од Арја и кучето па натаму. Ама не е, не може никој да ме убеди дека читање книга (што си има своја убавина) може да надмине екранизација. Се е тоа суета, глумење просветленост. Не можеме ни ти ни јас да замислиме меѓупланетарна битка од епски пропорции подобро отколку што тим професионалци за визуелни ефекти можат тоа да го изведат. Нашиот мозок го нема тој капацитет и да се тврди дека „читав книга и во мојава глава тоа изгледаше далеку подобро“ е чиста овај, лага.
--- надополнето: 1 ноември 2013 во 19:54 ---
Што трпи јутјуб, а wot?

Прегледај го приврзокот 75922

Штознам, не секој се стимулира на исти начин, џабе визуелно ако не поверува дека меѓупланетарната битка од епски пропорции се десила, нема секогаш толку тежина и некогаш ефектите се само ефекти, не е иста стимулација. Инаку, се чудам како универзумот не имплодирал од подвлеченото.

Јас и ти сме како MiB и Jacob. :D

P.S najhardcore hejtanje sto procitav: Only god forgives this movie. :D
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.811
Поени од реакции
83.991
Па се сметаат за хорор и покрај тоа што за повеќето не се хорор.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.348
Поени од реакции
24.998
Во рамки на листата на Business Insider ќе најдете и филмови кои главно припаѓаат на жанрот трилери
Добро е понекогаш да читате вести целосно, а ова што наоѓате мани на листи (кои патем се нечии и насловите кои припаѓаат на листата се голем дел субјективни)... чист пример е каталогот за тапчовци, кога го направивме имаше коментари - зошто овој филм таму, како сте го заборавиле овој филм, леле најомилениот мој (некој хy наслов) не е вметнат во листите, итн. до бескрај, па затоа одредени категории не се завршени ради изгубен кејф.
Затоа што ако он или Тарантино не направат ванаби кул срање нема ни да има такви филмови. А некад ми е многу мерак да изглеам некој таков филм нали. После Бетменот со Леџер сите филмови почнаа да ги праат она реални, gritty, темни што мене ми е досадно ја сакам кога глеам филм да глеам баш она "филм" а не gritty dark and edgy reality crap.
Точно, но Ричи и Тарантино не се единствените кои го практикуваат овој "жанр". Најактуелен денешно време е режисеров кој ги направи In Bruges и Seven Psychopaths и со овие два филма кај мене остави поголем впечаток отколку цело творештво на Гај Ричи. Исто и брат му (ова нешто ко фамилијарен талент :D ) пред 2 години го направи The Guard, ако не ти е гледан топла препорака од мене, не толку кул колку другиве ама има одличен хумор. Инаку и филмовите на браќа Коенови спаѓаат овде, особено O Brother, Where Art Thou, па The Big Lebowski, Burn After Reading... и така нешто :).
Можеби ќе треба да отвориме тема за кул филмови...
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Шатер Ајланд, Шесто Сетило, Јагнињата се хорор филмови ?

http://kajgana.com/koi-horor-filmovi-ostvarile-najgolema-zarabotka-dosega

Субјективно е што е хорор филм, ако има хорор елементи, или нешто што те плаши, може и комедија да ти биде хорор. Шесто Сетило и Јагнињата дефинитивно се повеќе хорори, него било што друго.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom