Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Станува збор за филмот Her со Џоакин Феникс во главна улога каде накратко тој се заљубува во оперативен систем и всуштност тоа е се што треба да знаете за него.
.....
Сместа би им забранил пристап до имдб па и до гледање на филмови на сите корисници кои ставиле повеќе од просечна оценка на ова канцерогено,исцрпувачко,отупувачко 2 часовно заморување на мозокот, на кое не би му дал ни 1 звезда.
You're in the minority honey. Its not the movie, its you. Али океј, демократија сме, прифаќаме и глупи рецензии.

Холивуд пензионираа suit fitting? Зошто го облекле како хобит со регуларна големина сако? Елиот what the fuck my dudette?


Сите ликови во филмот, вклучително и хетеросексуалните, ќе бидат глумени од ЛГБТ актери.
Многу ... универзално од нив :rolleyes:

Одма ме потсети на трагичното заминување на Брендан Ли. :( Секој сет во кој е инволвирано оружје е надгледуван од оружар и заедно со проп мастерот се грижат за овие работи и којзнае кои се шансите за вакво нешто да се случи, верувам дека до крај ќе се истражува ова. Огромна трагедија.
Повеќе причини за користење на CGI shooting/bullets/muzzle flash па и крв итн.
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.252
Поени од реакции
3.176
You're in the minority honey. Its not the movie, its you. Али океј, демократија сме, прифаќаме и глупи рецензии.
Некогаш малцинството е во право. :D Рецензијата му е на место, ретко досаден филм.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.336
Поени од реакции
57.930
Апдејт на сторијата од вчера:


The actor was preparing to film a scene in which he pulls a gun out of a holster, according to a source close to the production. Crew members had already shouted “cold gun” on the set. The filmmaking team was lining up its camera angles and had yet to retreat to the video village, an on-set area where the crew gathers to watch filming from a distance via a monitor.

Instead, the B-camera operator was on a dolly with a monitor, checking out the potential shots. Hutchins was also looking at the monitor from over the operator’s shoulder, as was the movie’s director, Joel Souza, who was crouching just behind her.

Baldwin removed the gun from its holster once without incident, but the second time he did so, ammunition flew toward the trio around the monitor. The projectile whizzed by the camera operator but penetrated Hutchins near her shoulder, then continued through to Souza. Hutchins immediately fell to the ground as crew members applied pressure to her wound in an attempt to stop the bleeding.

 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Веќе почнаа да го обвинуваат Трамп за ова со Болдвин. Сакам да глумам изненаден ама не ја бива, привикнав више.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.334
Поени од реакции
27.892
Од темата антипатични актерки, издвојуваме... Ана Фарис.
Сериозно, како оваа е дел од Холивуд? Глумата и е очајна, ниту е шармантна, а гласот и е ко да има лего коцка заглавено у грло.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.298
Поени од реакции
78.968
Од темата антипатични актерки, издвојуваме... Ана Фарис.
Сериозно, како оваа е дел од Холивуд? Глумата и е очајна, ниту е шармантна, а гласот и е ко да има лего коцка заглавено у грло.
мајка и се вика Керен Батхрт
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Може да се смени насловот на темана за дискусии на Тенет во Dune и некој да ми го разјасни тоа што го гледав? :D

Не ми беше досаден ко некој што спомна, али има доста нејаснотии за некој што не е запознаен со целиот тој свет.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.336
Поени од реакции
57.930
Не ми беше досаден ко некој што спомна, али има доста нејаснотии за некој што не е запознаен со целиот тој свет.
Се уште не ми е гледан новиот, ама ако сакаш да се запознаеш со позадината, гледај го документарецов:

 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
Ja za razlika od @zmej gorjanin go gledav snosti noviot Dune i odma posle na Jodorowsky dokumentarecot, the gratest movie never made.

Da bidam iskren, na Lynch e los do tolku sto celo vreme mislev na Jodorowsky ke raspalil, no, ne, snosti Denis me ubedi deka toj e covekot za serijalov. Filmot bese perverzii se do krajot koga ne bese. Ne moze vaka da zavrsis bez nisto, ne bese nikogas reklamiran kako straight part one.

Inace melem za oci, ne se zanesuvajte, vakov world building ne se gradi lesno. Da ne bese krajot i celo vreme sepotenje i premonitions ke bese 5 od 5.

Blade Runner > Dune
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.089
Ja za razlika od @zmej gorjanin go gledav snosti noviot Dune i odma posle na Jodorowsky dokumentarecot, the gratest movie never made.

Da bidam iskren, na Lynch e los do tolku sto celo vreme mislev na Jodorowsky ke raspalil, no, ne, snosti Denis me ubedi deka toj e covekot za serijalov. Filmot bese perverzii se do krajot koga ne bese. Ne moze vaka da zavrsis bez nisto, ne bese nikogas reklamiran kako straight part one.

Inace melem za oci, ne se zanesuvajte, vakov world building ne se gradi lesno. Da ne bese krajot i celo vreme sepotenje i premonitions ke bese 5 od 5.

Blade Runner > Dune
Види, мене да ме оставеа уште 3 саата немаше да мрднам од пред ТВ. Дури и се изнервирав зошто нема уште на најинтересното. :icon_lol: Али шала на страна, каков потенцијал има во филмов да стане вовед во sci-fi класика/серијал...
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.556
Поени од реакции
52.348
Може да се смени насловот на темана за дискусии на Тенет во Dune и некој да ми го разјасни тоа што го гледав? :D

Не ми беше досаден ко некој што спомна, али има доста нејаснотии за некој што не е запознаен со целиот тој свет.
И мене слично, се ми беше супер, феноменално од технички аспект, ама не ме заинтересира баш приказната затоа што не беше баш јасно раскажана. Мислам дека тоа ќе биде проблем за повеќето што немаат претходно знаење. После изгледав неколку ривјуа и објаснувања околу приказната и се ми стана многу појасно и интересно.

Повеќето рекоа дека целиов филм е само воведот и ако има втор дел, тоа ќе биде јакото ама и дека правењето на втор дел зависи од тоа како ќе биде прифатен првиов, а не сум сигурен дека направија добра работа со тоа да ја поврзат и навлечат на приказната широката маса.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.334
Поени од реакции
27.892
Филмов ме потсети на Warcraft. Сите што не се запознаени со серијалот/светот ќе бидат во бунило. Ако се водиме според книгите, сигурно ќе гледаме барем 4-5 дела. Ама така викаа и за Warcraft па ништо не испадна.

Иначе музиката ја има на spotify кај Ханс. Предобра е!
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
И мене слично, се ми беше супер, феноменално од технички аспект, ама не ме заинтересира баш приказната затоа што не беше баш јасно раскажана. Мислам дека тоа ќе биде проблем за повеќето што немаат претходно знаење. После изгледав неколку ривјуа и објаснувања околу приказната и се ми стана многу појасно и интересно.

Повеќето рекоа дека целиов филм е само воведот и ако има втор дел, тоа ќе биде јакото ама и дека правењето на втор дел зависи од тоа како ќе биде прифатен првиов, а не сум сигурен дека направија добра работа со тоа да ја поврзат и навлечат на приказната широката маса.
Се слагам со сè што си пишал. Не е најјасно прикажано што-како и за незапознаени ќе делува досадно и чудно.

Ќе треба минимум два пати да се гледа, а меѓу двеве гледања да се расчита убаво кои се/што се Атреидис, Аракис, Харконен, Царот, спајсот, Бене Џесерит, вештицана.

Вака по прво гледање ми беше нафрлано, неразјаснето и е веројатно првиот филм што не знам како би го оценил.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom