Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.311
Поени од реакции
57.756
filmovi kako Yesterday kade Beatles se brisat od postoenje a samo eden muzicar se sekava na niv
Од кога ти немам кажано дека си џубре? :D Сподели нешто, знаеш дека ништо не следам веќе. Прво ќе го гледам Yesterday дека ми е на нетфликс, останатите кога ќе можам.
 
  • Љубов
Reactions: wot

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
Од кога ти немам кажано дека си џубре? :D Сподели нешто, знаеш дека ништо не следам веќе. Прво ќе го гледам Yesterday дека ми е на нетфликс, останатите кога ќе можам.
Sneak peak na Yesterday na Netflix ide vaka:
Tipot sviri Yesterday i prijatelite se fascinirani, kao koga ja napisa, preubava... Ovoj zaprepasten, beatles ja napisaa ne jas, kako ne ja znaete...

Ovie mu vrakjaat dosta be hipster, muzicar si i znaes underground bendovi sto drugite ne se ni cule, uredu e, ne se zanesuvaj sepak pesnata ne e fix you od coldplay

MORAV DA GO GLEDAM.

Drugite - starite verzii od Tarkovsky, da ne se zaletas po George Clooney. A toj od Lynch epten koga ke si za art, tezok e za sledenje zaradi frekfentno shiftanje.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.286
Signs (2002) го гледав по кој знае кој пат. Многу ми се свиѓа тој филм.

Приметив една ситница, небитна можеби. Имено, у прва половина од филмот кога некој се конфронтира, или дискутира со друг, камерата е на ниво на очи, во онаа стандардна дијалог позиција - едниот свртен со грб, а другиот у позадина со лице. А почне да збори за чудните случки, одма камерата иде у жабја перспектива и гледа во ликот одоздола, а позади него небото (од каде и доаѓа заплетот у филмот). Со тоа доловува некаква атмосфера на неизвеснот и најавува надоаѓачка опасност од небото.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.067
Поени од реакции
8.123
Чудно некој друг проблем ваков да има?
на мобиилната апп 4 сум изгледал на пц само 1 мхм
1630705248714.png
1630705264071.png
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.311
Поени од реакции
57.756
Thanks a lot @wot за Yesterday. :love:

Уживав во филмот иако да не ги сакав Битлси ќе му дадев 2/10 :D. Но филм со нивни песни не може да биде така лош, а свет без нив е бесконечно полош свет, да ја цитирам тетката во филмот.

Инаку филмски гледано според мене премногу промашувања, од главниот актер и неговите актерски способности, до прекрасната идеја со која можеа да направат далеку подобар филм. Сценаристот ми е еден од омилените, цар е во овој жанр (Love actually, The boat that Rocked, 4 Weddings and a Funeral, About time...) но романсата во филмот беше преслаба, немаше никаква хемија помеѓу Малик и Ели, претерано неубедливо но тоа е, Let him be, или Leave it be, сеедно :D

Секако за респект е тоа што филмот е сатира за денешната музичка сцена во која има малку талент а и тоа што има талент е убиено од продуцентските куќи кои диктираат се (Hey, Dude).

За уживање беше музиката, средбата со старецот (да не расипувам) при крајот и глумата на Ed Sheeran која критичарите ја оценија како „не најлоша“, со оглед на тоа дека истиот беше и во GoT. :D

Се на се, прекрасен лош филм, вредеше да се потроши време да се изгледа.
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.669
Поени од реакции
10.063
Другари напрајв и ја Letterboxd profile.
Аднав неколку од вас, дајте и другите да ве аднам пишете тука или у порака.

mr_nobodyz
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom