Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.681
Поени од реакции
81.982
Исто као Розмариното бебе да го глеав, пуштив трилер/хорор да глеам, а глеав глупости цело време.
Како може ова да е трилер не ми е јасно, и што е толку добро у филмов што цел форум паднал у несвест гледајќи по оценките на летербокс каде немилосрдно доби чист 1 од мене.

Што? Ај нека ми објасни некој, живо ме интересира
Има интересен plot twist на крај Розмариното бебе, башка цел филм се прашуваш до каде ќе оди лудилото на трудницата и нејзината параноја... Добар филм е, е сега ако ти си имал очекувања од филм правен 1968 да има крвишта, вампири, духови и зомбиња, тоа е друга прича :kafence:
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.344
Поени од реакции
57.966
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Од Полански (сега гледам филмографија што сè е негово):
* Розмариното бебе, многу одамна сум го гледала, и хорор ми беше и мене, како што вика Scirea (а не сакам хорори да гледам)
*Пијанист - го зборуваа долго време, јас одбивав да го гледам, и кога му дојде редот, ме воодушеви, посебно сцената што почнува со конзервата краставички. После филмот барав податоци за ликовите да прочитам повеќе :)
*Писател од сенка (The Ghost Writer) - ми беше многу добар трилер, и на сите го препорачував кога го изгледав, сега не се сеќавам многу на настаните од филмот.
* Tenant не се сеќавам дали сум го гледала.

Еднаш пишав дека не го сакам Вуди Ален, со Darling тука сме согласни. Не го сакам дека е лигав во филмовите, имам впечаток како да постојано се оправдува за заведувањето на посвоената ќерка со долги монотони објаснувања за љубовта. А сосема случајно го изгледав Midnight in Paris (повеќе заради Овен Вилсон), е тој филм на Вуди Ален му е различен и интересен.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.128
Поени од реакции
15.956
Разбирам режисери, и мене Полански ми е :sick:, додека Вуди не дека го немам гледано, али ми е безвезален сам по себе и без останати фактори.
Што правиме пример со Спејси? Тој си го окрка бааги, иако ништо не докажаа мислам. После скандалот изгледав неколку филмови со него, The usual suspects, LA confidential, A time to kill ... Тешко дека нема да ми текне да ги гледам American beauty или 7 веќе во живот, човекот има одлични филмови позади себе.

Што се однесува на Нетфликс и останати, не мора да утнат нешто, кај мене ќе царува пиратерија дур може.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.510
Поени од реакции
33.674
Vidi piraterija si e piraterija ama nema nisto pokomotno od tv servis
Eden hbo e 300 denari, pustas i tecat epizodite... Go delis so 2ca, 150
Netflix ke go deles so nekolku iskaca kako edno kafe
Loso e sto apple ili fxx nemaat za makedonija, za fxx se mislam da ubacam vpn, opsednat sum so se sto vadat
Imav i amazon ama mal e izborot tamu


Poentata mi e, why not both
Ja piraterija siminjam ama si stoi i komfortot za dzabe pari i precesto gledam taka odosto torentive
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.510
Поени од реакции
33.674
Најболно е коа ќе симнеш торент од 20гб, и после истиот го глеаш го има на нетфликс/амазон. Срце ме боли.
Ne be, najloso e koga plakas za sve samo ti. :D Pa tuka i drugi servisi, spotify, so ti znam i vikas unsubscribe sve utre. I pustas nekoja serija, u sredina na sezona nekoja ne se dosimnala, prevod ne fakja, baraj simnuvaj... A si legnal da se opustis. Ma da se mocam u parite. :D
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.087
Поени од реакции
8.136
Vidi piraterija si e piraterija ama nema nisto pokomotno od tv servis
Eden hbo e 300 denari, pustas i tecat epizodite... Go delis so 2ca, 150
Netflix ke go deles so nekolku iskaca kako edno kafe
Loso e sto apple ili fxx nemaat za makedonija, za fxx se mislam da ubacam vpn, opsednat sum so se sto vadat
Imav i amazon ama mal e izborot tamu


Poentata mi e, why not both
Ja piraterija siminjam ama si stoi i komfortot za dzabe pari i precesto gledam taka odosto torentive
Преку А1 претплата на мобилка кошта 250денари ако не си знаел ако си знаeл кој ме ебе тогаш :D
Ја плакам само (Kodi-Real DEbrid)Hbo go i Youtube Premium и DAZN(sport) од крадените имам Дизни,Нетфликс,Хбо Мах и PEacock

Плус торените и не ги бришам еве од 10тб диск останаа уште над 100гб после нов :D
1614125287492.png
Автоматски споено мислење:

Најболно е коа ќе симнеш торент од 20гб, и после истиот го глеаш го има на нетфликс/амазон. Срце ме боли.
користи си го ова https://www.justwatch.com/cz/poskytovatel/netflix нема многу сервиси како што гледам, ако го нема тогаш торент.
 
Последно уредено:
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.339
Поени од реакции
27.913
Не знам на постов дали му е тука место, ниту дали некој го чита списаниево ама едно од најреномираните списанија Cinefex после 40 години вчера згасна. Број 1 списание за визуелни ефекти, ама пандемијата си го направи своето. Новите изданија од 2015 па навака редовно ги читав, а дома негде ми се мотка и од 2003 изданието, кога објавија за Терминатор 3 и Матрикс. Штета.

CINEFEX (1980-2021)


A year ago this month, Cinefex celebrated its 40th anniversary.

Historically, it was a publishing landmark few magazines achieve, and we were immensely proud of our accomplishment and grateful to those whose support and dedication helped us to achieve it.

Then the world upended.

Within weeks, the coronavirus pandemic swept across the planet, deadly and implacable; and to this date, its inexorable march through countries, communities and families remains largely unchecked.

The human toll has been devastating, but so, too, the toll upon businesses, countless numbers of which shut down due to economic necessity or government mandate.

More than 100,000 of those businesses, in the U.S. alone, will never reopen.

We are deeply sad to announce that Cinefex will be among them.

The pandemic deprived us of subject matter, retail outlets, and, most critically, advertisers, many of whom, like us, struggled to remain afloat in a climate of intense turmoil and uncertainty.

We did our best to weather the storm, but ultimately the storm prevailed.

We have just shipped the final issue of a magazine that has documented and celebrated one of the most vibrant and exciting art forms in entertainment history. It has been our great honor and privilege to do so. We bid you a fond farewell.

Gregg Shay
Publisher
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Преку А1 претплата на мобилка кошта 250денари
Јас ја користам услугата A1 XploreTV ако мислиш на неа, 250 денари месечно, има 40 ТВ програми, на лап топ ми е наместена, и кога сум во планина, така гледам ТВ :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.343
Поени од реакции
79.162
Не контам што гледате на Нетфликс.
Јас ставам еднаш годишно заради Дисенчентмент и толку. Сите филмови што се на на Нетфликс, а што би сакал да ги гледам, веќе ги имам гледано пред тоа. Нема некој кој би сакал да го гледам, а не сум го гледал. Стварно не знам зашто би ставал Нетфликс.
Ова го кажувам, затоа што тука има луѓе кои гледале многу повеќе филмови од мене. Они што гледаат таму, не знам.

(серии не гледам скоро ич, може тоа е разликата)
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.731
Поени од реакции
9.782
Нетфликс е пред се за серии, филмови ретко нешто ок да има. Повеќе од навика го имав со години, ретко користев откако изгледав се што вреди да се изгледа. Минатиот месец имав еден ден вишок време, седнав да гледам нешто колку да ми се исплати претплатата, 2 саати барав и на крај му удрив cancel на претплатата. Од време на време проверувам некоја од ретките серии што се уште ги следам да нема нова сезона да реактивирам акаунт, ама слабо.

Sent from my GM1913 using Tapatalk
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.343
Поени од реакции
79.162
Тоа ми се дешава и мене. Барам кој филм би го гледал и после барањето сфаќам дека cancel е најбоља опција.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.339
Поени од реакции
27.913
Не контам што гледате на Нетфликс.
Јас ставам еднаш годишно заради Дисенчентмент и толку. Сите филмови што се на на Нетфликс, а што би сакал да ги гледам, веќе ги имам гледано пред тоа. Нема некој кој би сакал да го гледам, а не сум го гледал. Стварно не знам зашто би ставал Нетфликс.
Ова го кажувам, затоа што тука има луѓе кои гледале многу повеќе филмови од мене. Они што гледаат таму, не знам.

(серии не гледам скоро ич, може тоа е разликата)
Кој Нетфликс го користиш? Со ВПН ако го користиш америчкиот има многу повеќе филмови и серии најбитно. Тоа не го менува фактот дека поголемиот дел од содржината е катастрофа, ама тука ако ти се погоди 1 од 5 филмови/серии, таму имаш поголема шанса да начекаш нешто добро. Секако зборам за серии, филмови е тапа. Предност ми е што памти до кај сум стигнал со епизоди па полесно ми е да продужам. Додуша и на плекс ја има истата функција, ама дур да се симне цела серија...

Јас нејвеќе го користев ради Friends. Чекам HBO Max и да го откажам Нетфликс.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom