Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
20 ноември 2009
Мислења
8.150
Поени од реакции
8.893
When was released people argued over it endlessly: the effect was that dramatic. We each had our own interpretation, and we would sit up till all hours talking about the film—every scene, every second. Of course we never settled on a definite interpretation—the only way to explain a dream is with the logic of a dream. The film doesn’t have a resolution, which bothered many people. Gore Vidal once told me that he said to Fellini, “Fred, less dreams next time, you must tell a story.” But in 8½, the lack of resolution is only right, because the artistic process doesn’t have a resolution either—you have to just keep going. When you’re done, you’re compelled to do it again, just like Sisyphus. And, as Sisyphus discovered, pushing the boulder up the hill again and again becomes the purpose of your life.

Есеј на Скорсезе за Фелини, огромна препорака.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.248
Поени од реакции
78.879
Ни Соларис, ни Сталкер?
Некој од тие два гарант си гледала.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Јас изгледа не сум гледала од Тарковски, само што проверував :)
Ни јас. :D

Stalker и Соларис ми стојат симнати едно три-четири месеци може. Не сум седнал да ги изгледам.

Сликава ја видов пред малку, од некој јапонски филм Audition. Интересна ми беше, па ја пуштив тука. :LOL:

П.С. Виолетова имаш профил на летербоксд?
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.730
Поени од реакции
33.423
Јас изгледа не сум гледала од Тарковски, само што проверував :)
Ни Соларис, ни Сталкер?
Некој од тие два гарант си гледала.
Ни јас. :D

Stalker и Соларис ми стојат симнати едно три-четири месеци може. Не сум седнал да ги изгледам.

Сликава ја видов пред малку, од некој јапонски филм Audition. Интересна ми беше, па ја пуштив тука. :LOL:

П.С. Виолетова имаш профил на летербоксд?
Јас сум гледал, ама ни еден од тие 2. :P Што знам, ко Сусаро што вели дека Улис е роман „за подоцна“, така и јас сметам за Тарковски. По тој што го гледав, сметам дека е „виша математика“ и морам да му влезам поспремен. Да, сметам дека скоро 2000 изгледани филмови од 2008 до сега се сепак премалку. :(
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Ако не грешам, ме мрзи да проверувам сега, доста долги му се филмовиве и имаат такви некои меланхолични, тмурни бои, бар такво чувство ми даде Сталкерот кога му барав превод.

Ради тие две причини и го оставам сè за подоцна.

А Соларис, ме напна книгата и сега се плашам дека филмот ќе ми ја одземе волјата за живот. :ROFLMAO:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom