Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
Ретко кој од прва ќе ги сфати сите работи во филмот. По 5 пати враќав за да направам ментална слика што одприлика се дешава, кога полагав испит физика 2 теорија на релативност за дилатација на простор и време толку мозокот не го исцедив како сега. Место да се опуштам од работа со убав филм јас продолжив со решавања проблеми на лист цртав временски линии срања.
Аут, ѕирни го ова кога ќе имаш нешто повеќе слободно време.
Исто и ова за кога ќе имаш помалку слободно време.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.523
Кој сака воени филмови, препорачувам Mosul (2019)

Филм за ирачкиот СВАТ тим и борбата против Daesh/ISIS во некогаш вториот најголем град Мосул кој до ден денес е уништен од војната.
Базиран е на вистинити настани.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.900
Поени од реакции
84.290
Елиот Пејџ* е транс!


* = The Artist Formerly Known As Ellen
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Ху д фак керс? Гледаш април месец, оскар оп-шлап.

Никад не ми била добра глумица, нити пак сега како глумец би бил добар. :icon_mrgr:
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.900
Поени од реакции
84.290
И сега... официјално може да се каже:

Елиот Пејџ - првиот маж номиниран за најдобра актерка. Breaking barriers (y)

(пошто заебава форумов за слики) http://prntscr.com/vtrd57

Ајде да видиме која ќе биде првата дама што ќе освои оскар за најдобар актер (y)
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.767
Поени од реакции
33.509
Елиот Пејџ* е транс!


* = The Artist Formerly Known As Ellen
Holy fuck! Сега тој е првиот маж што бил номиниран за главна женска улога? Или како оди тоа?

BTW, WTF is pronoun: they? Као демек повеќемина се во едно тело, па на пример, ако ти дојде Елен или Елиот на гости, треба да речеш дека ти дошле двајца (тие) на гости? Не тролам, стварно не знам како функционира ова. :pos:
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.900
Поени од реакции
84.290
Holy fuck! Сега тој е првиот маж што бил номиниран за главна женска улога? Или како оди тоа?

BTW, WTF is pronoun: they? Као демек повеќемина се во едно тело, па на пример, ако ти дојде Елен или Елиот на гости, треба да речеш дека ти дошле двајца (тие) на гости? Не тролам, стварно не знам како функционира ова. :pos:
Па да, по некоја логика така ќе да е, и јас го пишав тоа.

А за другово, дап, знам дека не тролаш, ретко кој е up to date со трендовиве :D

They е за тие што не знаат како се осеќаат :D Не се сметаат како маж или жена.
На пример пејачот Сем Смит се дефинира вака, па затоа they. На пример имаше наслов пред некое време "Sam Smith talks about them wanting to give birth to a child" :D

Ама оваа ваљда сака да каже "Се сметам како маж...ама може и како ниедно да ме викате"...ваљда? :D
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
И сменија и википедија и имдб, бравос. Нешто легално сменила пол или ова како ќе ми текне денес да се викам, така ќе ме викаат, па и по нет ќе ме пишат?
И јас не разбирам што им е филмот со заменките, збунувачки ко и самите фаци кои замараат со нив.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.900
Поени од реакции
84.290
И сменија и википедија и имдб, бравос. Нешто легално сменила пол или ова како ќе ми текне денес да се викам, така ќе ме викаат, па и по нет ќе ме пишат?
И јас не разбирам што им е филмот со заменките, збунувачки ко и самите фаци кои замараат со нив.
Што под разбираш под "легално"? Во лична карта и останти документи? Не знам.

Билошки? Трансфобија е да бараш од човек да менува биолошки пол, како сака ќе каже дека е, кој си ти да му кажеш што пол е? :D

Ама не, нема, наводно ќе смени наскоро т.е. ќе почне со третман па како ќе изгледа "финалниот производ" ќе дознаеме кога ќе биде готова терапијата
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Што под разбираш под "легално"? Во лична карта и останти документи? Не знам.
Да де, легално, правно. Бар да почекаа да се позамара со документи, вака ако и текне утре пак да е женско, пак ќе треба да менуваат во вики.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.900
Поени од реакции
84.290
Иначе сите знаеме дека нели, сексуалност не се бира и е хомофобија да кажеш нешто такво. Пошто ако хомосексуалност не се бира тогаш можеш лесно да испереш мозок на некого и да натераш да биде нешто што не е.

Елен Пејџ пред неколку години кажа дека е лезбејка.


Има жена.

Во брак е.

Исто така, сите знаеме дека пол, не се бира, и е трансфобија да кажеш нешто такво. Пошто ако пол не се бира, и ти си роден во одреден пол (ама нели, некои луѓе се машки пол во женско тело) тогаш лесно можеш да испереш мозок на некого и да натераш да биде нешто што не е.

Сега испаѓа дека:


-Или Пејџ лажела дека е лезбејка и била само збунета (што да повториме, е хомофобија, да кажеш дека ако некој се идентификува како геј е "само во таква фаза, ќе помине, не е стварно геј")

-Или Пејџ лаже дека отсекогаш се чуствувала како маж (што да повториме, е трансфобија, пошто имплицира дека транс луѓето не се раѓаат во погрешен пол утку рандом, онака, подоцна во животот им текнува да сменат пол поради одредена пропаганда ор уатевр)

Значи, или Пејџ е хомофоб или е трансфоб.

И вака ли во ЕУ бе? Со трансфоби и хомофоби? Путуј Европо...
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.523
ААААААААА машко билоооооо.
Јас немав појма дека оваа е уствари овој.
Сосема заслужено во категорија за актерка. Чудно би било доколку би бил номиниран за актер. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom