Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.016
Не ми е јасно само зошто? А The Shawshank Redemption reboot кога?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.671
Поени од реакции
38.856
Јас едвај чекам, еден од моите омилени филмови, не го сакам ради Тони Монтана туку ради Мајами и режијата на Де Палма, перфекција. Ако доловат 50% од тоа среќен ќе сум.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.336
Поени од реакции
57.926
Мое мислење е дека секое студио си има определено одреден процент за римејк филмови затоа што им носат сигурна заработка на стара слава. Лесни се за маркетинг и секогаш има фанови на стариот филм кои ќе сакаат да го видат и новиот. Квалитетот не им е воопшто битен, мислам дека не се ни обидуваат квалитативно да го достигнат стариот филм, доволно е да се сврти парата и филмот слободно може да оди во заборав.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Мое мислење е дека секое студио си има определено одреден процент за римејк филмови затоа што им носат сигурна заработка на стара слава. Лесни се за маркетинг и секогаш има фанови на стариот филм кои ќе сакаат да го видат и новиот. Квалитетот не им е воопшто битен, мислам дека не се ни обидуваат квалитативно да го достигнат стариот филм, доволно е да се сврти парата и филмот слободно може да оди во заборав.
Баш така. И независно од тоа дали е добар или лош римејкот, фановите ќе одат да го гледаат. И да е ѓубре, пак ќе го гледаат за да можат да кажат колку не чини. Нешто е гнило сега...
И „The Fly“ на Кроненберг и „The Thing“ на Карпентер беа римејк-филмови, ама снимани за некое друго време и за некоја друга публика.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.793
Поени од реакции
33.608
Мое мислење е дека секое студио си има определено одреден процент за римејк филмови затоа што им носат сигурна заработка на стара слава. Лесни се за маркетинг и секогаш има фанови на стариот филм кои ќе сакаат да го видат и новиот. Квалитетот не им е воопшто битен, мислам дека не се ни обидуваат квалитативно да го достигнат стариот филм, доволно е да се сврти парата и филмот слободно може да оди во заборав.
Точно. Ама последниве години се појавија неколку римејкови кои ги надминаа оригиналите. И тоа, ете, во двата случаи на кои ми текнува: A Star is Born и Little Women, надминаа по неколку филма, зашто и двата се римејк на римејкот од римејкот. Слично ко сега Scarface. Who knows...
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641

Eden den ke te vikat God,The Punisher,Jennifer,Father,ama se dogovorija edniot deka se obesil,a drugiot ke go jade,sepak izglea Epstein imal pojaki konekci na uciliste



ke se obidat da napravat nekoja dokumentarka,no ova ke bide daleku od posakuvano,bidejki krugot e mnogu pogolem,pomoken finasiski,i na bilo koja druga oblast dominira.....

 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.336
Поени од реакции
57.926
Точно. Ама последниве години се појавија неколку римејкови кои ги надминаа оригиналите. И тоа, ете, во двата случаи на кои ми текнува: A Star is Born и Little Women, надминаа по неколку филма, зашто и двата се римејк на римејкот од римејкот. Слично ко сега Scarface. Who knows...
И двата темпирани за Оскари. Секако дека можеш да направиш добри римејк филмови ако е целта да се брка нешто. Во најголем број на случаи кога се работи се работи за кеширање. Што помал влог и пресметана добивка.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.912
Поени од реакции
84.317
Haha batec, Marvel, ova ona? A be glej indi filmovi, toa e vistinskata umetnost, a ne prodadeno za pari sve, eve da ti preporacam ja edno filmce epten dobro, nego aj se brzam nesto kafica mafica, otvaraat ova kladionive poleka, znaes kako e haha

1589778835886.png
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.912
Поени од реакции
84.317
1589814154481.png


Can't wait за девет месеци да читам како планираат да го растат детето без пол, раса, години, и како сметаат дека бебето не треба да се идентификува како човек туку како ништо пошто сите сме ништо, ashes to ashes, dust to dust или каков булшит и да ќе им тене.
Ваљда ќе има некое ретардирано име како Harrypotterandtheorderof Phoenix, Parinarakaazaraka Mara, или ќе си ја лупнат главата од тастатура како Грајмс и Елон

Ама како и да е, кул луѓе ми се и двајцава, честитки нека им е, сигурен сум дека детето ќе им стане некој фактор во светов за 20-30 години од сега

Детево или е зачнато после Оскаровската забава или ептен им е досадно во карантинов :/
 

Kajgana Shop

На врв Bottom