Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
2.151
Поени од реакции
6.249
The Congress, предлог на @wot

Што да правам ми ја затворивте темата, сега мора тука да ве замарам со тб рецензии на стари предлози од филм клубот.

Знаејќи за филмов дека се базира на книга од Лем, ова е претпоставувам втората екранизација на дело на Лем што ја гледам, после Соларис, влегов со голема скепса кон филмов. Иако не знам дали да го наречам тоа скепса, туку повеќе како... се спремив за certain weirdness, и за тоа дека тој weirdness нема добро да ми легне.

Го гледав после долго натегање и мора да кажам дека сум изненадена од оценките што ги видов на летебокс, сите нешто дркаат на Блек Мирор, а на филмов двојки, тројки му ставиле. Јас не сум нешто хардкор фан на Блек Мирор, па не бев и од филмов импресионирана нешто многу, ама доста силен е тој БМ вајб што го оддава.

Морам да кажам послаб предлог од Only Lovers Left Alive, ама вот, тука некаде со Synecdoche, New York, двата филмови го имаат тоа мета чувство, како да не гледаш филм. Ги немам прочитано рецензиите во темата, ме мрзи искрено да барам и да читам, ама тоа што можам да претпоставам е дека не им легнал многу анимираниот дел од филмот, па затоа и слабите оценки. Мене толку не ми сметаше, ама јас (можеби) за разлика од нив бев со време известена дека овој филм е повеќе анимација отколку лајв екшн.

Се на се, филмов и не беше така лош, вака кога ќе се присетам, ама па и не беше многу интересен. Додека го гледав цело време се осеќав ко да чекам нешто да се случи, и не се случува. Чекав веројатно некаков пик на дејството, некаква кулминација, нешто што комплетно ќе го смени текот и тонот на филмот. И не го добив тоа искрено (истово е една од причините што не мастурбирам на Блек Мирор), у еден момент мислев дека таа прекршна точка на филмот ќе биде со револуцијата на Конгресот. Ама и не беше. Филмот продолжи без некое дејство, и без некоја поента искрено, немаше цел.

Цел доби кога Робин се „разбуди“ и се објасни дека се е халуцинација, некаков нов, модерен начин на живот кај што луѓето живеат во свет на халуцинација. Океј! Интересно! Ама што со тоа? Дали тоа е порака? Дали е симбол? Што порачува? Што симболизира? Што сака филмов да каже? Имам чувство како да сака нешто да каже, ама не разбирам што! Или па на крај краева, не сака да каже ништо? Дали е само еден вид артистички аутлет на креаторите на филмов? Дали е претенциозен филм што е само стилистички обоен со никаква суштина и идеја? Не знам. Како што не знаев ни за Synecdoche, New York.

Во секој случај, ако ја тргнеме на страна целата претенциозност и „што филмов сака да биде?“ аспектот, ова е доста аплифтинг филм. Не е воопшто мрачен, тажен или дистописки, напротив емоциите на филмов се доста позитивни и оптимистички. Не ми е воопшто криво што го гледав, ама сепак влегува во онаа категорија на surreal, мета филмови на коишто јас и не сум нешто особено голем фан.

Меѓутоа фан била или не била, се мислев меѓу 6 и 7 и на крај се одлучив за

7/10
 
  • Љубов
Reactions: wot

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
12.507
Поени од реакции
19.355
Ja 13.
Saw
Harry Potter
Shining
Star Wars
Avengers
Back to the Future
Jumanji
Bruce Lee некој филм што знам
Gravity
IT кловнот балонон?
Matrix
Lord of the Rings
Inception

Не ги знам
Ружана
Human
Саксијата
Прскалката
Кутиине под масана шо и да се
Плавиот медаљон
Црната кутија
пенкалана
куферон/поклонон
Постерон од онаа која и да е ритај хејворт мејворт нешто??
Розевоно што виси од шкафон на што ме асоцира??
Капана лево од Saw
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
12.507
Поени од реакции
19.355
The fifht element anone :d
Не ми е гледан :D:D:D::D
Мислам, не сум го гледал во последниве 10 години а ко мал мислам само делумно го имам 2 пати фатено.
Aaaa кутииите даааа
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
8.196
Поени од реакции
17.982
Beauty and the Beast
Arrival
Кутиине под масана шо и да се
The Fifth Element??? Ваљда ова им е асоцијацијата, не знам.
Плавиот медаљон
Titanic
A Beautiful Mind
Капана лево од Saw
Pirates of the Caribbean
Автоматски споено мислење:

Аууу, јас таму цело време гледам чаша со виски наместо прстен. :pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos:
 

батеМаче

Човек
Член од
3 декември 2008
Мислења
285
Поени од реакции
230
Капана лево од Saw треба да е од "пиратите" а ружана е
The beauty and the beast
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
6.341
Поени од реакции
12.689
Ja 13.
Saw
Harry Potter
Shining
Star Wars
Avengers
Back to the Future
Jumanji
Bruce Lee некој филм што знам
Gravity
IT кловнот балонон?
Matrix
Lord of the Rings
Inception

Не ги знам
Ружана
Human
Саксијата
Прскалката
Кутиине под масана шо и да се
Плавиот медаљон
Црната кутија
пенкалана
куферон/поклонон
Постерон од онаа која и да е ритај хејворт мејворт нешто??
Розевоно што виси од шкафон на што ме асоцира??
Капана лево од Saw
Сакото на плакарот - Godfather
Ружата во стаклото - Beauty and the Beast
Ѓерданот на столчето - Titanic
Пиратската капа - Pirates of the Caribbean
Кутијата за чоколади со куферот - Forrest Gump
Тепихот - Aladdin? :D
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
8.196
Поени од реакции
17.982
19 со двете на @Anon и 20 со тој на @wot и 23 со @ob1. Уште 2 ми фалат.

1. Harry Potter - топката со крилја
2. Saw - маската на Jigsaw на ѕидот
3. Titanic - синиот медалјон
4. Fists of Fury - Брус Ли
5. Star Wars - мечот над прозорот
6. It - балонот надвор
7. Jumanji - играта на под
8. Shining - скршената врата
9. Inception - вртимушката над пенкалата
10. Beauty and the Beast - ружата
11. Iron Man - тоа срцето, ко глобус што е, ама за ова не сум сигурен
12. Matrix - двете апчиња во чинијата - црвено и сино
13. Back to the Future - патиките
14. Arrival - натписот Human
15. Pirates of the Caribean - капата лево од Jigsaw
16. Guardians of Galaxy
17. A Beautiful Mind

18. LOTR - прстенот @Anon
19. Gravity - машината за перење??? @Anon

20. The Fifth Element - ваљда тие под масата. @wot ?

21. The Godfather - Сакото на плакарот @ob1
22. Forrest Gump - Кутијата за чоколади со куферот @ob1
23. Aladdin - килимот @ob1
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
6.341
Поени од реакции
12.689
Цвеќето на прозорот - Leon the Professional?
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
2.257
Поени од реакции
3.847
Тепихот е од The Big Lebowski. :kafence:
Грешка си.
Од Балканкан е.
Баба Зумбула ја замотаа во таков.

Шала на страна, и јас мислам дека е од Big Lebowski само заради куглите што се исцртани.
 
Последно уредено:
На врв Bottom