Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.649
Поени од реакции
81.695
Доволно ми беше да ја видам курвана Бијонсе, и антипатичниот Џон Оливер... едни од личностите што неможам да ги смислам, и баш тие ќе се појават во најновиот cash grab на Дизни.
Едино бел бумбар имаат за Дарт Вејдер што го вратија, али која е поентата да викаш нови глумци кога едно 90% од оргиналниот се живи? Само луѓето што го позајмија гласот на Рафики и Сираби се починати...

Бем ти и Холивуд, и Дизни, и све либерално што шета таму да ти најебем
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.589
Поени од реакции
6.945
Шензи е женско?! WHHAAAAAAAAAAAAAT:shook::shook:.. Јас мислев Шензи, Ед и тој третиот дека се броус.


Шиц сега читам на имдб дека Вупи Голдберг го позајмила гласот во оригиналот ..
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.445
Поени од реакции
5.444
Доволно ми беше да ја видам курвана Бијонсе, и антипатичниот Џон Оливер... едни од личностите што неможам да ги смислам, и баш тие ќе се појават во најновиот cash grab на Дизни.
Едино бел бумбар имаат за Дарт Вејдер што го вратија, али која е поентата да викаш нови глумци кога едно 90% од оргиналниот се живи? Само луѓето што го позајмија гласот на Рафики и Сираби се починати...

Бем ти и Холивуд, и Дизни, и све либерално што шета таму да ти најебем
во оригиналот Зазу е Рован Аткинсон па ајде и сега британски комичар да стават само што Џон Оливер е далеку од Мр.Бин. Цела среќа Муфаса шо не го сменија.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.649
Поени од реакции
81.695
во оригиналот Зазу е Рован Аткинсон па ајде и сега британски комичар да стават само што Џон Оливер е далеку од Мр.Бин. Цела среќа Муфаса шо не го сменија.
До 2019 и Муфаса може да скине конци, 86 години има човекот :icon_mrgr:... ма да за него кажав, одличен актер со инзвореден глас.

А за Џон Оливер очигледно е зошто го земаа (настрана англискиот акцент), левичар, критикувач на Трамп, лижигз на Хилари...влажниот сон на денешниот Холивуд.
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.807
Поени од реакции
33.640
Пред два дена Европската филмска академија (ЕФА) ги презентираше кандидатите за овогодинешните Европски филмски награди кои ќе се одржат на 9 декември во Берлин. Еден повеќе од лани, или вкупно 51 филм од 31 држава (и Македонија somehow со свои претставници, копродукциските Rekvijem za gospodju J. и Ustav Republike Hrvatske). Еве letterboxd листа: https://letterboxd.com/zlatikevichius/list/european-film-awards-2017/

Некои од филмовите веќе ги има по торенти, некои одамна ги имаме гледано, но за повеќето, традиционално ќе си го чекаме Cinedays во ноември. Јас сум најнетрпелив за унгарскиот On Body and Soul, шведскиот The Square и италијанскиот BPM, што ги собраа наградите во Берлин и Кан годинава, но треба да се ѕирнат и некои од другите излезени. Од овие 51, до сега имам гледано само 3 - освен хрватскиот и српскиот, погоре споменати, само уште шпанскиот A Monster Calls. Се надевам дека годинава европската, па и светската кинематографија ќе биде барем приближно добра колку ланската, која според мене беше една од подобрите во последниве десетина години.[DOUBLEPOST=1503612181][/DOUBLEPOST]А, и, btw, кога сме кај „странските“: 9 држави веќе ги имаат пријавено своите кандидати за Оскар. Босна и Херцеговина ќе игра со Muskarci ne placu на АЛен Дрљевиќ, Шведска, нормално со The Square на Рубен Естлунд/Остлунд/како-и-да-се-транскрибира-ова, а Германија со In the Fade на Фатих Акин, од „поинтересните“ за нас.
И номинациите се објавени. За најдобар европски филм за 2017:

-BPM (Франција)
-Loveless (Русија)
-On Body and Soul (Унгарија)
-The Other Side of Hope (Финска)
-The Square (Шведска)

Очекувани номинации, нема некое огромно изненадување, иако во оваа група можеа да се најдат и Killing of the Sacred Deer, Happy End и The King's Choice.
 
Последно уредено:

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
kako se praese koa ke pustis kirilica prevod da ne iskacaat hireoglifi?
dekada ipol ne sum go prael toa

ovoj loveless samo hrvatski prevod ima
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
kako se praese koa ke pustis kirilica prevod da ne iskacaat hireoglifi?
dekada ipol ne sum go prael toa

ovoj loveless samo hrvatski prevod ima
На BS вака:
Options>Preferences>Subtitles>Font>Script>Central European

И да си на друг, мора да е слично, битно да ти е Central European.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.086
Поени од реакции
8.135
На BS вака:
Options>Preferences>Subtitles>Font>Script>Central European

И да си на друг, мора да е слично, битно да ти е Central European.
Не може да сакаш да ти биде на кирилица а да одбереш Central European, него одбираш Cyrilic за мк фонт.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329

Kajgana Shop

На врв Bottom