Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Во врска со листата на BBC. Зарем од 100 филмови немаше место за Prestige, Machinist, Infernal Affairs, Donnie Darko, Mystic River, Batman Begins и уште неколку? :)
 
B

Blade Torch

Гостин
Врска нема листата, не е ни достојна за дискусија. Не знам што толку се потресувате. :)

Туку вчера на кино што ми се случи...
Седнува пред мене пар, накај 25-30 беа години.
Почнува Аrrival, од озбилен поозбилен филмот.
Абе овој кога зема на обични муабети да се смее ко ситком да гледа.:sramezliv: И тоа кикотење, гласно човече два реда околу него слушаа.:гомце: Абе 20 пати се изнакикоти.
Боже сачувај, во филмот нема една едина шега...
Мислам, како може да се убиеш од смеење на ова:
-Не знам и јас што се случува, колку знаеш ти, знам и јас...
И овој си викам женска има....
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.147
Поени од реакции
10.085
Врска нема листата, не е ни достојна за дискусија. Не знам што толку се потресувате. :)

Туку вчера на кино што ми се случи...
Седнува пред мене пар, накај 25-30 беа години.
Почнува Аrrival, од озбилен поозбилен филмот.
Абе овој кога зема на обични муабети да се смее ко ситком да гледа.:sramezliv: И тоа кикотење, гласно човече два реда околу него слушаа.:гомце: Абе 20 пати се изнакикоти.
Боже сачувај, во филмот нема една едина шега...
Мислам, како може да се убиеш од смеење на ова:
-Не знам и јас што се случува, колку знаеш ти, знам и јас...
И овој си викам женска има....
виш хумор брад, не го разбираш. :D
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.209
Поени од реакции
35.203
Не сум Миле али повели и другпат :D

Вчера заборавив да го спомнам краткиот на Дизни Inner Workings, пред Моана го пуштаат, одличен... Во инсајд аут имаше борба на човечињата во мозокот, а сеа имаше борба меѓу органите.. и само за тој ќе вредеа парите, Моана испадна бонусот, обавезно во вочлиста[DOUBLEPOST=1480692705][/DOUBLEPOST]
побрзај, поезија во движење.. и ја го планирам да му ја проверам 10ката од пред неколку години
Inner Workings влезе во кратката листа од 10 кратки анимирани кои ја продолжија трката кон Оскарот. Од нив уште и Piper и Borrowed Time може да се ѕирнат по нетов. Убави, двата. Препорака!
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Член од
29 јануари 2015
Мислења
7.278
Поени од реакции
20.260
да, баш него треба да го прашаш

Јас длабоко се извинувам поради тоа што не ја следам темата редовно, а воедно и нивната преписка околу квалитетот на филмот.
Прости ми.


@whatto

Имај и ти убава вечер. :)


@Џонтра Волта

Сериозно 6-ка на Full Metal Jacket? (n)
 
Последно уредено:
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Сериозно 6-ка на Full Metal Jacket? (n)
Да, и секој ден би му ја давал истата оценка.
Еден од најдосадните филмови што сум ги гледал заедно со Apocalypse Now и Spotlight. Една третина од филмот ми беше интересна само, тој дел кај што урлаше тој генералот и толку, после рак фатив.

Исто и Apocalypse Now, овој па цел беше досаден, не знам на што целеше филмов искрено, полипи фатив.

И уште нема некој да објасни што е тоа толку ремек-дело у овие два филма. Или пошто се на Стенли Кјубрик односно Форд Копола под дифолт мора да бидат мега јаки и ремек дела.
 
Член од
29 јануари 2015
Мислења
7.278
Поени од реакции
20.260
Да, и секој ден би му ја давал истата оценка.
Еден од најдосадните филмови што сум ги гледал заедно со Apocalypse Now и Spotlight. Една третина од филмот ми беше интересна само, тој дел кај што урлаше тој генералот и толку, после рак фатив.

Исто и Apocalypse Now, овој па цел беше досаден, не знам на што целеше филмов искрено, полипи фатив.

И уште нема некој да објасни што е тоа толку ремек-дело у овие два филма. Или пошто се на Стенли Кјубрик односно Форд Копола под дифолт мора да бидат мега јаки и ремек дела.
Можеби имаш впечаток дека филмот е досаден, бидејќи е неконвенционален, нема конвенционален завршеток, ниту ги следи стандардните филмски норми.

Следен пат пошироко, а сега: филмот е генијален бидејќи Кјубрик хируршки точно ги има детектирано аномалиите на американското општество и американската политика во целост, манифестирајќи гадење од директниот нивен производ, војната. Преку иронијата како изразно средство, тој ја покажува, на крајот од денот, нивната тотална апсурдност и бесмисленост.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom