Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444
Јас не би гледал филм со бабава од Декстер, поантипатично суштество немам видено.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Откако избегаа цело време очекував нешто да се случи, затоа што филмот имаше надолна линија од тој момент.
Филмот става многу јасно до знаење дека откако ќе се спасат, сака да ни го прикаже пост трауматскиот период.
И тоа го прави одлично и реално иако предвидливо за мене и можеби клишејски (брзо караници и однесувањето на мајката).
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.561
Поени од реакции
52.356
Ја па за Рум најголема замерка ми е близината на комшиите. Така е тоа, никој нема да примети. .
Правен е од книга која е инспирирана од вистински случаи. Не е ништо нереално, еве ти еден од кој мислам дека има користено елементи.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.814
Поени од реакции
33.666
Девојки и момци, еве ви уште една занимација пред Оскарите: првите Kajgana Movie Awards 2016 (неофицијално втори се, де, зашто пред две години за потребите на Кајгана форумскиот весник веќе гласавте и се доделија едни, но еве ветувам дека ќе се обидам овие да прераснат во традиција. Не отварам посебна тема за сега, туку пишувам тука, зашто сметам дека тие кои ја следат темава се вистинските филмомани на форумов, и истите заслужуваат да станат членови на Kajgana Movie Academy. :P

За почеток се одлучив за 15 категории (филм на годината, режија, актер, актерка, актер и актерка во споредни улоги, анимиран филм, документарец, неанглиски филм, најдобра драма, научна фантастика, акција/авантура, комедија/мјузикл и најдобар македонски филм). Ако мислите дека треба да се додаде уште нешто, слободно поднесете амандман.

За сега го имате само формуларот за гласање, а може да гласате една недела - до 25-ти февруари. Таман пред доделувањето на Оскарите ќе ги објавам номинациите. Еве го линкот до формуларот за гласање: http://goo.gl/forms/Elwx1NFD6n

Во секоја категорија ќе има максимум 5 номинирани (или помалку, доколку постои консензус некаде), освен во категоријата Најдобар филм каде нема да се одлучува со мнозински принцип, туку на начинот на кој АМПАС ги одредува номинираните (малку е комплициран, па затоа нема да го објаснувам сега, но ако ептен ве интересира, ќе ви објаснам). Значи за најдобар филм ќе има минимум 5 а максимум 10 номинирани.

Затоа е потребно да ги наброите 5те најдобри филма од 2015-та според вас, рангирајќи ги од прво до петто место (ќе видите во формуларот, има посебно прашање за секое место).

Шесте главни категории се задолжителни, па затоа секој кој сака да гласа, мора да ги одговори прашањата за тие категории. За останатите - пожелно е, но не задолжително.

За најдобар филм можете слободно да номинирате и анимирани, и документарци, и странски, доколку сметате дека заслужуваат.

Eligible се само филмови кои според IMDB се направени во 2015-та, што значи, не можете да го номинирате Theeb, на пример, иако е номиниран за Оскар годинава, зашто тоа е филм од 2014-та кој американската премиера ја имал во 2015-та.

Може да гласа било кој член на Кајгана форум, со што истиот станува член на Кајгана филмската академија. :P Но, ве молам не бидете douchebags и гласајте само еднаш. За да ја олеснам работата при гласањето, направив формуларот да биде достапен за сите, и да не мора да се логирате со google акаунт. Затоа гласајте само еднаш. Сомнителните гласачи ќе се обидам да ги проверам. ;)

Ако има прашања, слободно прашајте. Па повелете, формуларот за номинирање: http://goo.gl/forms/Elwx1NFD6n
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.814
Поени од реакции
33.666
Злате човече кај наоѓаш време за се ова да го напрајш. :нинџ:
Па што да правам додека спие малиот - наједноставен начин да не го разбудам е да дремам на компјутер. :P
 
G

grande-juve

Гостин
Коа сме кај јака глума од деца, Тејтум О'Нил :cuc:, баш пред 2 дена го глеав Paper Moon(а и вчера ја имаше во Круг на Знаење), најмладиот освојувач на Оскар, 10 години.. али стварно изглуми маестрално, на секое можно ниво.
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Абе а што напраивте со тоа Кајганана топ 250? Завршивте или баталивте?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.814
Поени од реакции
33.666
Абе а што напраивте со тоа Кајганана топ 250? Завршивте или баталивте?
Не е до нас тоа, вие баталивте. Требаше минимум 25 гласачи да има во претходниот круг, а едвај 15 има до сега. Уште може да се гласа. Ко ќе гласаат 25-мина, продолжуваме.
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Не е до нас тоа, вие баталивте. Требаше минимум 25 гласачи да има во претходниот круг, а едвај 15 има до сега. Уште може да се гласа. Ко ќе гласаат 25-мина, продолжуваме.
Па дај да се активираме, ја не учествував у тоа ама пратев чат пат, баш ме интересираше листата како ќе изгледа на крај. :D

Иначе таму во тоа гласањето ако можеш да смениш, стај ми го Samuel L. Jackson место Лео :icon_mrgr:
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Malcolm Tucker:Was it you the baby from Eraserhead?

:pos:

Malcolm Tucker:I'm sorry, I don't... This situation here is... Is this it? No offence, son, but you look like you should still be at school with your head down a fucking toilet.
A.J.BROWN:Your first point there, the offence? I'm afraid I'm going to have to take it. Your second point, I'm 22, but item, it's my birthday in nine days, so... if it will make you feel more comfortable, we could wait.
Malcolm Tucker: Don't get sarcastic with me, son. We burned this tight-arsed city to the ground in 1814. And I'm all for doing it again, starting with you, you frat fuck. You get sarcastic with me again and I will stuff so much cotton wool down your fucking throat it'll come out your arse like the tail on a Playboy bunny. I was led to believe I was attending the war committee.
:pos::pos:
 
B

Blade Torch

Гостин
За топ250 кајгана чекаат модераторите некој глуп филм што има многу поени да падне подоле за да не влезе во топ250. Оправдано.

П.с кажете кој е филмот, да направам нов јузер и да му дадам минус триесе.:D
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
пОСЛЕ подоолга филмска пауза се вратив со ново здање Mysterious.Skin болен филм а тек сум на почеток


а како ми тргна месецов јебига.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom