Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.814
Поени од реакции
33.671
Што ви е филмот бе брааат? Чуму нервози, чуму караници наместо љубов :love: (само не од Гаспар Ное :P). Дај приберете се малку, тука сме да оценуваме филмови, а не личности! :neetaka:
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.814
Поени од реакции
33.671
Последно уредено:
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.099
Поени од реакции
9.907
Ја немам изгледано од женскиве споредни ниеден па нефер ќе биде на негледано да гласам. :D
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.814
Поени од реакции
33.671
Ја немам изгледано од женскиве споредни ниеден па нефер ќе биде на негледано да гласам. :D
Ова не е гласање. Не мораш од номинираните за Оскар да гласаш. Предложи некоја актерка во споредна улога што во 2015 ти оставила голем впечаток. Било која. Па макар и Камка Тоциновски во Три дена во септември (добро де, не таа). :P

Крај крајева - стај само цртичка во тоа поле и продужи даље.
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.016
од 100че земи. Да те отрезни да не тресеш зелени. Спотлајт лош филм :facepalm: А HT2ka му става осмица. :pos::pos::pos::pos:
Брат Spotlight на телевизија да го даваат па нема да седнеш да го гледаш. Реално целиот хајп околу филмот е ради што е номиниран за оскар и што има добра актерска екипа. Толку.

Room е добра драма дефинитивно но антиклинатично продолжува во вториот дел од филмот. Можеа да скратат неколку минути од завршниот акт и да го направат филмот покомпактен со поголен емоционален набој.

Room од мене има 8/10 максимум, што е секако висока оцена. Ако му дадам повеќе од тоа ќе треба да го изедначам со The Green Mile, Girl Interupted, Cinema Paradiso, The Godfather, One Flew Over the Cuckoo's Nest, Shawshank Redemption, Interstellar и сличните деветки и десетки.

Секако филмовиве се субјективна ствар па секој различно го доживеал и оценува. I am OK with that.
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
треба да му се забрани на корисниците да рецензираат филмови на имдб.
какви лешпрески рецензии пишуваат аман боже, или кец или дестка добиваш, не постои нешто на средина ??
кој отвара rotten tomatoes ? по цивилизирани се таму тоа корисниците или исто срање е ?
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.099
Поени од реакции
9.907
Брат Spotlight на телевизија да го даваат па нема да седнеш да го гледаш. Реално целиот хајп околу филмот е ради што е номиниран за оскар и што има добра актерска екипа. Толку.

Room е добра драма дефинитивно но антиклинатично продолжува во вториот дел од филмот. Можеа да скратат неколку минути од завршниот акт и да го направат филмот покомпактен со поголен емоционален набој.

Room од мене има 8/10 максимум, што е секако висока оцена. Ако му дадам повеќе од тоа ќе треба да го изедначам со The Green Mile, Girl Interupted, Cinema Paradiso, The Godfather, One Flew Over the Cuckoo's Nest, Shawshank Redemption, Interstellar и сличните деветки и десетки.

Секако филмовиве се субјективна ствар па секој различно го доживеал и оценува. I am OK with that.
ко што рече субјективна ствар се, од кај знаеш дека нема да го гледам ако го даваат на тв? :kuracc:
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
треба да му се забрани на корисниците да рецензираат филмови на имдб.
какви лешпрески рецензии пишуваат аман боже, или кец или дестка добиваш, не постои нешто на средина ??
кој отвара rotten tomatoes ? по цивилизирани се таму тоа корисниците или исто срање е ?
Супер се рецензиите на IMDB. Башка, по default ти ги реди според тоа колку другите корисници ја сакаат рецензијата.
 
B

Blade Torch

Гостин
Како бе нема да го гледате Спотлајт кога ќе видиш што содржина обработува? И да не беше номиниран пак ќе го гледав првиот ден кога ќе се појави торент. Филмот едино му фалеше да уфрлеа еден конкретен случај на свештеник во приказната, да го зголеми бесот на гледачот уште толку, ама може пресметале дека ако го направат тоа ќе ги сонат оскарите, и така :cool:
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
јас се напнав доста затоа што многу лесно предвидов дека ќе испаднат повеќе свештеници, и наместо да ми биде wow го сметам за тапа одиграно
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин

Kajgana Shop

На врв Bottom