Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.983
Поени од реакции
41.249
Ме интересира во хобитот дали пак ја претераа со CGI како во предходните два дела?
Исто како на претходните е, само не беше ич лошо, кога ќе излезе хд ќе мора да го гледам пак:icon_lol:
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Излезе новогодишната програма за некои од македонскиве телевизии или јок?

Мислев да направам некоја компилација (од овие две листи IMDb и Rotten Tomatoes) од филмската класика, ама ако е добра новогодишната понуда да не се замарам со торенти...

Za novogodisna programa ne ocekuvaj mnogu, edinstveno od MTV imase nesto komentari po forumov deka ke imalo dobri filmovi. A ocekuvam i Telma i Alfa da ponudat nesto dobra programa, a drugive sigurno Spajdermen, Stuart Litl i Sam doma ke davat, drugo ne vervam :D

Sent from my LG-E400 using Tapatalk 2
 
W

wicked_1

Гостин
Најдобар/најуспешен едит со CGI досеа на фантази сиквели од тоа шо иам гледано се последните делови на Хари Потер. Воглавно и франшизата перфектно се адаптираше на смената на старосните групи, со оглед на тоа дека се градеше 10 години.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.532
Поени од реакции
59.062
Виго Мортенсен го обвинува Питер Џексон за тоа. Еве што вели за ЛОТР трилогијата и за хобитот:

"Also, Peter was always a geek in terms of technology but, once he had the means to do it, and the evolution of the technology really took off, he never looked back. In the first movie, yes, there’s Rivendell, and Mordor, but there’s sort of an organic quality to it, actors acting with each other, and real landscapes; it’s grittier. The second movie already started ballooning, for my taste, and then by the third one, there were a lot of special effects. It was grandiose, and all that, but whatever was subtle, in the first movie, gradually got lost in the second and third. Now with The Hobbit, one and two, it’s like that to the power of 10."


Линк

И она што вели за The Lovely Bones (кој патем ми се допадна и покрај критиките) е дека Питер Џексон потрошил 90 милиони на тој филм кој реално може да се направи за 15.
 
Член од
18 ноември 2014
Мислења
694
Поени од реакции
1.778
I Origins (2014)
А реално, зарем да очекуваме повеќе од режисер кој изгледа вака?
http://www.imdb.com/media/rm2603208960/nm2648685?ref_=nm_phs_md_1
:pos: сликава крај.

И ја го гледав, wot си кажа убаво у претходниот пост, се слагам за повеќето работи, тоа дека немаа добро оформена приказна, а и ликови, ама па не ми беше до толку лош за кружење околу стол. :DМи се свиѓаше идејата.
морам да признаам ме погоди делот со девојчето кога почна да плаче пред лифтот:place:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.532
Поени од реакции
59.062
Член од
5 април 2012
Мислења
8.147
Поени од реакции
8.939
The Hobbit: An Unexpected Journey
The Hobbit: The Desolation of Smaug
The Hobbit: The Battle of Five Armies
Да ги гледам Хобит или да ги репризирам Прстените


п.с. Гледајте ја последната епизода од Колбер Рапорт има интервју со некој змеј
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.610
Поени од реакции
33.968
Да ги гледам Хобит или да ги репризирам Прстените


п.с. Гледајте ја последната епизода од Колбер Рапорт има интервју со некој змеј
Mene mi se dobri, lotr se celo nivo nad niv ama hobitive se nrkolku nivoa nad filmoviye od ovie godini. Ja ti preporacuem da gi.

Imase go intervjuto pozadi. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom