Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.689
Поени од реакции
4.825

Да завршеше вака Рамбо,ќе ми беше на рамниште со Апокалипса као филм шо го опишува пост воениот синдром.
Ако го додадам тука и Платун и Фул метал,филмови за виетнамската војна ми се ниво подобри од ww2.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.361
Поени од реакции
58.066
И Роки требаше да умре во првиот дел по борбата со Аполо. Имаше еден коментар што вели: Роки преживеа, но умре филмот.

За ова не ми е многу жал затоа што и покрај се, Роки франшизата е мерак, уживање.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.943
Поени од реакции
39.484
Првиот дел на рамбо е добар и со тој требало да заврши, другите два дела се само америчка пропаганда на демонизирање на CCCP исто така и за делот од роки кога драго го убива аполо.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.361
Поени од реакции
58.066
Да, но сепак Роки 4 е филмиште и покрај се. Таква борба нема да видиме пак на филмско платно, епски ќотек изеде Роко и пак победи :)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.943
Поени од реакции
39.484
Со тие удари што ги доби роки требаше да биде збришан за две рунди ама то е, филм :)
тој филм го толкувам како борба на две супер сили од тоа време, а не меѓу борба на двајца боксери. Русите се лоши дечки до коска кои користат стероиди, читови, го саботираат роки и којзнае какви ствари за да тепаат, а американците праведните, праина до краина што би рекол колозов а уствари е обратно у реалноста, сигурно реган го има напишано сценариото :D
 
Последно уредено:

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.361
Поени од реакции
58.066
Ама мора да им се оддаде признание и на Сталоне и на Долф и на Карл, до перфекција беа подготвени за борбите и мислам дека една од причината што ја сакаме Роки франшизата се ликовите кои оставаат впечаток. Исто тука е и Сталоне секогаш потценет, и како актер и како сценарист, навистина добри филмчиња направи.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
The Skin I Live In е трибјут на Алфред Хичкок. Добар филм.

Gone Girl 8/10.
The Skin I Live In е прецент филм, мада се согласувам со погорното мислење дека Шпанците се маестрални познавачи на филмот како медиум, и све поврзано со него.
 
Член од
27 април 2009
Мислења
2.499
Поени од реакции
3.317
гледам последниве деној по фб 30 души го објавија Gone Girl, го изгледавте? не се сомневам во Финчер ама некако главнава улога ми бодит очи не ми е некој актер Бен Афлек, а и НПХ не сум навикнат да го гледам во сериозни филмој :icon_lol:
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.361
Поени од реакции
58.066
Добар си е Афлек бе шо му фали, не го глуми Бетмен па да се жалиме... од стол на стол оди си врти по некој муабет и тоа е тоа, не му се тешки улогите, нема каде да потфрли.
 

Expecto Patronum

Citizen Erased
Член од
13 јули 2011
Мислења
1.331
Поени од реакции
3.281
Тhe Skin I Live In го гледав на кино на Манаки фестивалот пред неколку години, и кога излегов бев целиот WTF did I just watch?

Не знам дали јас не го сфатив филмот како шо треба, ама некако фак лоџик ми беше приказната... Мислам, човекот што ја силова и уби ќерка ти да го претвориш во твоја жена која што ќе ја сакаш и ќе ја :sekcza: ? Dafuq dude? :D

Ама и покрај сето тоа, признавам дека ми беше забавен и не ни помислив на кружење околу било што.
 
W

wicked_1

Гостин
@zmej gorjanin добра рецензија си напишал за Антихрист пред 2/3 години, доста захтевен филм е.
Anyway си беше по етапи филмот (поточно 6) и тешко е да се долови и образложи се, плус убацениот суреализам со етапата кај Тројцата Питачи(The Three Beggars), и расцепкување на персонае-то кај Шарлот и Дефо, сепак немаше линеарен развој на сторија.
Од модерен научник и психолог до фаза на witch hunter.
Мора да го изгледам уште еднаш.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.361
Поени од реакции
58.066
Туку пази: решил @wot да направи историски чекор и како Френки кога идел во Холивуд така и тој решил да иде на кино да го гледа Интерстелар. Ама од неискуство патот го испланирал со група жени (а што знаат жени што е кино, нели?) кои го свлечкале наместо на кино, на ракомет. Њот тука покажал епски кукавичлук и папучарлук: наместо како вистински маж да им побегне, тој им идел по умот, па 2 пати по 30 минути им се смешкал додека во себе си повторувал: ебате животот, види ме кај сум.

И ене го сега, чека да поминат Оскарите да му прераскажуваме.

Наравоучение... заборавив шо ми беше поентата...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom