Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.424
Поени од реакции
35.817
@zmej gorjanin добра рецензија си напишал за Антихрист пред 2/3 години, доста захтевен филм е.
Anyway си беше по етапи филмот (поточно 6) и тешко е да се долови и образложи се, плус убацениот суреализам со етапата кај Тројцата Питачи(The Three Beggars), и расцепкување на персонае-то кај Шарлот и Дефо, сепак немаше линеарен развој на сторија.
Од модерен научник и психолог до фаза на witch hunter.
Мора да го изгледам уште еднаш.
И јас го репризирав пред една недела - за филмот може да се разврзат едно чудо дискусии.

Не видов дека некој на форумов го спомнал чичко Фројд во контекст на филмот.
 

Expecto Patronum

Citizen Erased
Член од
13 јули 2011
Мислења
1.331
Поени од реакции
3.281
The Hobbit: The Battle of the Five Armies (2014) CAMRip XviD (RUS) - SR 1.46 GB 1 13 hours 3588 2308

Downloaded 11,205 times. :shook:

И после ги слушаш некој - hobittot sranjeee zanikade, dosadeen, gluposti zivii
 
Последно уредено:
W

wicked_1

Гостин
И јас го репризирав пред една недела - за филмот може да се разврзат едно чудо дискусии.

Не видов дека некој на форумов го спомнал чичко Фројд во контекст на филмот.
Е да, Фројд од аспект на Дефо у неговата улога на терапевт и методи за терапија, али и теориите за The three beggars како дел од руски фолклор(дфак, кој чита руски фолклор?), суреализам, покајанија, зачетоци-апсолути на зло, и на крај субјективистичкиот поглед на Ларс. Wave-ови има најразлични и ќе има уште толку у наредни ревјуа за што уствари е идеата. Визуелно е неспоредлив со било што друго.
Плотот коа го видов предосеќав smthin's fuckd up over here.:unsure::cautious:
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.870
Поени од реакции
11.128
Затоа што очигледно нема модератор што го гледал филмов, псотов беше во темата за спојлери де. :D

Дечки едно предлогче. Во воведнава страна Ио ги пишал филмовите што поминале на дискусии, сте застанале кај Gravity, малце сте подзаспале, али нема везе, ќе ја апдејтувате.
Него предлогов ми е, покрај тоа што се ставени филмовите поминати на дискусија, врз самото име на филмот да биде линкувана страната кадешто се почнала дискусијата за тој конкретен филм. Поентата е да се прочитаат мислења за некој филм што е подоцна гледан од некого кој не учествувал во тие дискусии и слично.
Pain in the ass ќе биде малце дур се среди се' тоа, али штом се фати ред после лесно е :)
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.424
Поени од реакции
35.817
Е да, Фројд од аспект на Дефо у неговата улога на терапевт и методи за терапија, али и теориите за The three beggars како дел од руски фолклор(дфак, кој чита руски фолклор?), суреализам, покајанија, зачетоци-апсолути на зло, и на крај субјективистичкиот поглед на Ларс. Wave-ови има најразлични и ќе има уште толку у наредни ревјуа за што уствари е идеата. Визуелно е неспоредлив со било што друго.
Плотот коа го видов предосеќав smthin's fuckd up over here.:unsure::cautious:
Не само Фројд од аспект на Дефо, туку Фројд од аспект на Ларс. Нели имаше и теории како единствените три лика во филмот се делови од едно битие: режисерот. ТОЈ е рационалното во Ларс, ТАА е нагонското, инстинктивното, а НИК е детето во него кое умрело тогаш кога се родила депресијата.
 
W

wicked_1

Гостин
Не само Фројд од аспект на Дефо, туку Фројд од аспект на Ларс. Нели имаше и теории како единствените три лика во филмот се делови од едно битие: режисерот. ТОЈ е рационалното во Ларс, ТАА е нагонското, инстинктивното, а НИК е детето во него кое умрело тогаш кога се родила депресијата.
Легитимно е и ова, иако после се испомеша шо е рационално, нагони, инстинктивност. Има значи 6 фази/етапи, освен во првата филмот симплифицирано беше сведен на тоа дали Дефо ќе ја исконтролира и ќе ја излечи Шарлот, методот му беше клучната грешка "откривање и соочувањето со најдлабоките фобии" - Freud-like метод. Се потешко можеше да ја контролира, и филмот фати некои истрипани димензии, chaos reigned.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.424
Поени од реакции
35.817
Легитимно е и ова, иако после се испомеша шо е рационално, нагони, инстинктивност. Има значи 6 фази/етапи, освен во првата филмот симплифицирано беше сведен на тоа дали Дефо ќе ја исконтролира и ќе ја излечи Шарлот, методот му беше клучната грешка "откривање и соочувањето со најдлабоките фобии" - Freud-like метод. Се потешко можеше да ја контролира, и филмот фати некои истрипани димензии, chaos reigned.
Инаку, Antichrist го сметаат за првиот дел од „трилогијата за депресијата“ на Ларс фон Триер: вториот е Melancholia, а третиот Nymphomaniac. Не знам за тебе, ама мене Melancholia ич не ми го направи меракот - единствен филм е кој три пати го имам пуштено и три пати имам заспано на сред филм <---ова буквално! :D Најлошиот негов филм!
Nymphomaniac уште не ми е гледан.
 
W

wicked_1

Гостин
Не, мене повеќе Nymphomaniac ми стои како приквел на таа евентуална трилогија, најминималистички е обработен, женскиот лик исто Ш.Геинсбург е нимфоманка, мазохистка, лесно опсесивна со цврст комплекс на ниска вредност. Истиот лик за 20 години го гледам у жената од Антихрист.
За Melancholia неам некое мислење баш, не ми беше нешо посебно./ претенциозен а бит.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom