Турција 20 економска светска сила

Член од
2 септември 2010
Мислења
59
Поени од реакции
6
И сега Република Кипар са во Еу, со голем квалитет на живот а Северен Кипар са непризнати, живеат во мизериа.
наскоро гледах по телевизиа како живеат двата дела и турците од северен плачат дека са разделени и требува да ги ручат вошките наместо да са заедно.
ti ne kazvi mnogu najgolem izvoznik na prostitutki ste vo svetot gjupci nevideni ste kolku vi e prosecna plata

kazimi vo sto ste podobri vo severen kipar aj ke te molam kazi
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.492
Епа јбг 500 години Турците си живееја ко цареви, сега мала промена, меѓутоа пак ќе си дојде на своето :)
 
Член од
28 јануари 2010
Мислења
493
Поени од реакции
117
ti ne kazvi mnogu najgolem izvoznik na prostitutki ste vo svetot gjupci nevideni ste kolku vi e prosecna plata

kazimi vo sto ste podobri vo severen kipar aj ke te molam kazi
Си одил во двата дела и си видел разлика? Или само сбориш да си чешеш езикот.
Абе ТР не е само Истанбул(верно преубав град), а и Анадол бе бастун. Уште одат со платно на главите и си купуват жените се едно са магарина.
И не говори за гупци. Други сега са гупците на Европа и скоро нема да се променат.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
59
Поени од реакции
6
Си одил во двата дела и си видел разлика? Или само сбориш да си чешеш езикот.
Абе ТР не е само Истанбул(верно преубав град), а и Анадол бе бастун. Уште одат со платно на главите и си купуват жените се едно са магарина.
И не говори за гупци. Други сега са гупците на Европа и скоро нема да се променат.
abe prost jas ti rekov kazimi vo sto se podobri bugarite od severen kipar kazi vo sto pogolemo proizvodstvo, pogolemi plati, sto? osven vo pogolem broj prostitutki
 
Член од
28 јануари 2010
Мислења
493
Поени од реакции
117
abe prost jas ti rekov kazimi vo sto se podobri bugarite od severen kipar kazi vo sto pogolemo proizvodstvo, pogolemi plati, sto? osven vo pogolem broj prostitutki
Во сичко. Сум одил тамо. Тамоо живееше турчин од К'рджали со кои сум студирал. Сега се врати овде. Сум одил и во Република Кипар. Знам како е и не трескаи зелени.

Изгледа си син на проститутка затова тоа сбор е ео секое твое мислене. Ама за това не сум ти крив jас:toe:
 

RTM

Член од
4 септември 2008
Мислења
761
Поени од реакции
116
abe prost jas ti rekov kazimi vo sto se podobri bugarite od severen kipar kazi vo sto pogolemo proizvodstvo, pogolemi plati, sto? osven vo pogolem broj prostitutki
Како да се споредат држава и териториjа за коjа не се знае што е?
Ама штом прашаш за производство - ето што:

GDP per capita:
Bulgaria - 12 500 $
Area administered by Turkish Cypriots - 11 700 $
Cyprus - 21 000 $

Exports:
Bulgaria - 16 430 000 000 $
Area administered by Turkish Cypriots - 68 000 000 $
Cyprus - 1 348 000 000 $
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
59
Поени од реакции
6
Во сичко. Сум одил тамо. Тамоо живееше турчин од К'рджали со кои сум студирал. Сега се врати овде. Сум одил и во Република Кипар. Знам како е и не трескаи зелени.

Изгледа си син на проститутка затова тоа сбор е ео секое твое мислене. Ама за това не сум ти крив jас:toe:
vie ste site prostitutki i majka ti i ti i sestra ti i zena ti i cela zenska bugarija 500 turcinot ve trtel
 
Член од
28 јануари 2010
Мислења
493
Поени од реакции
117
vie ste site prostitutki i majka ti i ti i sestra ti i zena ti i cela zenska bugarija 500 turcinot ve trtel
Фес, маика ти те е родила през газо. Затова сереш през устата сега. Сигурно си праен от сифилистични курдски затворници та има толко злоба во тебе.
ке ми посвириш ли на кожената стерео свирка за 10 лева:pusk:
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.108
Поени од реакции
3.359
До кога ти ќе стекнеш некое знаење глупсон еден изгледа ни основно образовани немаш а се трудиш да се фаќаш во костец со високо образовани луѓе. Повеќе јас образование имам отколку ти години.. а изгледа освен македонски јазик со селски дијалект друг јазик не знаеш, тоа е очигледно. јАС ЗБОРУВАВ ЗА Ф 16 А НЕ ЗА Ф 4

A USAF F-16C over Iraq in 2008 Role Multirole Fighter National origin United States Manufacturer General Dynamics
Lockheed Martin First flight 2 February 1974 Introduction 17 August 1978 Status Active - ОВДЕ ЧИТАЈ АКО НЕ ЗНАЕШ ШТО ЗНАЧИ БАРАЈ ПРЕВЕДУВАЧ
Primary users United States Air Force
25 other users (see operators page) Number built 4,400+ Unit cost F-16A/B: US$14.6 million (1998 dollars)[1]
F-16C/D: US$18.8 million (1998 dollars)[1] Variants General Dynamics F-16 VISTA Developed into General Dynamics F-16XL
Mitsubishi F-2
Да те цитирам:

е сега за Ф-16. Ти како толку паметен треба да знаеш дека овој фантом самиот се дели на генерации
Или како што Американците го викаат Ф-16ката Fighting Falcon.
Ф-4 или Фантом.
Значи немаш познавања од авијацијата.

--- надополнето ---

vie ste site prostitutki i majka ti i ti i sestra ti i zena ti i cela zenska bugarija 500 turcinot ve trtel
Викаш имаш повеќе образование од мене?
Селскиот јазик е далеку покултурен од ова... :tapp:

--- надополнето ---

Во инвазијата на кипар турците (заедно со кипарските турци) имаа 838 загинати додека грците (заедно со кипарските грци) имаа 1380 загинати. Пошто многу знаеш англиски еве ти од википедија ако знаеш што значи тоа

Casualties and losses

Turkish Cypriots:
340 killed
1,000 wounded
Turkish Military:
498 killed
1,200 wounded
20 aircraft destroyed or disabled


Cyprus:[citation needed] />1212 killed />1,141 wounded
Greece: />168 killed />148 wounded

Во кипар 18% од население беа турци а турција освои 37% колку што претходно бараше во ултиматумот а можеше и цел кипар да го освои. САД во таа војна беа на страната на турците бидејќи хенри кисинџер стави вето во советот за безбедност на он за забавување на турската инвазија и преговори, така да одтогаш турците се истурија врз кипар и стотици илјади грци ги истераа од нивните огништа а се доселени и голем број турци од анадолија

грција 4 века беше под турска чизма а потоа ги избрка македонците од егејска македонија од најплодното земјиште и мисли дека е голема.
Во инвазијата во Кипар, загинаа 500 Турски војници, а 170 Грчки. Армијата на Кипар и на Турците и на Грците е сосем друго нешто. Исто изгубија и преку 20 летала.
Како што ти спомнав, Турците не знаат да војуваат, губат луѓе на големо...

И ден денес грчкиот дел од Кипар е признаен и живеат многу подобро отколку Турскиот дел од Кипар.
За твое знаење, Кипар се наоѓа многу поблиску до Турскиот брег, отколку до Грчкиот.
Грците им се наоѓаат в двор на Турција.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.492
Во инвазијата во Кипар, загинаа 500 Турски војници, а 170 Грчки. Армијата на Кипар и на Турците и на Грците е сосем друго нешто. Исто изгубија и преку 20 летала.
Како што ти спомнав, Турците не знаат да војуваат, губат луѓе на големо...
Колку паушална верзија.

Вкупните загинати на турската(+тр.кип.) страна во однос на грчката(+грч.кип.) е: 340 убиени наспроти 1200

Турската инвазија беше од море и воздух додека Грците веќе го зазедоа целото острово и држеа артилериски позиции, претходно нивните паравојски вршеа типично етничко чистење од куќа на куќа налик на она во Егејска.

Турците немаа друг избор отколку да реагираат како што реагираа, а доколку збориме за војна дури и смешна е претставата на силите.

Турција беше принудена да води војни на 3 континенти против најголемите светски сили кои освен директно и индиректно учествуваа во локалните народни движења против Турците и тоа во интервал од неколку века континуирано.

И ден денес грчкиот дел од Кипар е признаен и живеат многу подобро отколку Турскиот дел од Кипар.
За твое знаење, Кипар се наоѓа многу поблиску до Турскиот брег, отколку до Грчкиот.
Грците им се наоѓаат в двор на Турција.
И од каква релевантност е информацијава?

Дека Грците се попаметни?

Мислам дека оваа споредба врз основа на ЕУ е во спротивност и со македонската положба, добро знаеме како сме уценувани и погледни колку пати досега Грците имаат ставено вето на интеграцијата на Турција во ЕУ.

Турција во внатрешноста може и да рурално само развиена, меѓутоа како сакаш земи ја индустриски е гигант, не само по производство туку и по конзумирање, огромна земја.

Еден од основните стравови на ЕУ со влезот на Турција не е религиозен колку што е прашање на правата со кои ќе се стекне скоро 80 милионската Турција како најголема држава во Унијата.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.108
Поени од реакции
3.359
Колку паушална верзија.

Вкупните загинати на турската(+тр.кип.) страна во однос на грчката(+грч.кип.) е: 340 убиени наспроти 1200

Турската инвазија беше од море и воздух додека Грците веќе го зазедоа целото острово и држеа артилериски позиции, претходно нивните паравојски вршеа типично етничко чистење од куќа на куќа налик на она во Егејска.

Турците немаа друг избор отколку да реагираат како што реагираа, а доколку збориме за војна дури и смешна е претставата на силите.

Турција беше принудена да води војни на 3 континенти против најголемите светски сили кои освен директно и индиректно учествуваа во локалните народни движења против Турците и тоа во интервал од неколку века континуирано.
Конфликтот меѓу Турците и Грците на Кипар потекнуваше од пред инвазијата на Турција, а продолжува и до ден денес.
Да, загубите на Грците вкупно се поголеми од тие на Турците вкупно. Но Турците имаа значително повеќе војска од Грците.


За последната реченица.... Турција водеше војни против скоро сите големи сили, но и беше поддржувана од големите сили.
Кога војуваа против Русите беа поддржани од Британија, Франција, и обратно...
Доколку немаше поддршка, што мислиш, колку ќе траеше Турција (Отоманската империја) на Балканот?
Исто така голем придонес за владеењето на Турците на Балканот има неединствоте, разделеноста на Балканските народи...

--- надополнето ---

И од каква релевантност е информацијава?

Дека Грците се попаметни?

Мислам дека оваа споредба врз основа на ЕУ е во спротивност и со македонската положба, добро знаеме како сме уценувани и погледни колку пати досега Грците имаат ставено вето на интеграцијата на Турција во ЕУ.

Турција во внатрешноста може и да рурално само развиена, меѓутоа како сакаш земи ја индустриски е гигант, не само по производство туку и по конзумирање, огромна земја.

Еден од основните стравови на ЕУ со влезот на Турција не е религиозен колку што е прашање на правата со кои ќе се стекне скоро 80 милионската Турција како најголема држава во Унијата.
Можеби е релевантна за народот таму....оној Грчкиот и Турскиот дел.

Турција Е голема економија, барем според бројките се наоѓа во првите 20.
Но, никогаш нема да стане дел од ЕУ, заради причините кои ги наброја.
Да го спомнуваме проблемот со Курдите? Тоа многу е битно за Турската држава.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.442
Сепак не смее да се заборави најголемиот турски успех при инвазијата на кипар...

In the end, an order was issued for the THK to find and destroy the Greek ships: however, as the Greek convoy from Rhodes pulled away from Cyprus, and Lesvos escaped as well, the only ships remaining in the area were three Turkish destroyers. When the appearance of three destroyers near the Cypriot port of Paphos was reported to the THK, nobody in the High Command realized the mistake and a strike package consisting of F-104Gs and F-100Ds was dispatched to attack.

The fighters had no particular problem finding their targets, and attacked immediately. :vozbud: Obviously not noticing large Turkish flags on the ships, :vozbud:THK pilots delivered a tremendous attack, hitting all three Turkish destroyers with bombs calibre 454kg, and damaging them heavily. While the crews of the other two ships managed to save their ships, the Kocatepe was hit by a bomb into the ammunition magazine and exploded::tapp: 80 crewmembers were killed immediately, and from the rest of the crew that went overboard only 42 were later rescued by an Israeli merchant, which brought them to Haifa.

There are reports, that the defensive fire from Turkish warships also brought down one of the attacking THK F-104Gs, but such rumours were never confirmed, even if the THK did report a loss of a single Starfighter – but on 22 July. The sunken Turkish destroyer was afterwards replaced by another former USN destroyer, the USS Norris, and so a new Kocatepe, D-354, came into existence, which remained in service well into the 1980s.
http://www.acig.org/artman/publish/article_296.shtml

:vozbud:
Сила се бе...сила !!!Stuffed turkey...:vozbud:
 
Член од
27 март 2009
Мислења
445
Поени од реакции
14
Во 1974 Грција беше далеку послаба од Турција, денес се тука негде иако мислам дека Турција има доста предност во бројка, а Грците се имат доста докажано против далеку поброен непријател (пр. Грчко-Италијанската Војна 1940).

На Кипар се почна кога се појави терористичката ЕОКА која направи големи масакри над Турците во 1955 год. Во 1974 год. Турција направи инвазија и отцепи еден дел.

Во 1996 мислам дека беше последниот инцидент за островот Имиа-Кардак, потоа беше соборен Наил Ердоган од Танос Гривас. Од тогаш нема некој поголем инцидент меѓу овие два народи.
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Грците и Турците се исти кога се работи за уништување на културното наследство врз кое ги изградија своите држави.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Во 1974 Грција беше далеку послаба од Турција, денес се тука негде иако мислам дека Турција има доста предност во бројка, а Грците се имат доста докажано против далеку поброен непријател (пр. Грчко-Италијанската Војна 1940).
А Италијаните па во тоа време еден непријател што да ти расправам.Ептен се докажале Атињаните.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom