Тука коментираме книги

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Читај го Р.Р Мартин и ако сакаш таков жанр на книги невозможно е да не ти се допадне. Јас се заразив со неговиот свет многу одамна, незнам колку е добар преводот само...
На англиски е книгата. :)
 
Член од
9 јули 2008
Мислења
256
Поени од реакции
75
На англиски е книгата. :)
Со среќа читање, бев скептик ако ја читаш на македонски затоа што има ликови што го зборат различни видови на англиски и незнам колку тоа ќе може да се долови на македонски. На пример зборувањето на Хагрид во преводот на "Хари Потер" не ми се свиѓа.
 
Член од
15 јули 2012
Мислења
131
Поени од реакции
27
Дали го има серијалот на Џејмс Патерсон: Алекс Кросс преведено на македонски јазик ??
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Омилена книга ми е „НЕПОКОР ВО РОПСКИТЕ ГОДИНИ„ од Костадин Кајдамов во која се прикажени над 20 легенди, преданија, историски приказни и географски четива.

Сигурно ја има во библотеки побарајте ја, прочитајте ја верувам ќе ви се допадне!
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
50
Поени од реакции
30
Книга која предизвика различни реакции кај оние кои ја прочитаа. Книга која дефинитивно ја обележа оваа година во светот. Убедливо најпродавана трилогија во целиот регион и пошироко.

Дали сте ја прочитале и што мислите за неа? Дали навистина го заслужи епитетот книга на годината?

Книгата која го заведе целиот свет! Зошто целиот свет ја изгуби главата заради еден еротски роман.
http://www.kupikniga.mk//BookDetails.aspx?Pr=11134
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.368
Поени од реакции
25.099
Книга која предизвика различни реакции кај оние кои ја прочитаа. Книга која дефинитивно ја обележа оваа година во светот. Убедливо најпродавана трилогија во целиот регион и пошироко.

Дали сте ја прочитале и што мислите за неа? Дали навистина го заслужи епитетот книга на годината?

Книгата која го заведе целиот свет! Зошто целиот свет ја изгуби главата заради еден еротски роман.
http://www.kupikniga.mk//BookDetails.aspx?Pr=11134
Јас мислам дека денес најпродавани се оние книги кои целат кон тинејџерите и бебињата како главна фан база, цела франшиза книги, серии и филмови се прават само за нив, па како резултат на тој нов тренд, квалитет веќе нема нигде. Не затоа што нема креативни луѓе и оригинални идеи, туку затоа што главната цел е да се задоволи оваа таргет група, која не бара да изгребе подлабоко под површината, туку се задоволува со лимонада приказни.

Кога ќе размислам, каква се литература има денес... Затоа не читам нови автори и нови книги, не дека сум ептен префинет, ама пак не сакам ни кога одвојувам време за читање, да читам тралалајки.
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Книга која предизвика различни реакции кај оние кои ја прочитаа. Книга која дефинитивно ја обележа оваа година во светот. Убедливо најпродавана трилогија во целиот регион и пошироко.

Дали сте ја прочитале и што мислите за неа? Дали навистина го заслужи епитетот книга на годината?

Книгата која го заведе целиот свет! Зошто целиот свет ја изгуби главата заради еден еротски роман.
http://www.kupikniga.mk//BookDetails.aspx?Pr=11134
Штом ја видов содржината на книгата уште денеска отидов до библотека и ја купив за 50 денари поскапа цена..
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.844
Поени од реакции
11.056
Вајда не сум оф-топик, некој да не знае каде ја има
"Мрак на пладне" од Артур Кестлер?
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.676
Поени од реакции
13.281
Скопски Раскази од Томислав Османли.
Некои импресии?
Sussaro?
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.676
Поени од реакции
13.281
^Се думам дали да ја зимам. ЈА има во култура за евтина сума, а ипак некако сакам прво да чујам мислење од другиве.
Како и да е, фала за брзиот одговор.
 
Член од
20 март 2012
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.366
Видов на излогот на ТОПЕР плакат за “Педесет нијанси на сиво“ НАСКОРО, значи тие ќе ја преведуваат.
Ја прочитав на англиски...ич не ми се бендиса, ама не се сомневам дека на повеќето жени ќе им се свиѓа.
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.362
Поени од реакции
4.884
Погледите на еден кловн - Хајнрих Бел

Ваше мислење за книгава?
Земај ја слободно, нема да зажалиш. Лично ми остави добри впечатоци.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom