Трчање, Скопски Маратон и останати атлетски настани во Македонија

Член од
17 септември 2012
Мислења
848
Поени од реакции
461
Препорака за добри патики за трчање некаде до 4к, може и некој постар модел на попуст, а воедно и некоја продавница во Скопје?
 

Peja989

Супер модератор
Член од
22 јули 2010
Мислења
30.861
Поени од реакции
76.813
Немаш гајле :) гарант си поспремен од третина од луѓето што стартаат на помалата :)

Чим се качуваш секој викенд претпоставувам и дека трчаш колку толку, така да немаш гајле ти друже ... цепај слободно
Трчам на рамно, не нагоре сеуште затоа што зима, со опрема, викендиве фатија и снегови горе (мраз) и не е баш сигурно, не сакам да искршам колена (паднав неколку пати). Кога е суво, надоле сум метак, го трчам скоро цело спуштање (освена на карпестите делови).

Фала на совет и охрабрување :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
81.159
Поени од реакции
181.259
Препорака за добри патики за трчање некаде до 4к, може и некој постар модел на попуст, а воедно и некоја продавница во Скопје?
Сакаш пореспонзивен ѓон или може "помрзлив"? :D респонзивните ѓонови се во патики за до 10км, за 21/42 и long runs се зема подруго. Пиши, па ќе те насочиме :D
 
Член од
17 септември 2012
Мислења
848
Поени од реакции
461
Сакаш пореспонзивен ѓон или може "помрзлив"? :D респонзивните ѓонови се во патики за до 10км, за 21/42 и long runs се зема подруго. Пиши, па ќе те насочиме :D
Да, би ги користел за пократки патеки, друго да напоменам е дека имам малце поширока нога, ама не премногу, средно би кажал.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
1.531
Поени од реакции
3.018
Зошто го преместија? Башка 13:00, не е веќе ноќен :)
Охрид Трчат е прва недела од јуни, некои настани има во град тој период, жешко време и предложија некои од тркачите порано да е и така :D
 
Член од
17 април 2007
Мислења
76
Поени од реакции
102
Член од
22 мај 2010
Мислења
615
Поени од реакции
107
Трчал некој лани на Водно треилс? Ако да, споделете импресии и што треба да знаат тие што ќе им биде прв пат :D
Може линк од настанов ?! Да видам што е предизвикот
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
81.159
Поени од реакции
181.259
Член од
4 октомври 2018
Мислења
1.116
Поени од реакции
2.587
Сакам да земам патики за трчање, се двоумам помеѓу овие два модела од адидас questar ride и energyfalcon

Има некој позитивно/негативно искуство од овие модели ?
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
3.891
Поени од реакции
9.481
Дечки и покрај тоа што гледам многу луѓе како деновиве одат на трчање, возење точак итн, и ги сметаат тие како безбедни активности, сепак опасност постои, и невозможно е да излезете од дома, да стигнете до кејот, да трчате по бетонот каде што секој со точак може да пролета до вас и случајно да се закашла, или да трчате во тревата каде што рендом тип ќе истрча околу вас бркајќи го кучето кое се стрчало по вас. Да не зборам што баби си шетаат внуци да си искористат сончевото време. Е сега, ми текна една идеја како алтернатива, бидејќи теретаните се затворени сега (би требало да бидат), и не прават никаков профит, некој кој има контакт со некоја теретана може да предложи договор да му се даде на користење лента за трчање дома дур не се смири ситуацијава (односно до повторното отварање на теретаната). Независно дали бесплатно би се договорил, или би се понудил некој месечен рент за лентата пример 1000 денари, би била корисна работа за да се остане активен и да може безбедно да се тренира, така би имале уште една причина да останете дома, и изговор помалку зошто би го напуштиле домот. Транспортот може да е проблем, веројатно со комбе нешто ќе треба, едно излегување плус ќе треба независно од чија страна (дали би подигнале или би ви го донеле), да би се спречиле 50 други излегувања.
 
На врв Bottom