Трчање, Скопски Маратон и останати атлетски настани во Македонија

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
4.923
Поени од реакции
7.910
Скопски маратон одложен за 4 октомври
И се очекуваше, јас мислев ќе го откажат скроз, обично со календарот тешко се наоѓаат термини. Октомври е многу добар период за трчање, али рано е, којзнае и тогаш дали ќе се одржи.
 
Член од
19 март 2014
Мислења
329
Поени од реакции
366
Конечно дата каква што прилега за добри времиња. Мај е ужасно топол во Скопје и прави проблем на сите тркачи. Очекувам на оваа рамна стаза во октомври да паѓаат рекорди.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
3.885
Поени од реакции
9.458
Еј немојте многу да се потпирате на вообичаените временски услови за тој и тој месец, пример минатиот мај идеално беше за трчање на Скопски, а важи за маратон со пеколни услови, оваа зима ни з видовме од зима, скоро цело време во плус, снег не видовме. Исто во март, гледам пред некој ден слики таму снег имало пред неколку години, сега со кратки се шетаат луѓе 22 степени беше денес. Така да ништо не е гаранција дека и во октомври нема да пукне 30+ степени и дека ќе е претопло на трката, се е пореметено со климатските промени, на се бидете спремни. Мој совет е да си трчате и на топло и на ладно, да ви е навикнато телото, последно што сакате е шок да доживее токму на трка, бидете спремни на се, а надевајте се на идеално време.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
2.814
Поени од реакции
2.603
Мај правел проблеми, а во октомври пола МКД уште лежи на плажите во грчка. Да не се лажеме почетокот на октомври суштеството знае да биде со температури од 25+ степени
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
81.104
Поени од реакции
181.070
Мај правел проблеми, а во октомври пола МКД уште лежи на плажите во грчка. Да не се лажеме почетокот на октомври суштеството знае да биде со температури од 25+ степени
Скопје 10к е почеток на октомври, температурата е бомбона а за шетање и плажи сеа јбг, затоа секој треба да си има периоди. И јас заминав на одмор после Скопје 10к лани, затоа постојат календари :)
 
Член од
11 април 2012
Мислења
2.814
Поени од реакции
2.603
Скопје 10к е почеток на октомври, температурата е бомбона а за шетање и плажи сеа јбг, затоа секој треба да си има периоди. И јас заминав на одмор после Скопје 10к лани, затоа постојат календари :)
Прво не знам како СЕ УШТЕ ми го корегирало во “суштествено” ама ајде.
Друго мислам дека не ме разбра за плажите, коментарот беше насочен дека и тој период како и почетокот на мај знае да биде доста топол. Не дека луѓето ќе се по одмори па никој нема да трча. Да би требало да биде поубаво за трчање ама последниве години со глобалното затоплување имаат мн сменето
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
81.104
Поени од реакции
181.070
Прво не знам како СЕ УШТЕ ми го корегирало во “суштествено” ама ајде.
Друго мислам дека не ме разбра за плажите, коментарот беше насочен дека и тој период како и почетокот на мај знае да биде доста топол. Не дека луѓето ќе се по одмори па никој нема да трча. Да би требало да биде поубаво за трчање ама последниве години со глобалното затоплување имаат мн сменето
Пак ќе кажам, три години уназад Скопје 10к е прв викенд од октомври и времето е таман, во секој случај поладно отколку почеток на мај.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.777
Поени од реакции
16.384
И овде да пишам дека посакувам коронава у оптимален рок да се реши и летово да имаме можност да вежбаме. Датата е добра. Може и топличко да биде пак.
2019та на КМТ крај на септември беше невиден пекол.

Деновиве, немојте, седете дома.

Правете чучњеви, стомачни, грбни...не јадете од залихите што ги нагомилавте :D
 
Член од
19 март 2014
Мислења
329
Поени од реакции
366
10К е чист пример дека имаше перфектни услови во октомври, и тоа 2 години по ред(колку што памтам јас)
Во мај проблемот е што има пеколни температури а и врне на 2 саата што прави ужасно спарен асфалт
 

Skorp

That guy....
Член од
30 јуни 2010
Мислења
992
Поени од реакции
1.246
Препорачајте некој добри патики за трчање што ги има у Скопје?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
81.104
Поени од реакции
181.070
Препорачајте некој добри патики за трчање што ги има у Скопје?
Буџет? :D има секакви, барем сега има само колку си спремен да одвоиш :)
Ако си почетник ти препорачувам Рибок, имаат евтини модели а квалитетни за трчање (лесен ѓон)
 
Член од
19 март 2014
Мислења
329
Поени од реакции
366
Што мислите другари за време на карантин, колку помага јажето во замена за километри, секако јаже за скокање а не за бесење :)
 

Skorp

That guy....
Член од
30 јуни 2010
Мислења
992
Поени од реакции
1.246
Буџет? :D има секакви, барем сега има само колку си спремен да одвоиш :)
Ако си почетник ти препорачувам Рибок, имаат евтини модели а квалитетни за трчање (лесен ѓон)
Трчам по кеј 5км, ништо повеќе од тоа. Да речеме до кај 7-8к буџет? Немам осет за цени зашто немам купувано патики стриктно за трчање до сега.
Каде има Рибок?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
81.104
Поени од реакции
181.070
Трчам по кеј 5км, ништо повеќе од тоа. Да речеме до кај 7-8к буџет? Немам осет за цени зашто немам купувано патики стриктно за трчање до сега.
Каде има Рибок?
Буквално секаде, најевтини засега имам видено во Мегаспорт (Сити Мол и ГТЦ до Ајриш).

Моја препорака, кога веќе имаш поголем буџет, види нешто од следните линкови - Конкретно Winflo 6 си купив јас пред Коронава, два пати истрчав 10ка со нив. Супер се патиките ама во случај да ти менува нешто, ѓонот не е толку респонзивен како на пример Nike Zoom Elite 9, правени се за подолги релации.


Секако зависи и до стапалото, најдобро да си пробаш кои би ти легнале подобро. На сајтов можеш и детална анализа да најдеш за секој можен модел - https://www.solereview.com/
 
На врв Bottom