Трчање, Скопски Маратон и останати атлетски настани во Македонија

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.777
Поени од реакции
16.384
Трчам по кеј 5км, ништо повеќе од тоа. Да речеме до кај 7-8к буџет? Немам осет за цени зашто немам купувано патики стриктно за трчање до сега.
Каде има Рибок?
За дистанцата би ти препорачал максимум пола од буџетот, па наредната сезона купи уште еден пар.
Онлајн би избегнувал да купувам патики пошо мора да ги пробаш. Дури и во продавница се праат грешки. Последните што ги купив за асфалт се ист број, иста фирма и многу сличен модел со едни со кои трчам неколку години, а никако да ги разгазам, ме убиваат.
 

Skorp

That guy....
Член од
30 јуни 2010
Мислења
992
Поени од реакции
1.246
@Ilumious @Almeida

Фала ви на сугестиите.
Ќе одам лично да пробам, шубе ми е онлајн да купувам.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
81.104
Поени од реакции
181.070
@Ilumious @Almeida

Фала ви на сугестиите.
Ќе одам лично да пробам, шубе ми е онлајн да купувам.
Да да секако, само линкови ти пуштив.

@Almeida Може па ако си купи поскапи патики па да се измотивира да трча уште повеќе и да не забушава :D Ми успеа ова со колега, си купи малце поскап модел и кога ќе го смрзеше да трча ќе му текнеше колку пари даде за патиките и ќе искочеше на стаза :D
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.777
Поени од реакции
16.384
Да да секако, само линкови ти пуштив.

@Almeida Може па ако си купи поскапи патики па да се измотивира да трча уште повеќе и да не забушава :D Ми успеа ова со колега, си купи малце поскап модел и кога ќе го смрзеше да трча ќе му текнеше колку пари даде за патиките и ќе искочеше на стаза :D
Јас купив лани летото два пара. Тргнав со многу ентузијазам....не дека ич не трчав, ама планот испадна многу оптимистички.

Инаку, дај боже. 5км се стварно малку....границата е повеќе ментална отколку физичка.
 

Skorp

That guy....
Член од
30 јуни 2010
Мислења
992
Поени од реакции
1.246
Буквално секаде, најевтини засега имам видено во Мегаспорт (Сити Мол и ГТЦ до Ајриш).

Моја препорака, кога веќе имаш поголем буџет, види нешто од следните линкови - Конкретно Winflo 6 си купив јас пред Коронава, два пати истрчав 10ка со нив. Супер се патиките ама во случај да ти менува нешто, ѓонот не е толку респонзивен како на пример Nike Zoom Elite 9, правени се за подолги релации.


Секако зависи и до стапалото, најдобро да си пробаш кои би ти легнале подобро. На сајтов можеш и детална анализа да најдеш за секој можен модел - https://www.solereview.com/

Ги земав последните на листата(Zoom Winflo 6), некако највеќе ми се погодија на нога.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
81.104
Поени од реакции
181.070
Ги земав последните на листата(Zoom Winflo 6), некако највеќе ми се погодија на нога.
Црниот модел со црвен Nike го имам и јас. Првично отидов по Pegasus 36 ама беше останата само онаа грдана боја ко повраќаница :tapp: и ги зедов Winflo 6.
 

Skorp

That guy....
Член од
30 јуни 2010
Мислења
992
Поени од реакции
1.246
Црниот модел со црвен Nike го имам и јас. Првично отидов по Pegasus 36 ама беше останата само онаа грдана боја ко повраќаница :tapp: и ги зедов Winflo 6.
Црвените ги земав јас... Арсенал јебига :D Иначе и тие ми фаќаа око ама немаа број.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
2.814
Поени од реакции
2.603
Црниот модел со црвен Nike го имам и јас. Првично отидов по Pegasus 36 ама беше останата само онаа грдана боја ко повраќаница :tapp: и ги зедов Winflo 6.
Јас така мислам лани беше отидов по пегасус имаа страшен попуст околу 55евра беа ама кога ги пробав страшно неудобно ми беа. Како со грбка на сред патика да се (некако тоа перничето не ми се допадна), а за разлика од нив 36 shield што им се водоотпорни значително поудобни ми беа (мада не земав сеуште ги трчам асикс gel-pulse 11 ама осеќам време им е да ги сменам)
Баш ќе погледнам препораки од страната што ја објави
 
Член од
18 април 2008
Мислења
866
Поени од реакции
208
Доколку некој има рамно стапало искрено ви ги препорачувам Brooks Adrenaline GTS серија.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.777
Поени од реакции
16.384
Јас така мислам лани беше отидов по пегасус имаа страшен попуст околу 55евра беа ама кога ги пробав страшно неудобно ми беа. Како со грбка на сред патика да се (некако тоа перничето не ми се допадна), а за разлика од нив 36 shield што им се водоотпорни значително поудобни ми беа (мада не земав сеуште ги трчам асикс gel-pulse 11 ама осеќам време им е да ги сменам)
Баш ќе погледнам препораки од страната што ја објави
Asics има многу добри модели за трчање. Меѓутоа во тој ранг од 50-70 евра кај нас не сум видел. Обично се над 5000 денари. До сега едни Asics имам искинато од трчање и не знам зошто не си продужив да купувам од тој бренд.
Што се однесува до таа грпка, во стоечка позиција може да се чувствува така, ама додека трчаш може прави подобра потпора. Има по сајтовиве специјализирани за трчање review што праат. Субјективно е нели, ама некогаш некој опис може да ти помогне при изборот за да обрнеш внимание. На пример некој пишува "све супер, ама јазикот е премногу високо испуштен"....па пример, обрнуваш внимание на тоа дали би ти сметало. Дури и кажуваат дали трчаат на прсти, со цело стапало....дури и погрешно ако е, има луѓе што си имаат техника.

Една од најквалитетни патики што сум ги имал, за офроуд, La Sportiva. Проверете дали имаат асфалт варијанта, мада они се бренд за планинарска опрема. Мислам дека се посебна димензија за квалитет и посебно удобност. Сериозно поскапи се и треба да ги брка човек кога се на попуст некој, зимно време.

За жал, најпопуларниве марки одат во сериозен неквалитет веќе подолго време и сезона-две се во игра, или варијанта да имаш неколку пара, па да ги менуваш.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
2.814
Поени од реакции
2.603
Asics има многу добри модели за трчање. Меѓутоа во тој ранг од 50-70 евра кај нас не сум видел. Обично се над 5000 денари. До сега едни Asics имам искинато од трчање и не знам зошто не си продужив да купувам од тој бренд.
Што се однесува до таа грпка, во стоечка позиција може да се чувствува така, ама додека трчаш може прави подобра потпора. Има по сајтовиве специјализирани за трчање review што праат. Субјективно е нели, ама некогаш некој опис може да ти помогне при изборот за да обрнеш внимание. На пример некој пишува "све супер, ама јазикот е премногу високо испуштен"....па пример, обрнуваш внимание на тоа дали би ти сметало. Дури и кажуваат дали трчаат на прсти, со цело стапало....дури и погрешно ако е, има луѓе што си имаат техника.

Една од најквалитетни патики што сум ги имал, за офроуд, La Sportiva. Проверете дали имаат асфалт варијанта, мада они се бренд за планинарска опрема. Мислам дека се посебна димензија за квалитет и посебно удобност. Сериозно поскапи се и треба да ги брка човек кога се на попуст некој, зимно време.

За жал, најпопуларниве марки одат во сериозен неквалитет веќе подолго време и сезона-две се во игра, или варијанта да имаш неколку пара, па да ги менуваш.
Другар не зборев за мкд, у Шведска сум јас. Да да субјективно е тоа како ќе се осеќа влијае и на стилот на трчање секако. Тоа што не ги купив јас не значи дека се лоши, може и се добри гледаш до shield имав друго искуство :)

Ако ме прашаш мене тука е лошо што најчесто попустите се за Адидас и најк, брукс хака асикс значително поретко :(

Иначе уште од времето кога живеев во Будимпешта се мислам да земам еден пар за проба оној на декатлон брендот чисто да видам какви се и дали вредат за парите (пример имам зимски обувки од декатлон и други за планинарење се покажаа повеќе од добро дури и одлично), ама за трчање не сум ги пробал
 
Член од
19 мај 2008
Мислења
1.826
Поени од реакции
262
Скопски маратон со интересна идеја по примерот на повеќе светски маратони. Ќе има бесплатна виртуелна трка на 5к. Симнуваш апликација, трчаш, објавуваш. Убава идеја за интеракција во ситуација кога маратон од објективни причини е дури во октомври.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
2.814
Поени од реакции
2.603
Денес во една од локалниве продавници имаше попуст за членови па бев да погледнам некои модели. Од оние што се наменети за трчање имаше понижење на Најк zoom gravity (од 100 на 60 евра) (ок патика со не мн приметлива грбка што се жалев од пргасус 36 ама сеуште ми сметаше) и Адидас Senseboost Go (од 120 на 50€) искрено не ми беше за цената ама ѓончето на најк како што гледате се жалам, адидасов ми легна повеќе.
Па после неколку трчање ќе ви пишам ривју на патиката
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
2.427
Поени од реакции
5.773
Asics има многу добри модели за трчање. Меѓутоа во тој ранг од 50-70 евра кај нас не сум видел. Обично се над 5000 денари. До сега едни Asics имам искинато од трчање и не знам зошто не си продужив да купувам од тој бренд.
Што се однесува до таа грпка, во стоечка позиција може да се чувствува така, ама додека трчаш може прави подобра потпора. Има по сајтовиве специјализирани за трчање review што праат. Субјективно е нели, ама некогаш некој опис може да ти помогне при изборот за да обрнеш внимание. На пример некој пишува "све супер, ама јазикот е премногу високо испуштен"....па пример, обрнуваш внимание на тоа дали би ти сметало. Дури и кажуваат дали трчаат на прсти, со цело стапало....дури и погрешно ако е, има луѓе што си имаат техника.

Една од најквалитетни патики што сум ги имал, за офроуд, La Sportiva. Проверете дали имаат асфалт варијанта, мада они се бренд за планинарска опрема. Мислам дека се посебна димензија за квалитет и посебно удобност. Сериозно поскапи се и треба да ги брка човек кога се на попуст некој, зимно време.

За жал, најпопуларниве марки одат во сериозен неквалитет веќе подолго време и сезона-две се во игра, или варијанта да имаш неколку пара, па да ги менуваш.
За бренд Кандер какво мислење имаш? Иначе и јас преферирам офроуд трчање, мислам дека за аматерски потреби перфектно ќе ти завршат работа и оние Адидас trail моделите што се во ценовен ранг 2000 - 3000 денари или тој брендот на Декатлон.
 
На врв Bottom