Тоталитарниот режим на Ердоган, политичката иднина на Турција

Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.897
Поени од реакции
7.290


:toe:
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.873
Поени од реакции
8.651


:toe:

Во 1960 и некоја во Војводина експлодираше силос со жито но за среќа без жртви.

Брашно може и посилно да експлодира.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.915
Поени од реакции
15.902
Turkish President Recep Tayyip Erdogan, used a pro-Palestinian rally in Istanbul to lament the loss of Ottoman Empire territories, which he said were “as much a part of us as our blood, our life and our love.”
Noting that Gaza, now besieged by Israeli forces looking to avenge the murderous incursion of Hamas into their country, was once a part of the Ottoman Empire, Erdogan “was equating cities in Greece, Macedonia, Syria, Iraq, & Palestine to Turkish cities, claiming they were forcibly taken away from Turkish homeland,” journalist Abdullah Bozkurt tweeted as shown here ....
Bozkurt linked a video where Erdogan, besides Gaza, also referred to Aleppo, Mosul, Skopje and Thessaloniki as once “inseparable parts of the homeland’s territory.”
“They separated us from all these lands that are as much a part of us as our blood, our life and our love,” Erdogan said.

... па го шитнавте Солун за злато, не можеа гркљаните туку така да влезат :cool:
Се силиш, ама кога ќе ти дојде Славјанка :D
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.915
Поени од реакции
15.902
не сум во ТЕК, нели на времето имаше од ЕРДО барања и до нас околу турската емиграција кај нас ???
Мислам дека под УСА диктат ништо НЕ му прифативме?? Како ќе влијае тоа е сега околу Екстрадикцијата на Палчо ???
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.381
Поени од реакции
5.143
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.026
Поени од реакции
4.824
Да, беше очекувано.
Сега се поставува прашањето: Кога повторно ќе го наместат лудиот Султан да се заканува на Руската Федерација.
Мислам дека тоа на крајот нема добро да се заврши по Туркистан а оние другите кои се позади него ќе добијат по некоја воспитна.
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.813
Поени од реакции
1.082
Ова е голем пораз за Ердоган. Републиканците штом ја зазедоја 80% од општините, готово е сега ќе побараат и предвремени парламентарни и претседателски избори. И крај. Но со овие избори турскиот народ му покажа на Ердоган дека сепак Турција ќе остане по патот на темелите на Ататурк и со секуларниот карактер на државата, а не по патот на тоталитаризмот што сакаше Ердоган да направи во овие последните години.
 
Член од
31 мај 2019
Мислења
283
Поени од реакции
927
Ова е голем пораз за Ердоган. Републиканците штом ја зазедоја 80% од општините, готово е сега ќе побараат и предвремени парламентарни и претседателски избори. И крај. Но со овие избори турскиот народ му покажа на Ердоган дека сепак Турција ќе остане по патот на темелите на Ататурк и со секуларниот карактер на државата, а не по патот на тоталитаризмот што сакаше Ердоган да направи во овие последните години.
Ти врска немаш што пљампаш...можда прв пат пратиш што се дешава во Турција.
Овој резултат е заради економската криза во Турција.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom