Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
ако е 50/10 добра замена е за ADSL (измеѓу ADSL и Оптика, VDSL е добра зделка).
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.408
Поени од реакции
2.750
Како што слушнав изгледа наскоро, оптиката ќе ја зголемат на 60/60 за Л пакетот. Има некој дополнително инфо за оваа работа?
 
Член од
21 јануари 2019
Мислења
148
Поени од реакции
95
Aj ke ve molam za pomos. Koristam magenta m i plakam 2700 sto e mogu mnogu e pa me interesira dali nekoj od vas koristel iptv. Sakam da se prefrlam na iptv zatoa sto se plaka nekade okolu 500 den mesecno a imas preku 10 000 kanali snaci fakas se zivo i divo a ne da cekam dali ke pustat eurosport ili rts telekomcive. E sega pred nekoe vreme probav sigurno desetina testa na iptv ama slikata ne e toa toa. Pisuva full hd ili hd na iptv megutoa realnata slika ne e ni blisku do onaa kako da receme koga ke pustis na arena sport vo hd. Nekoj mi vika nekvalitetni testovi si probuval a drug mi vika epa decko ne se sporeduva iptv so nasive operatori zatoa sto preku iptv se reemituvale kanalite i nemoze da dade slika kako sto ke dade telekom vip ili drug nas operator. Vase mislenje okolu ova ve molam pozdrav
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.009
Поени од реакции
6.040
Како што слушнав изгледа наскоро, оптиката ќе ја зголемат на 60/60 за Л пакетот. Има некој дополнително инфо за оваа работа?

УПМ им е скоков со брзини, ако е вистина. Ќе се скршат....
Се шушка и на IT форумот, ваљда стварно ќе има нешто.

Подолго време чекам вакво нешто(ако бидне), ама изгледа и уште ќе си чекам.
Можеби ќе дочекам да стигнат некаде до она што го користам од Близу/ВИП 150/5. Барем 100mbps D.
Евентуални 60mbps D се сеуште премалку споредбено со 150ката, и тотално непотребни, но одлични за некого 60mbps U.
 
Последно уредено:

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Како што слушнав изгледа наскоро, оптиката ќе ја зголемат на 60/60 за Л пакетот. Има некој дополнително инфо за оваа работа?
џабе, сега касно им е. и 500/500 ако сакаат нека стават пак Неотел поевтини.

Иначе, ние на 50/50 корисници што сме, ќе ни зголемат за 10+,или ќе го направат како друг паќет???
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
upload_2019-4-10_20-46-41.png
Еве табеларно приказ на понудата на пакети со оптика на операториве...
Мислам дека не се променети ниту брзините ниту цените од пред некој месец... Подетално како анализа се има овде: https://inrekom.org.mk/wp-content/uploads/2019/02/Komparativna-analiza-na-telekomunikatsiskiot-pazar-vo-segmentot-na-fiksni-i-mobilni-uslugi.pdf
Реално цените им се нереални на Телеком, а брзините смешни во споредба со конкуренцијата.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Прегледај го приврзокот 207509
Еве табеларно приказ на понудата на пакети со оптика на операториве...
Мислам дека не се променети ниту брзините ниту цените од пред некој месец... Подетално како анализа се има овде: https://inrekom.org.mk/wp-content/uploads/2019/02/Komparativna-analiza-na-telekomunikatsiskiot-pazar-vo-segmentot-na-fiksni-i-mobilni-uslugi.pdf
Реално цените им се нереални на Телеком, а брзините смешни во споредба со конкуренцијата.
Погрешна табела не можеле да направат???
Телеком како што знам само гигабитен, и 50/50 нудат, од кога пак 300/300, или јас нешто сум слеп?
Неотел не нудат гигабитен исто така?
Кој и да ја направил табелата, треба да ја преправи, освен ако не им текнало да исклучат гигабитен интернет што е немогуче.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.408
Поени од реакции
2.750
Погрешна табела не можеле да направат???
Телеком како што знам само гигабитен, и 50/50 нудат, од кога пак 300/300, или јас нешто сум слеп?
Неотел не нудат гигабитен исто така?
Кој и да ја направил табелата, треба да ја преправи, освен ако не им текнало да исклучат гигабитен интернет што е немогуче.
Целосно спротивно. Телеком е тој кој нуди 300/300 како најголем пакет. Неотел нудеа до скоро но го укинаа бидејќи како што дознав имало прилично голем број корисници кој го земале бидејќи мислам имаа промоција така нешто, па не биле во можност секаде да испорачаат макс 1/1 Gbps.
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Погрешна табела не можеле да направат???
Телеком како што знам само гигабитен, и 50/50 нудат, од кога пак 300/300, или јас нешто сум слеп?
Неотел не нудат гигабитен исто така?
Кој и да ја направил табелата, треба да ја преправи, освен ако не им текнало да исклучат гигабитен интернет што е немогуче.
Лично правена за анализата на ИНРЕКОМ. Табелата е точна. :) Податоците се со линкови т.е. фусноти и наведени извори, а се од моменталните пакети што тогаш се нудеа.
А и @JB00F ти одговори исто така.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Screenshot_20190411-023917_Chrome.jpg
Дефинитивно грешка во сајтот.
Како грешка во системот, така и во сајтот.
А и за лимит вила дека 600GB било, а еве што ми искача мене во Телеком МК Апликацијата (50/50 паќет):
20190411_024629.jpg
 
Член од
11 април 2018
Мислења
202
Поени од реакции
59
Мислење: јас користам вдсл од телеком 50/10 а плаќам како за л пакет 50/50 1490 ден.

Дали вреди да се жалам?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.484
Поени од реакции
11.539
Мислење: јас користам вдсл од телеком 50/10 а плаќам како за л пакет 50/50 1490 ден.

Дали вреди да се жалам?
Единствено би ти се исплатело да се жалиш до АЕК, па ако одлучат во твоја корист би можел порано да го раскинеш корисничкиот договор со Македонски Телеком без да плаќаш пенали.

Тешко дека АЕК ќе успее да го натера Македонски Телеком да ти ја поевтинат месечната претплата или да ти овозможат симетрични Интернет брзини преку VDSL Интернет.
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.531
Поени од реакции
693
Мислење: јас користам вдсл од телеком 50/10 а плаќам како за л пакет 50/50 1490 ден.

Дали вреди да се жалам?
Договорот кој го имаш потпишано на која брзина ти е?
Ако договорот е 50/10 и Телеком ти ја дава оваа брзина тогаш немаш основа за да поднесуваш жалба бидејки Телеком ти ја испорачуваа таа брзина по договорот ,сите ние потпишуваме договори а никогаш не го читаме и после некој друг ни е крив
 
Член од
11 април 2018
Мислења
202
Поени од реакции
59
Договорот кој го имаш потпишано на која брзина ти е?
Ако договорот е 50/10 и Телеком ти ја дава оваа брзина тогаш немаш основа за да поднесуваш жалба бидејки Телеком ти ја испорачуваа таа брзина по договорот ,сите ние потпишуваме договори а никогаш не го читаме и после некој друг ни е крив
Па договорот а за л 50/50 со минимално гарантирано 25/25.
Така стои во договорот.
Но се знаеше дека немам можност за оптика и требаше да добијам брзини блиски до оптика и ме убедуваа дека ќе се среди но и тие вероватно дел од нив не се многу стручни и даваа разни мислења за ова.
Сега спремам жалба со измерени брзини неколку дена (по предлог на аек) и да видиме јас барам само малку намалена претплата бидејќи реално немам оптика а неможи вдсл и оптика да бидат на ист ранг.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom