Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување

head

ЧОВЕКОТ СО МАЛО ТЕЛО
Член од
15 септември 2005
Мислења
1.359
Поени од реакции
512
Сите го имате овој проблем или само јас?
секои 12 часа кога се ресетира IP паѓа интернет у рок од едно 30 секунди (отприлика) и после се враќа.
ова кога играм игри доста ме нервира,и плус на тоа рандом секој ден кога ќе му текне си паѓа.
Тогаш кога дојдоа за рутерот да ми средат кажаа нешо ко демек сигналот бил премногу јак и го средија,ама тоа беше приверемено. После пак се појави истиот проблем,и секој ден така си паѓа интернетот на секои 30 секунди. Да,365 дена во годината,секој ден паѓање интернет. Решение???
Нејќам пак да ѓи викам,па пак ќе ми средуваат,и на крајта пак ке се појави проблемот...
а за тоа дека ќе ги оттерам,само нека истече договорот,нема око да ми видат,и од телефони ќе ги исклучам,ќе видат они.
Приметив и кај мене сличен проблем, па се јавив во техничка поддршка. Си дојде човекот, си донесе нов рутер, го смени и...
... И исто пак, на одредени периоди (поготово навечер) знае да снема вифи сигнал на кратко.
П. С на оптика сум

Sent from my Huawei P20 using Tapatalk
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Приметив и кај мене сличен проблем, па се јавив во техничка поддршка. Си дојде човекот, си донесе нов рутер, го смени и...
... И исто пак, на одредени периоди (поготово навечер) знае да снема вифи сигнал на кратко.
П. С на оптика сум

Sent from my Huawei P20 using Tapatalk
па и јас исто...само што не направија замена за рутер.
ако им се јавам ќе можат да дојдат да сменат рутер или?
 
Член од
23 ноември 2010
Мислења
1.836
Поени од реакции
2.104
Сите го имате овој проблем или само јас?
секои 12 часа кога се ресетира IP паѓа интернет у рок од едно 30 секунди (отприлика) и после се враќа.
ова кога играм игри доста ме нервира,и плус на тоа рандом секој ден кога ќе му текне си паѓа.
Тогаш кога дојдоа за рутерот да ми средат кажаа нешо ко демек сигналот бил премногу јак и го средија,ама тоа беше приверемено. После пак се појави истиот проблем,и секој ден така си паѓа интернетот на секои 30 секунди. Да,365 дена во годината,секој ден паѓање интернет. Решение???
Нејќам пак да ѓи викам,па пак ќе ми средуваат,и на крајта пак ке се појави проблемот...
а за тоа дека ќе ги оттерам,само нека истече договорот,нема око да ми видат,и од телефони ќе ги исклучам,ќе видат они.
Исто и кај мене. Ми кажаа дека на 12 саати се ресетира и тоа си е така не може да се среди. Е сега имаш опција исклучи го од струја рутерот пример во 4 попладне, и ќе ти се ресетира на ручек во 4 и сабајле во 4.( ќе си одбереш нели нормално ти самиот време кога нема да ти прави проблем кога ќе биде рестартот. Јас така го средив да не ми прави проблем кога играм
 

head

ЧОВЕКОТ СО МАЛО ТЕЛО
Член од
15 септември 2005
Мислења
1.359
Поени од реакции
512
па и јас исто...само што не направија замена за рутер.
ако им се јавам ќе можат да дојдат да сменат рутер или?
Јас пријавив дека имам проблем со вифито на рутерот, и толку.
Дојде човекот уште дента, го смени рутерот и толку. Проблемот остана, ама бар си имам нов рутер

Sent from my Huawei P20 using Tapatalk
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Исто и кај мене. Ми кажаа дека на 12 саати се ресетира и тоа си е така не може да се среди. Е сега имаш опција исклучи го од струја рутерот пример во 4 попладне, и ќе ти се ресетира на ручек во 4 и сабајле во 4.( ќе си одбереш нели нормално ти самиот време кога нема да ти прави проблем кога ќе биде рестартот. Јас така го средив да не ми прави проблем кога играм
под исклучување мислиш онака да го исклучам и пак да го пуштам? и викаш дека ќе почне само у 4 саат на сабајле да праи Reset? ако може времето кога се ресетира IP адресата да се намести кога јас нема да играм, ќе биде топ. Само кога ќе спијам, да може да се ресетира.

Јас пријавив дека имам проблем со вифито на рутерот, и толку.
Дојде човекот уште дента, го смени рутерот и толку. Проблемот остана, ама бар си имам нов рутер

Sent from my Huawei P20 using Tapatalk
That's how mafia works :cool:
 
Член од
23 ноември 2010
Мислења
1.836
Поени од реакции
2.104
под исклучување мислиш онака да го исклучам и пак да го пуштам? и викаш дека ќе почне само у 4 саат на сабајле да праи Reset? ако може времето кога се ресетира IP адресата да се намести кога јас нема да играм, ќе биде топ. Само кога ќе спијам, да може да се ресетира.


That's how mafia works :cool:
Da da isklici od struja i odma upali. Momentot koga ke upalis ke bide vremeto na resetiranje
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Da da isklici od struja i odma upali. Momentot koga ke upalis ke bide vremeto na resetiranje
Значи да го начекам кога ќе ми падне, и тогаш да го исклучам?
Па, што ако на пример у 7 сабаље ми падне, и го исклучам значи ќе треба да ми биде исклучен еве на пример до 4 на пладне па дури кога ќе дојде 4 да го уклучам, или нема тоа везе.
Ако нема везе тогаш утре у 7 ќе го исклучам, па за да видам вечер дали ќе ми падне или не.
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.536
Поени од реакции
695
Значи да го начекам кога ќе ми падне, и тогаш да го исклучам?
Па, што ако на пример у 7 сабаље ми падне, и го исклучам значи ќе треба да ми биде исклучен еве на пример до 4 на пладне па дури кога ќе дојде 4 да го уклучам, или нема тоа везе.
Ако нема везе тогаш утре у 7 ќе го исклучам, па за да видам вечер дали ќе ми падне или не.
не е битно кога ти паднал туку моментот кога ке го исклучиш 12 часа нема да ти се ресетира рутерот
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
thx луѓе, не сум знаел за оваа работа, утре ќе пробам, 12:30 погодно време ми испадна (тогаш обично завршувам со играње или почнувам).
Само Саботи и Недели ќе ми биде проблем, али ќе се навикнам.
Иначе, офф: и Неотел го имаат истото ресетирање на оптички на секои 12 часа? (бидејки повеќето од мрежата преку Телеком им иде).
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.410
Поени од реакции
2.753
Успеал некој успешно да го постави Huawei-то во Bridge Mode и PPPoE конекцијата да ја врши преку друг (споствен) рутер?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.501
Поени од реакции
11.568
Успеал некој успешно да го постави Huawei-то во Bridge Mode и PPPoE конекцијата да ја врши преку друг (споствен) рутер?
Нема потреба од тоа, ако сакаш да користиш втор - сопствен - рутер, едноставно поврзи го со оптичкиот рутер од Македонски Телеком преку мрежен кабел, така што едниот крај од мрежниот кабел ќе завршува во првата мрежна порта LAN 1 на оптичкиот рутер од Македонски Телеком, а другиот крај од мрежниот кабел ќе завршува во WAN или Internet портата од вториот рутер што го имаш купено/ќе го купиш.

Потоа слободно користи го вториот рутер за мрежно поврзување и за Интернет пристап, а остави го оптичкиот Хуавеи рутер од Македонски Телеком да ја одржува телекомуникациската линија.

Што се однесува до Хуавеи рутерот, тој ќе мисли дека вториот рутер е компјутер и ќе му даде Интернет пристап, а што се однесува до вториот рутер, тој ќе мисли дека Хуавеи рутерот е модем - се разбира, ќе треба да го конфигурираш вториот рутер во DHCP режим на работење за автоматски да ги превзема IP адресите и мрежната конфигурација од Хуавеи рутерот.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.410
Поени од реакции
2.753
Нема потреба од тоа, ако сакаш да користиш втор - сопствен - рутер, едноставно поврзи го со оптичкиот рутер од Македонски Телеком преку мрежен кабел, така што едниот крај од мрежниот кабел ќе завршува во првата мрежна порта LAN 1 на оптичкиот рутер од Македонски Телеком, а другиот крај од мрежниот кабел ќе завршува во WAN или Internet портата од вториот рутер што го имаш купено/ќе го купиш.

Потоа слободно користи го вториот рутер за мрежно поврзување и за Интернет пристап, а остави го оптичкиот Хуавеи рутер од Македонски Телеком да ја одржува телекомуникациската линија.

Што се однесува до Хуавеи рутерот, тој ќе мисли дека вториот рутер е компјутер и ќе му даде Интернет пристап, а што се однесува до вториот рутер, тој ќе мисли дека Хуавеи рутерот е модем - се разбира, ќе треба да го конфигурираш вториот рутер во DHCP режим на работење за автоматски да ги превзема IP адресите и мрежната конфигурација од Хуавеи рутерот.
Па за некои има (Port Forwarding, UPnP...), проблемот е што се прави Double-NAT. Така, Со 2 локални IP така ќе тера. Хуавеито ќе дава (192.168.х.х) на рутерот, па после пак другиот рутер ќе дава (192.168.х.х) на уредите приклучени на тој рутер. Бескорисно ми е Huawei-то бидејќи имам рутер кој има значително поголем домет и е подобар во однос на хуавеито во поглед на опции и што се не.
 
Последно уредено:
Член од
16 јули 2013
Мислења
3.865
Поени од реакции
4.368
Momci denes mi stavija opticki od Telekom so ruter Huawei HG8245H, telefonskata linija funkcionira,ama internet na PC preku LAN nemam.Mi vika no internet access,WIFI mrezata ja pojavuva i se konektirav,ama mi vika Internet may not be available.Monterive mestele dur ne bev doma i ne cepkale nikakvi parametri na kompjuterov.Mestele negde okolu 10h a mu rekle na dedo mi za 15 min se kw bide sredeno so signal so sve.Eve 13 30 dojde internet uste nema ni preku WiFi ni preku LAN.Da cepkam nesto na Huawei stranava na koja sum logiran so root admin na 192.168.100.1 i da cackam nesto ili?Imate nesto predlog sto da smenam vo postavkive?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.964
Поени од реакции
14.714
Pred nekoja godina imav slicen problem( na bakar..ne optika)..se javiv vo centrala na 122( togas 0800.....)..... i tehnicarot me vodeše kade i sto da cepnam i podesam
Uspesno bese na krajot
 

Kajgana Shop

На врв Bottom