Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Дискусија во форумот 'Македонски интернет провајдери' започната од vmx, 7 јуни 2005.

 1. vmx

  vmx

  Член од:
  25 април 2005
  Мислења:
  5.749
  Допаѓања:
  200
  Епа вака дечки, иам проблем, стаив АДСЛ, па дечкиве од мт.нет го подесија на WinXp, а дали некој може да ми каже како да го подесам на Win98? Ееееееее забегана работа, имав кабловски нет пред 2 недели тој незнаев као да го подесам на WinXp сеа па адсл-ов незнам као да го подесам на Win98 што би се рекло и двата вида на интернет се забегани .... се шалам... а инаку ако знае некој да ми каже за ова за 98-мицава како да го подесам адсл-от.... нека каже. :?: :?: :?:
   
 2. vmx

  vmx

  Член од:
  25 април 2005
  Мислења:
  5.749
  Допаѓања:
  200
  И да нагласам имам два комови (компјутери) да не си рече некој имам еден ком па сум инсталирал 2 windows-и па да ми каже после иди на интернет преку XP-то .... :lol:
   
 3. burglar

  burglar

  Член од:
  18 февруари 2005
  Мислења:
  111
  Допаѓања:
  1
  Програмата е дури подобра во однос препознаванје на конекција и тип. Типците ни средиле работа за се! Работи под:Windows 98/98SE/МЕ ,Win NT 4.0, Windows 2000 и Windows XP.
  Во случајов ако користиш Windows 98 SE најпрво ќе го пачираш(update-уваш Windows-от) со овој пач:
  http://69.5.191.253/php/wp/RASPPPOE/243199US8.EXE
  И по ова ке ја одпакуваш архиваа и пробај бар да го прочиташ README9X.HTM ReadME фајлот.
  Download-ирај го ова i орпакувај ја архивата на HArdDisk:
  http://69.5.191.253/php/wp/RASPPPOE/RASPPPOE_098B.ZIP
  Што треба у кратки црти да направиш. По пачирањето одиш во:
  Control Panel--->Network Neighborhood(десен клик на mous-от и Properties)
  [​IMG] и ке ти се појави Network Configuration прозорецот. Add копчето го притискаш. Во Select Network Component Type прозорецот селектираш Protocol и притискаш Add. Во Select Network Protocol прозорецот го притискаш Have Disk, и ја бараш локацијата каде ти е одпакувана архивата RASPPPOE_098B.ZIP. (Во Install From Disk Прозорецот)По ова избираш било кој од овие Фајлови:
  NETPPP95.INF
  NETPPPOE.INF
  OEMSETNT.INF
  RASPPP95.INF
  WINPPPOE.INF
  [​IMG]
  Го селектираш:PPP over Ethernet Protocol (Windows 98/ME). Ова ќе се инсталира! Треба да ти се појави инсталираниот протокол вака:
  [​IMG]Последната постапка е да отидеш:
  Start Manu-->Run
  И написшеш:
  RASPPPOE.EXE
  [​IMG]
  Ова ќе ти одповика RASPPPOE Dial Up Connection Setup:
  Кликни Query Available Services копчето и ќе ги пронајде сите модеми што се во твојата мрежа. Го селектираш модемо и кликаш Create a Dial-Up Connection.
  [​IMG]
  Сега на Desktop-от имаш искренирано конекција дупли клик:

  [​IMG]

  Пишуеш UserName i Password и Connect и Пичеш на Интернет.

  Уште еднаш ќе кажам дека програмот е одличен не само за посрите Windows-и туку и за Windows XP и сакам да нагласам дека со него може да се креираат и подигнат неколку конекции на различни модеми што не е можно под XP

  Повеќе информаии околу ова на официалниот сајт на RASPPPOE како и на визуелниот HELP intaller
  http://www.raspppoe.com/
  http://archive.iinet.net.au/products/broadband/changeover/raspppoew9x.html
  http://69.5.191.253/php/wp/RASPPPOE/RASPPPOE_098B.ZIP
   
  На beret му/ѝ се допаѓа ова.
 4. vmx

  vmx

  Член од:
  25 април 2005
  Мислења:
  5.749
  Допаѓања:
  200
  Абе се средив како што треба, и на крај кога ќе се конектирам пишувам username и password и стегам Connect и све тера ОК пише Verifying username and password... и после се отвора порака дека мојот компјутер неможе да воспостави врска, зашто? А инаку во полето Phone Number ми пише некој код/број SKBRA03\, па мајке му за АДСЛ треба ли тоа.... или кој е конектирачки број за АДСЛ?
   
 5. burglar

  burglar

  Член од:
  18 февруари 2005
  Мислења:
  111
  Допаѓања:
  1
  Прво провери дали ADSL модемот е во Bride Mode (Во Setup на модемот). Ако не е упсеш со ова или незнаеш како има луге платени за тоа јави си се одма на :0800 12345. Ке ти кажат се!
   
 6. vmx

  vmx

  Член од:
  25 април 2005
  Мислења:
  5.749
  Допаѓања:
  200
  Во Bridge e.
   
 7. burglar

  burglar

  Член од:
  18 февруари 2005
  Мислења:
  111
  Допаѓања:
  1
  Горнава процедура работи сигурно! Ако имаш Windows 98 First Edition стави го и овој пач ако го немаш ставено:http://download.microsoft.com/download/win98/update/17648/w98/en-us/dun14-98.exe
  Или овој за Second Edition:
  http://download.microsoft.com/download/win98se/update/17648/w98/en-us/dun14-se.exe
  Според упаството на RASPPPOEПровери дали се прави како што треба!
  И за на крај провери кој број на грешка ти го избацува и целосно поракта. Знам многу луѓе кој се преку ADSL со Windows 95/98/98SE/ME и 2000 и на кој им функционира безпрекорно!
   
 8. Acid

  Acid Администратор

  Член од:
  22 јануари 2005
  Мислења:
  33.530
  Допаѓања:
  26.036
  Ова ми се допаѓа. Алал ти вера за објаснувањето бурглар.
  Го реши ли проблемот водкамикс? :wink:
   
 9. vmx

  vmx

  Член од:
  25 април 2005
  Мислења:
  5.749
  Допаѓања:
  200
  Објаснувањето е супер, али најдов ЦД со WinXP па инсталирав WinXP, и го решив случајот со АДСЛ-от, а сигурно и на 98-мицата би го решил со ова објаснување (дополнителното), али јебига комшијата ми рече инсталирај си XP и ќе немаш гајле и еве XP инсталирав... инаку burglar фала за помошта. 8)
   
 10. burglar

  burglar

  Член од:
  18 февруари 2005
  Мислења:
  111
  Допаѓања:
  1
  Но Проблем за тоа сме тука! Ова и во иднина ќе му помогне на некој сигурно, добродојдено ќе му биде! :)
   
 11. Aleks

  Aleks

  Член од:
  30 јуни 2005
  Мислења:
  28
  Допаѓања:
  0
  adsl D-Link

  A koj koristi adsl so modem D-Link ova ke mu koristi nesto poveke da nauci okolu podesuvanjeto na linijata.
  Sedni na serverot kade sto imas napraveno konekcija za adsl konektiranje. Otvori Internet Explorer i pisi http://192.168.1.1 :lol:
  potoa Login Name: admin Password: admin i igrajte si malku so vasata linija samo steta sto ne mozeme da si smenime paket na adsl od prv na treti :)) .... samo ne menjavajte mnogu oti mozete da zaebete nesto pa ke treba da se javuvate na 0800 123456. Ajt so sreka :lol:
   
 12. vmx

  vmx

  Член од:
  25 април 2005
  Мислења:
  5.749
  Допаѓања:
  200
  Епа дечки го напраив АДСЛ-от на Win98, ме фати некој инает за да го напраам и го напраив со упатствата на burglar, фала за упатството.... па на некој друг ако му треба нека повели, бидува упатството.... :lol: :lol:
   
 13. Zoki Lou

  Zoki Lou

  Член од:
  28 мај 2005
  Мислења:
  6.663
  Допаѓања:
  175
  od petok imam problemi so adsl.....ne mozam da se uklucam,pa ednas moze...a interesnoto preku isdn moze sekogas da se uklucam na www......adsl sucks :evil:
   
 14. baby

  baby

  Член од:
  9 јуни 2005
  Мислења:
  6.514
  Допаѓања:
  18
  И јас до скоро имав проблеми со АДСЛ-от ама сега имам ново рутерче :lol:
   
 15. burglar

  burglar

  Член од:
  18 февруари 2005
  Мислења:
  111
  Допаѓања:
  1
  Internet Connection Sharing...End of the ADSL MultiIP !

  Долго најавуваната рестрикција уствари толеранција на MT.NET заврши па сега

  можете само од ЕДЕН и само ЕДЕН компјутер да се конектирате.Тие што се

  обезбедија со router или сервер за Internet Connection Shering-ICS

  тогаш го немате овој проблем.Бидејки пола Македонија е на таква конекција и

  доста ми го поставуваа ова прашање еве ви пример како се прави:

  За ICS потребни ви се најмалку:
  -2 компјутера.Едниот да е сервер а другиот клиент(нормално).
  -Конекција со интернет(нормално).
  -Eternet картици
  -Swich,Hub,AP ако сте повеќе од 2 корисника
  -Инсталација на

  RASPPPOE за

  корисницте на Windows 5/98/98SE/ME/2000
  -Оперативни Системи:Linux,Windows(98SE,ME,2000,XP,2003),Unix...
  .....

  За корисницте на Win98 припрема:
  Во --->Control Panel--->Add/Remove Programs--->Windows Setup--->Internet

  Tools(Details), штиклирајте го nternet Connection Sharing. Ќе ви го

  побара инсталационото CD за OS-от. И ќе ви се појави
  [​IMG]
  Избираме:High-speed connection
  И ни се појавува следниот екран:
  [​IMG]
  Го избираме мрежниот адаптер и при

  По ова следи restart на PC-то
  Како се подесува Windows 98SE како клиент:

  Идете во Control Panel *-> Network Neighborhood
  [​IMG]

  Obtain an IP address automatically
  [​IMG]

  ICS Windows 2000 server:
  Идете во Network and Dial-up Connections во Control Panel
  [/img][​IMG]
  Десно копче на конекцијата со модемот Properties(Ако имате инсталирано

  конекција преку

  RASPPPOE-бјаснувано на

  форумот на кајгана)

  Во General Tab-от требате да ги имате инсталирано барем следниве работи:
  *Client for Microsoft Networks
  *NetBEUI Protocol
  *Internet Protocol (TCP/IP)
  Ако ги немате инсталирај те ги преку Install

  A Во Shering TAB-от треба да ви биде штиклирано Enable Internet Connection

  Sharing for this connection

  [​IMG]

  Windows 2000 клиент:
  Control Panel--->Network and Dial-up Connections
  Десен клик на локалната конекција Properties
  Во General TAB-от треба барем овие работи да ги имате инсталирано:
  Client for Microsoft Networks
  Internet Protocol (TCP/IP)

  кликнете Properties на Internet Protocol (TCP/IP)
  и изберите "Obtain an IP address automatically" и "Obtain DNS server address

  automatically options"

  Како се подесува за Windows XP како клиент:

  Start--->Connect to--->Show All Connection
  [​IMG]
  Десно копче,Properties
  [​IMG]
  Internet Protocol,Properties
  [​IMG]

  Како се подесува Windows XP како сервер
  Во Control Panel---> Network Connections
  [​IMG]
  На интернет конекцијата кликаме Properties
  Во General TAB-от мора да ги БАРЕМ следниве работи:
  *Client for Microsoft Networks
  *Internet Protocol (TCP/IP)

  Го штиклираме:Enable Internet Connection Sharing for this connection
  [​IMG]

  Или едностано во tray bar-от кликнете двапати:
  [​IMG]
  Properties
  [​IMG]
  Enable Internet Connection Sharing for this connection
   

Сподели преку: