Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.507
Поени од реакции
679
Па договорот а за л 50/50 со минимално гарантирано 25/25.
Така стои во договорот.
Но се знаеше дека немам можност за оптика и требаше да добијам брзини блиски до оптика и ме убедуваа дека ќе се среди но и тие вероватно дел од нив не се многу стручни и даваа разни мислења за ова.
Сега спремам жалба со измерени брзини неколку дена (по предлог на аек) и да видиме јас барам само малку намалена претплата бидејќи реално немам оптика а неможи вдсл и оптика да бидат на ист ранг.
Дали имаш поднесено првин приговор во Телеком ?
Не дека ги бранам нешто нив туку првин треба да поднесеш приговор кон нив тие да ти одговорат ако не си задоволен од одговорот тогаш до АЕК .Друга работа е доколку ти мислиш ВДСЛ и Оптиката не се во ист ранк и тоа што тие ти наплаќаат за тоа како за Оптика тоа е ценовник од самиот оператор доколку не ти се допаѓа тоа не си требал да потпишуваш договори
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.390
Поени од реакции
2.710
Дали имаш поднесено првин приговор во Телеком ?
Не дека ги бранам нешто нив туку првин треба да поднесеш приговор кон нив тие да ти одговорат ако не си задоволен од одговорот тогаш до АЕК .Друга работа е доколку ти мислиш ВДСЛ и Оптиката не се во ист ранк и тоа што тие ти наплаќаат за тоа како за Оптика тоа е ценовник од самиот оператор доколку не ти се допаѓа тоа не си требал да потпишуваш договори
Тешки багабонти се од Телеком. Мада не се тие криви, АЕК за ништо не служи кај нас. Како прво воопшто не треба да смеат да нудат пакети кои по никакви теоретски шанси не може да ја испорачаат таа брзина (минимални 25/25) а уште па и исто да наплаќаат. Фактички нив исто им се фаќа вака дали си на оптик или не, а исто плаќаш. А пази, сеуште нудат пакети 8/0.7 и 12/0.7 по цени од 800МКД па нагоре. Одлепени се Телеком операториве но тоа е тоа, кога им се овозможило, гази по народот.
 
Член од
16 ноември 2011
Мислења
217
Поени од реакции
66
Ако може совет
Користам пакет тел/инернет до 12 мб и имам рутер од ZTE старите, а врскат е бакар. Интернетот не е лош оди до 11 мб преку лан и е доволен за децата кои играат без проблем и добар пинг и позахтевни игри.
Проблемот е со ви фи то , рутерот ми е на приземје, и на првиот спрат колку толку има, ама на вториот спрат мн слабо. Да го преместувам рутерот на прв спрат не можам а и многу жици треба да ми висат по скалите. Прочитав овде дека имало антени за појачување на вифи . Можи ли на мојот рутер да се уклучи таква антена? Иначе мојот рутер е без антени.
И дали ако има можност кај мене за VDSL( одалечен сум воздушно помалу од км од центеала)ќе ми стават ли др рутер со појак сигнал за вифи и дали ќе ми се се зголеми наплатата? Јас не би го менувал договорот.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.452
Ако може совет
Користам пакет тел/инернет до 12 мб и имам рутер од ZTE старите, а врскат е бакар. Интернетот не е лош оди до 11 мб преку лан и е доволен за децата кои играат без проблем и добар пинг и позахтевни игри.
Проблемот е со ви фи то , рутерот ми е на приземје, и на првиот спрат колку толку има, ама на вториот спрат мн слабо. Да го преместувам рутерот на прв спрат не можам а и многу жици треба да ми висат по скалите. Прочитав овде дека имало антени за појачување на вифи . Можи ли на мојот рутер да се уклучи таква антена? Иначе мојот рутер е без антени.
И дали ако има можност кај мене за VDSL( одалечен сум воздушно помалу од км од центеала)ќе ми стават ли др рутер со појак сигнал за вифи и дали ќе ми се се зголеми наплатата? Јас не би го менувал договорот.
Без разлика дали ќе ти го менуваат рутерот или не, и без разлика каков рутер ќе ти дадат на користење, многу се мали шансите дека ќе ти се засили безжичниот мрежен сигнал на најгорниот кат.

Засилувач за безжичен мрежен сигнал - или WiFi екстендер - можеш да купиш во било која продавница за компјутери и за компјутерска опрема. Но треба да внимаваш да купиш добар засилувач за безжичен мрежен сигнал кој поддржува Wireless b/g/n, а по можност и новиот Wireless ac стандард за подобар безжичен мрежен сигнал.

http://www.loging.mk/1926/BrowseProducts

И се разбира, ќе треба да знаеш како да го конфигурираш засилувачот на безжичниот мрежен сигнал.

Друга опција ти е да купиш втор рутер и да го поставиш на најгорниот кат, а да го поврзиш жично со рутерот од Македонски Телеком преку мрежен кабел. И за него ќе треба да внимаваш да поддржува Wireless b/g/n, а по можност и Wireless ac.

Кога сме кај VDSL Интернетот, поднеси барање за проверување на техничка можност во салон на Македонски Телеком и ако ти потврдат дека има техничка можност за VDSL Интернет на твојата адреса на живеење, слободно ќе можеш да потпишеш нов обврзувачки кориснички договор со Македонски Телеком за VDSL пакет.
 
Член од
16 ноември 2011
Мислења
217
Поени од реакции
66
Без разлика дали ќе ти го менуваат рутерот или не, и без разлика каков рутер ќе ти дадат на користење, многу се мали шансите дека ќе ти се засили безжичниот мрежен сигнал на најгорниот кат.

Засилувач за безжичен мрежен сигнал - или WiFi екстендер - можеш да купиш во било која продавница за компјутери и за компјутерска опрема. Но треба да внимаваш да купиш добар засилувач за безжичен мрежен сигнал кој поддржува Wireless b/g/n, а по можност и новиот Wireless ac стандард за подобар безжичен мрежен сигнал.

http://www.loging.mk/1926/BrowseProducts

И се разбира, ќе треба да знаеш како да го конфигурираш засилувачот на безжичниот мрежен сигнал.

Друга опција ти е да купиш втор рутер и да го поставиш на најгорниот кат, а да го поврзиш жично со рутерот од Македонски Телеком преку мрежен кабел. И за него ќе треба да внимаваш да поддржува Wireless b/g/n, а по можност и Wireless ac.

Кога сме кај VDSL Интернетот, поднеси барање за проверување на техничка можност во салон на Македонски Телеком и ако ти потврдат дека има техничка можност за VDSL Интернет на твојата адреса на живеење, слободно ќе можеш да потпишеш нов обврзувачки кориснички договор со Македонски Телеком за VDSL пакет.
Фала друже за брз одговор
Нарачав преку алиекспрес вифи репетитор , никако не можев да го сетирам, ми даваше лимитид аксес.
После неколку месеци ми даде еден колега друг , ама сега вифи екстендер ( мислам нема разлика) и исто тска не можеше да се конектира со рутерот, односно се конектира ама не пренесува интернет. Неколку денови се занимавав со него, менував поставки и во рутерот џабе. Мидлам дека и овој рутер ZTE oф старите не дозволува
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.452
Фала друже за брз одговор
Нарачав преку алиекспрес вифи репетитор , никако не можев да го сетирам, ми даваше лимитид аксес.
После неколку месеци ми даде еден колега друг , ама сега вифи екстендер ( мислам нема разлика) и исто тска не можеше да се конектира со рутерот, односно се конектира ама не пренесува интернет. Неколку денови се занимавав со него, менував поставки и во рутерот џабе. Мидлам дека и овој рутер ZTE oф старите не дозволува
Не може рутерот да не дозволува превземање на неговиот Интернет сигнал, ако дозволува безжично да поврзиш мобилен телефон, лаптоп или таблет компјутер со неговата безжична мрежа, тогаш треба да му дозволи и на WiFi екстендерот да се поврзи и да го превзема неговиот Интернет сигнал. Најверојатно треба да направиш некои дополнителни конфигурирања.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.597
Јас имам Тенда како репетитор...и функционира безпрекорно. некогаш се случува да закочи.....но само со вадење од штекер и повторно приклучување се решава проблемот
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
omg еве и кај мене:
https://www.speedtest.net/result/8211429750.png
конечно нешто асално да им текне
на тие пари што им ги даваме редно беше
сајтот дефинитивно не им е среден,после ова што проверив се уверив,и ќе им пишам.
иначе случајно чепкајки по нивниот сајт најдов нешто интересно:
 
Последно уредено:
Член од
11 април 2018
Мислења
202
Поени од реакции
59
Фала друже за брз одговор
Нарачав преку алиекспрес вифи репетитор , никако не можев да го сетирам, ми даваше лимитид аксес.
После неколку месеци ми даде еден колега друг , ама сега вифи екстендер ( мислам нема разлика) и исто тска не можеше да се конектира со рутерот, односно се конектира ама не пренесува интернет. Неколку денови се занимавав со него, менував поставки и во рутерот џабе. Мидлам дека и овој рутер ZTE oф старите не дозволува
Провери во интернет пакетите на телеком сега нудат можност за појак модем кој има појак сигнал со тест период од два месеци
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Провери во интернет пакетите на телеком сега нудат можност за појак модем кој има појак сигнал со тест период од два месеци
Тој може ко втор рутер да се користи?
Мислам дали даваат они? Дека може може тоа знам, али еве ја пошто сум на оптика дали ќе може овој ко втор рутер за засилување.
Нема да зимам, а и не ни ми треба туку општо прашувам.
 
Член од
11 април 2018
Мислења
202
Поени од реакции
59
Тој може ко втор рутер да се користи?
Мислам дали даваат они? Дека може може тоа знам, али еве ја пошто сум на оптика дали ќе може овој ко втор рутер за засилување.
Нема да зимам, а и не ни ми треба туку општо прашувам.
Тоа незнам само видов на нивната веб страна. Прашај во контакт центарот што тоа значи
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.012
Поени од реакции
1.268
Тој може ко втор рутер да се користи?
Мислам дали даваат они? Дека може може тоа знам, али еве ја пошто сум на оптика дали ќе може овој ко втор рутер за засилување.
Нема да зимам, а и не ни ми треба туку општо прашувам.
Не е втор рутер. Ова е замена на постоечкиот, со тоа што го подржува ac wireless стандардот. Лудост е ова да се доплаќа
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Не е втор рутер. Ова е замена на постоечкиот, со тоа што го подржува ac wireless стандардот. Лудост е ова да се доплаќа
Епа значи не е за оптика тогаш.
Пошто за оптика ако е ќе мора да е Huawei, друг ако не се грешам немаат, освен ако не тргнале и они како Google Fiber па оптичкиот сигнал со една мала кутија директива у RJ45.
Убаво што колку толку прават нешто.
Вип само за крадење, и домашен и мобилен интернет.
Неотел колку толку знаат да понудат, и тоа доста интересни понуди.
Телекабел ги спаси тоа што почнаа со мобилната мрежа, пред тоа малце оптика, иначе и они како вип ќе отидеа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom