Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување
Член од
16 јули 2013
Мислења
3.865
Поени од реакции
4.368
Pred nekoja godina imav slicen problem( na bakar..ne optika)..se javiv vo centrala na 122( togas 0800.....)..... i tehnicarot me vodeše kade i sto da cepnam i podesam
Uspesno bese na krajot
Mu go imam brojov na toj sto montirase komuniciram so nego on se javuva vo centrala,ako ne uspee ke se javam direktno kaj niv.Problwm e sto jas sum korisnik na Vip im plakjam niv a Telekom samo ja iznajmuva na eden nacin optikata iako tie si stavaat svoja oprema i svoi monteri.[DOUBLEPOST=1548684040][/DOUBLEPOST]Srediv problemot,e sega Telekomci menjavte nesto na ruterov za podobri i poefikasni performansi ili kako sto vi go namestija taka go ostavivte?
 
Последно уредено:

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Пу бе,баш зборевме за ова и вчера дојде еден на врата да се нуди,и ние му рековме дека се сме фул од телеком оптика и такви ствари. и ја му го појаснив проблемот и он истото ми го кажа,чаре за ова нема,и кај него било исто така. Иначе за тоа со рестартирање,пробав и работи.
 
Член од
16 јули 2013
Мислења
3.865
Поени од реакции
4.368
Momci vie sto ste na optika,imate problemi so fiksnata telefonija?Koga zvoni nekoj drug na fiksniot telefon im vika korisnikot momentalno e nedostapen,a jas mozam da zvonam od istiot toj telefon i broj i da razgovaram.Neznam zosto drugite nemozat da me dobijat i im vika korisnikot e nedostapen.
 

head

ЧОВЕКОТ СО МАЛО ТЕЛО
Член од
15 септември 2005
Мислења
1.353
Поени од реакции
501
Momci vie sto ste na optika,imate problemi so fiksnata telefonija?Koga zvoni nekoj drug na fiksniot telefon im vika korisnikot momentalno e nedostapen,a jas mozam da zvonam od istiot toj telefon i broj i da razgovaram.Neznam zosto drugite nemozat da me dobijat i im vika korisnikot e nedostapen.
Не сум приметил... Башка не сум го користел фиксниот со месеци, да не речам години

Sent from my Huawei P20 using Tapatalk
 
Член од
11 април 2018
Мислења
202
Поени од реакции
59
Поздрав

Користам вдсл интернет од телеком скоро два месеца
Пакет л 50/50 тие го нудат пред се за оптика.
Имам Даунлоад 47 аплоад 10

Реагирав за брзините поточно за аплоадот велат дека вдсл толку поддржува аплоад

Ме интересира некој што користи вдсл да кажи некое искуство со ова за брзините

Поднесов жалба за компензација (во договорот ми стои дека имам право на компензација ако немам мин брзина 25/25) па ќе видиме

Исто ако некој има инфо нека напиши дали телеком планира да го зголеми лимитот кој сега е ограничен на 1000гб
 
Член од
7 септември 2009
Мислења
155
Поени од реакции
243
На ВДСЛ преку бакар е толку максимална брзина, 50/10 така да ти веќе имаш некој теоретски максимум.

За оптика и брзините 25/25 ти треба оптичко влакно, неможеш преку бакар да ги имаш тие брзини.

Тоа што на телеком така и е регулирано моментално (веќе долго време) и нема официјален пакет ВДСЛ си нивни брзини е веројатно за заштеда на софтвер и правење нови договори и слично ...

Мене ме интересира колку си оддалечен од база/пошта на телеком бидејќи според брзината би требало да си многу близу до истата.
 
Последно уредено:
Член од
14 март 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Некој ако се разбира да ме советува. Плакјаме на телеком а интернетот е многу слаб во споредба со другите. Довнлоад ми оди од 5-10 а уплоад не ми качува ниту 1 едвај до 0.30. Некој ако знае како да го решам овој проблем нека ми пиши.
 

Attachments

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Некој ако се разбира да ме советува. Плакјаме на телеком а интернетот е многу слаб во споредба со другите. Довнлоад ми оди од 5-10 а уплоад не ми качува ниту 1 едвај до 0.30. Некој ако знае како да го решам овој проблем нека ми пиши.
решение има
оптика[DOUBLEPOST=1552579409][/DOUBLEPOST]
Некој ако се разбира да ме советува. Плакјаме на телеком а интернетот е многу слаб во споредба со другите. Довнлоад ми оди од 5-10 а уплоад не ми качува ниту 1 едвај до 0.30. Некој ако знае како да го решам овој проблем нека ми пиши.
Епа вака.
Ти си на ADSL, спор е, нема побрз паќет
Решение = Оптика = Оди до салон / Или прашај преку Телеком МК апликацијата дали има покриеност на фајбер оптички интернет. Ако има, иди смени си паќет (ќе плаќаш поскапо во споредба со тој што го имаш сега), и чекаш да ти се јават, па да се договориш кога да ти дојде тим техничари да те врзат.
Само ќе треба да им кажеш дали 50/50 или Гигабитен 1000/1000 (only for the rich kids :cool:), па после нека дојдат да те врзат, и тадааа побрз интернет :vozbud:
Ако не им кажеш за брзините, или ако сакаш Default, тоа ќе ти се исти брзини само што пингот ќе ти се смали (помал пинг = подобро, ако си гејмер како мене).
Сакаш поголеми брзини на ADSL???
Епа малце тешко. Освен ако си блиску до централа (километар ваљда беше? ???) па да пробаш со VDSL ама тоа максимум до 20 MB/s Download. Upload мислам дека 3~5 беше.
Скапо????
Епа, Неотел. (има тема за тоа, слободно провери).
 
Последно уредено:
Член од
11 април 2018
Мислења
202
Поени од реакции
59
решение има
оптика[DOUBLEPOST=1552579409][/DOUBLEPOST]
Епа вака.
Ти си на ADSL, спор е, нема побрз паќет
Решение = Оптика = Оди до салон / Или прашај преку Телеком МК апликацијата дали има покриеност на фајбер оптички интернет. Ако има, иди смени си паќет (ќе плаќаш поскапо во споредба со тој што го имаш сега), и чекаш да ти се јават, па да се договориш кога да ти дојде тим техничари да те врзат.
Само ќе треба да им кажеш дали 50/50 или Гигабитен 1000/1000 (only for the rich kids :cool:), па после нека дојдат да те врзат, и тадааа побрз интернет :vozbud:
Ако не им кажеш за брзините, или ако сакаш Default, тоа ќе ти се исти брзини само што пингот ќе ти се смали (помал пинг = подобро, ако си гејмер како мене).
Сакаш поголеми брзини на ADSL???
Епа малце тешко. Освен ако си блиску до централа (километар ваљда беше? ???) па да пробаш со VDSL ама тоа максимум до 20 MB/s Download. Upload мислам дека 3~5 беше.
Скапо????
Епа, Неотел. (има тема за тоа, слободно провери).
Ако немаш можност за оптика а си блиску до телеком централата само вдсл јас се поврзав и супер 50 брзина константна е сега цената е малку висока 1500 ден но сега само тоа ми е опција за побрз интернет[DOUBLEPOST=1552934293][/DOUBLEPOST]
На ВДСЛ преку бакар е толку максимална брзина, 50/10 така да ти веќе имаш некој теоретски максимум.

За оптика и брзините 25/25 ти треба оптичко влакно, неможеш преку бакар да ги имаш тие брзини.

Тоа што на телеком така и е регулирано моментално (веќе долго време) и нема официјален пакет ВДСЛ си нивни брзини е веројатно за заштеда на софтвер и правење нови договори и слично ...

Мене ме интересира колку си оддалечен од база/пошта на телеком бидејќи според брзината би требало да си многу близу до истата.
Сега прочитав извини за ненавремениот одговор

Оддалечен сум околу 400 м и линијата е супер брзината воопшто не паѓа исто како оптика скоро секогаш добивам 47/10 брзини презадоволен само лимитот да го зголемат повеќе сега му е 1000 гб а јас го користам за иптв
 
Последно уредено:
Член од
21 јануари 2019
Мислења
147
Поени од реакции
95
Ако немаш можност за оптика а си блиску до телеком централата само вдсл јас се поврзав и супер 50 брзина константна е сега цената е малку висока 1500 ден но сега само тоа ми е опција за побрз интернет[DOUBLEPOST=1552934293][/DOUBLEPOST]
Сега прочитав извини за ненавремениот одговор

Оддалечен сум околу 400 м и линијата е супер брзината воопшто не паѓа исто како оптика скоро секогаш добивам 47/10 брзини презадоволен само лимитот да го зголемат повеќе сега му е 1000 гб а јас го користам за иптв
Drugar si pisal deka koristis iptv. Jas sum probal sigurno 10 razlicni testa ama ni eden ne e so kvalitet priblizno os kanalite na magenta. Na primer sport klub i arenite preku iptv se daleku od magenta na telekom. Mnogu podobra e slikata na telekom nego na iptv. Ako si nasol dobar iptv kazi zaso i jas sakam da se prefrlam od magenta na iptv ama ne mozam da najdam asalen iptv
 
Член од
11 април 2018
Мислења
202
Поени од реакции
59
Drugar si pisal deka koristis iptv. Jas sum probal sigurno 10 razlicni testa ama ni eden ne e so kvalitet priblizno os kanalite na magenta. Na primer sport klub i arenite preku iptv se daleku od magenta na telekom. Mnogu podobra e slikata na telekom nego na iptv. Ako si nasol dobar iptv kazi zaso i jas sakam da se prefrlam od magenta na iptv ama ne mozam da najdam asalen iptv
Користам иптв три месеци и сум презадоволен каква кабловска каква магента.
И арена и спорт клуб ги имаш и во сд и во хд квалитет така што супер е и доста ефтино
Ако сакаш ќе те препорачам кај тој што го користам
 
Член од
21 јануари 2019
Мислења
147
Поени од реакции
95
Користам иптв три месеци и сум презадоволен каква кабловска каква магента.
И арена и спорт клуб ги имаш и во сд и во хд квалитет така што супер е и доста ефтино
Ако сакаш ќе те препорачам кај тој што го користам
Moze druze ako sakas i koja cena mesecno plakas?
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
чекај на VDSL брзините се симетрични?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom