Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Дискусија во форумот 'Македонски интернет провајдери' започната од vmx, 7 јуни 2005.

 1. Chazzspaz

  Chazzspaz

  Член од:
  16 јули 2013
  Мислења:
  2.616
  Допаѓања:
  2.067
  Mu go imam brojov na toj sto montirase komuniciram so nego on se javuva vo centrala,ako ne uspee ke se javam direktno kaj niv.Problwm e sto jas sum korisnik na Vip im plakjam niv a Telekom samo ja iznajmuva na eden nacin optikata iako tie si stavaat svoja oprema i svoi monteri.
  --- Споено дупло мислење, 28 јануари 2019 ---
  Srediv problemot,e sega Telekomci menjavte nesto na ruterov za podobri i poefikasni performansi ili kako sto vi go namestija taka go ostavivte?
   
  Последно уредено: 28 јануари 2019
  На gjoko-mkd му/ѝ се допаѓа ова.
 2. The Wild Boy

  The Wild Boy хах важии

  Член од:
  26 декември 2017
  Мислења:
  734
  Допаѓања:
  227
  Пу бе,баш зборевме за ова и вчера дојде еден на врата да се нуди,и ние му рековме дека се сме фул од телеком оптика и такви ствари. и ја му го појаснив проблемот и он истото ми го кажа,чаре за ова нема,и кај него било исто така. Иначе за тоа со рестартирање,пробав и работи.
   
  На gjoko-mkd му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Chazzspaz

  Chazzspaz

  Член од:
  16 јули 2013
  Мислења:
  2.616
  Допаѓања:
  2.067
  Momci vie sto ste na optika,imate problemi so fiksnata telefonija?Koga zvoni nekoj drug na fiksniot telefon im vika korisnikot momentalno e nedostapen,a jas mozam da zvonam od istiot toj telefon i broj i da razgovaram.Neznam zosto drugite nemozat da me dobijat i im vika korisnikot e nedostapen.
   
 4. head

  head ЧОВЕКОТ СО МАЛО ТЕЛО

  Член од:
  15 септември 2005
  Мислења:
  1.193
  Допаѓања:
  174
  Не сум приметил... Башка не сум го користел фиксниот со месеци, да не речам години

  Sent from my Huawei P20 using Tapatalk
   
 5. dextermld

  dextermld

  Член од:
  11 април 2018
  Мислења:
  66
  Допаѓања:
  9
  Поздрав

  Користам вдсл интернет од телеком скоро два месеца
  Пакет л 50/50 тие го нудат пред се за оптика.
  Имам Даунлоад 47 аплоад 10

  Реагирав за брзините поточно за аплоадот велат дека вдсл толку поддржува аплоад

  Ме интересира некој што користи вдсл да кажи некое искуство со ова за брзините

  Поднесов жалба за компензација (во договорот ми стои дека имам право на компензација ако немам мин брзина 25/25) па ќе видиме

  Исто ако некој има инфо нека напиши дали телеком планира да го зголеми лимитот кој сега е ограничен на 1000гб
   
 6. tigar4e

  tigar4e

  Член од:
  7 септември 2009
  Мислења:
  103
  Допаѓања:
  79
  На ВДСЛ преку бакар е толку максимална брзина, 50/10 така да ти веќе имаш некој теоретски максимум.

  За оптика и брзините 25/25 ти треба оптичко влакно, неможеш преку бакар да ги имаш тие брзини.

  Тоа што на телеком така и е регулирано моментално (веќе долго време) и нема официјален пакет ВДСЛ си нивни брзини е веројатно за заштеда на софтвер и правење нови договори и слично ...

  Мене ме интересира колку си оддалечен од база/пошта на телеком бидејќи според брзината би требало да си многу близу до истата.
   
  Последно уредено: 19 февруари 2019
 7. Smbd

  Smbd

  Член од:
  четврток
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Некој ако се разбира да ме советува. Плакјаме на телеком а интернетот е многу слаб во споредба со другите. Довнлоад ми оди од 5-10 а уплоад не ми качува ниту 1 едвај до 0.30. Некој ако знае како да го решам овој проблем нека ми пиши.
   

  Прикачени податотеки:

 8. The Wild Boy

  The Wild Boy хах важии

  Член од:
  26 декември 2017
  Мислења:
  734
  Допаѓања:
  227
  решение има
  оптика
  --- Споено дупло мислење, 14 март 2019 во 17:03 ---
  Епа вака.
  Ти си на ADSL, спор е, нема побрз паќет
  Решение = Оптика = Оди до салон / Или прашај преку Телеком МК апликацијата дали има покриеност на фајбер оптички интернет. Ако има, иди смени си паќет (ќе плаќаш поскапо во споредба со тој што го имаш сега), и чекаш да ти се јават, па да се договориш кога да ти дојде тим техничари да те врзат.
  Само ќе треба да им кажеш дали 50/50 или Гигабитен 1000/1000 (only for the rich kids :cool:), па после нека дојдат да те врзат, и тадааа побрз интернет :vozbud:
  Ако не им кажеш за брзините, или ако сакаш Default, тоа ќе ти се исти брзини само што пингот ќе ти се смали (помал пинг = подобро, ако си гејмер како мене).
  Сакаш поголеми брзини на ADSL???
  Епа малце тешко. Освен ако си блиску до централа (километар ваљда беше? ???) па да пробаш со VDSL ама тоа максимум до 20 MB/s Download. Upload мислам дека 3~5 беше.
  Скапо????
  Епа, Неотел. (има тема за тоа, слободно провери).
   
  Последно уредено: 14 март 2019 во 17:04
 9. dextermld

  dextermld

  Член од:
  11 април 2018
  Мислења:
  66
  Допаѓања:
  9
  Ако немаш можност за оптика а си блиску до телеком централата само вдсл јас се поврзав и супер 50 брзина константна е сега цената е малку висока 1500 ден но сега само тоа ми е опција за побрз интернет
  --- Споено дупло мислење, 18 март 2019 во 19:38 ---
  Сега прочитав извини за ненавремениот одговор

  Оддалечен сум околу 400 м и линијата е супер брзината воопшто не паѓа исто како оптика скоро секогаш добивам 47/10 брзини презадоволен само лимитот да го зголемат повеќе сега му е 1000 гб а јас го користам за иптв
   
  Последно уредено: 18 март 2019 во 19:38
 10. Aleksandar123456789

  Aleksandar123456789

  Член од:
  21 јануари 2019
  Мислења:
  12
  Допаѓања:
  2
  Drugar si pisal deka koristis iptv. Jas sum probal sigurno 10 razlicni testa ama ni eden ne e so kvalitet priblizno os kanalite na magenta. Na primer sport klub i arenite preku iptv se daleku od magenta na telekom. Mnogu podobra e slikata na telekom nego na iptv. Ako si nasol dobar iptv kazi zaso i jas sakam da se prefrlam od magenta na iptv ama ne mozam da najdam asalen iptv
   

Сподели преку: