Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување
Член од
20 октомври 2010
Мислења
80
Поени од реакции
19
Зголемувањето на брзините на интернетот важи само за Магента пакетите?
Кај мене е Интернет & ТВ пакетот и сеуште е истата брзина.
Пробав и рестарт на модемот, нема промена
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.410
Поени од реакции
2.753
Зголемувањето на брзините на интернетот важи само за Магента пакетите?
Кај мене е Интернет & ТВ пакетот и сеуште е истата брзина.
Пробав и рестарт на модемот, нема промена
Почекај, ќе биде и кај тебе, изгледа по реони одат, кај мене дури пред почетоков на викендов ми ја зголемија, некои гледам веќе 2-3 недели се со 60/60. Инаку да, и јас сум Internet&TV, пакет 50/50, зголемен на 60/60.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Почекај, ќе биде и кај тебе, изгледа по реони одат, кај мене дури пред почетоков на викендов ми ја зголемија, некои гледам веќе 2-3 недели се со 60/60. Инаку да, и јас сум Internet&TV, пакет 50/50, зголемен на 60/60.
Истиот период и кај мене беше зголемена брзината. Инаку сум на Магента М, претходно брзината беше 12/1 сега е 30/10. Се јавив на техничка наводно толку било покачувањето. На оптика сум.
 
Член од
20 октомври 2010
Мислења
80
Поени од реакции
19
Па и тоа е супер покачување, повеќе од дуплo
Изгледа Кисела Вода им е последна на листата, ќе си почекам, не е проблем :icon_lol::icon_lol:
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.964
Поени од реакции
14.714
Па и тоа е супер покачување, повеќе од дуплo
Изгледа Кисела Вода им е последна на листата, ќе си почекам, не е проблем :icon_lol::icon_lol:
Ne...nie vo provincijata sme posledni....jas dobiv pokačuvanje od 8 na 12 mb/s na bakar...bidejki optika nema ni da doagja kaj mene iako sum 80 m vozdušna linija od centralata na Telekom:tapp:
 
Член од
16 ноември 2011
Мислења
220
Поени од реакции
67
Кога сме кај VDSL Интернетот, поднеси барање за проверување на техничка можност во салон на Македонски Телеком и ако ти потврдат дека има техничка можност за VDSL Интернет на твојата адреса на живеење, слободно ќе можеш да потпишеш нов обврзувачки кориснички договор со Македонски Телеком за VDSL пакет.
Пријавив дефект за рутерот, дојде техничар и го смена стариот ZTE со нов ZTE кој подржува и VDSL. Разликата во WIFI е огромна, многу подобра.
Е сега дајте совет или искуство некој што им VDSL дали е добро, се исплати ли да поднесам барање. Иначе бев во салонот и проверија должина до дома е 590м. Техничарот кој го менуваше рутерот кажа дека VDSL можело до 600м, а не до 1км
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
DSL технологија на минатото
 
Член од
11 април 2018
Мислења
204
Поени од реакции
59
Пријавив дефект за рутерот, дојде техничар и го смена стариот ZTE со нов ZTE кој подржува и VDSL. Разликата во WIFI е огромна, многу подобра.
Е сега дајте совет или искуство некој што им VDSL дали е добро, се исплати ли да поднесам барање. Иначе бев во салонот и проверија должина до дома е 590м. Техничарот кој го менуваше рутерот кажа дека VDSL можело до 600м, а не до 1км
Вдсл јас користам, брзини 50/10 константно скоро пет месеци без проблем а сум на слична оддалеченост како тебе.Слободно приклучи се
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.500
Поени од реакции
11.567
Пријавив дефект за рутерот, дојде техничар и го смена стариот ZTE со нов ZTE кој подржува и VDSL. Разликата во WIFI е огромна, многу подобра.
Е сега дајте совет или искуство некој што им VDSL дали е добро, се исплати ли да поднесам барање. Иначе бев во салонот и проверија должина до дома е 590м. Техничарот кој го менуваше рутерот кажа дека VDSL можело до 600м, а не до 1км
До некаде може да биде во право техничарот, иако не секогаш, но во твојот случај би можело да се каже дека бил во право.

Техничките спецификации на VDSL говорат за самите себеси.

https://www.versatek.com/blog/most-frequently-asked-vdsl2-questions/

 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
преселите се поблиску до телеком штом телеком не може да дојде до вас
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.536
Поени од реакции
695
преселите се поблиску до телеком штом телеком не може да дојде до вас
Или преселете се сите во Север ,Чаир ТПоле каде што скоро сите згради имаат оптика од Телеком :)
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Или преселете се сите во Север ,Чаир ТПоле каде што скоро сите згради имаат оптика од Телеком :)
Не доаѓа никој наш брату овде. :D
Само ние јунаците останавме ахаха. :oeoeoe:
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.500
Поени од реакции
11.567
Или преселете се сите во Север ,Чаир ТПоле каде што скоро сите згради имаат оптика од Телеком :)
Или Бутел и Радишани, ги имаат во план за наредните 3 години.

Е сега како и со кое темпо точно во наредните 3 години, Бог знае.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom