Dark

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Германска е серијава се отепав превод барање на англиски :icon_lol:. Дејствието е сместено во рурална Германија во мало гратче или село, кое што е обиколено со многувековна шума. Местото е идилично досадно во кое малку работи се случуваат, нема криминал нема некои големи поитреси, освен исчезнување на две деци и поврзаност на четри фамилии. Фамилијарна сага со натприроден заплет. Интересно нешто барем првава епизода така ми изгледа.


 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Изгледав прва епизода. Занимливо. Има интересен вајб серијава, ми се допаѓа. Шмек на повеќе висококвалитетни серии за мене како што се Utopia, Les Revenants, Stranger Things...
Ама многу ликови, сите поврзани меѓусебно... мислам дека немам веќе капацитет за такво пратење.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Серијава ја изгледав за 24 часа. Предобра. Слична со The Stranger Things.
Втора сезона дури декември...
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Пред некој ден сонував сон во стилот на Dark, колку ми беше страв кога се вратив на истото место но неколку децении порано
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.216
Поени од реакции
41.345
Серијава ја изгледав за 24 часа. Предобра. Слична со The Stranger Things.
Втора сезона дури декември...
Ne e voopsto slicna na stranger things, osven toa so isceznatite deca, ne opfaka slicna tematika niti pak se vrti okolku grupa na deca, i ja slicni raboti citav pred da ja pocnam pa pogresen vpecatok imav, poveke bi rekol deka ima twin peaks vibe otkolku stranger things, isto i Lost, i poradi time travel-ot a i bitkata pomegu dobroto i loshoto koja Noah ja objasnuvase.

Inace kaj ima time travel .... beam me up, ako vi se sviga taa tematika togas terajte si ja, ima dobra gluma, ok scenario, ima klishe elementi ali so ogled na tematikata koja se obrabotuva toa e i ocekuvano, dejstvoto se odviva sporo, ne vlagaat all in ko u mnogu drugi serii, na nekoj moze ova ke mu smeta, dosta elementi na spora drama, ali i faktot sto ima premnogu karakteri si vlijae, ke vi treba vreme da svatite koj i koj i da gi povrzete rabotite so ogled deka serijava se bavi so patuvanje niz vremeto.
Mojata zamera e vsusnost taa, ne mi smeta golemiot broj na karakteri, so tek na vreme ke sfatis koj e koj ama se zadrzuvaa premnogu na odredeni raboti i dosta gi razvlekuvaa a iskreno mislam deka bese dovolna edna sezona za da se zatvori serijava, vaka ostavam prostor vtorata sezona da bide kompletno razocaruvanje ali se nadevam deka nema da ja userat.

Kako i da e thumbs up za prva sezona.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Ne e voopsto slicna na stranger things, osven toa so isceznatite deca, ne opfaka slicna tematika niti pak se vrti okolku grupa na deca, i ja slicni raboti citav pred da ja pocnam pa pogresen vpecatok imav, poveke bi rekol deka ima twin peaks vibe otkolku stranger things, isto i Lost, i poradi time travel-ot a i bitkata pomegu dobroto i loshoto koja Noah ja objasnuvase.

Inace kaj ima time travel .... beam me up, ako vi se sviga taa tematika togas terajte si ja, ima dobra gluma, ok scenario, ima klishe elementi ali so ogled na tematikata koja se obrabotuva toa e i ocekuvano, dejstvoto se odviva sporo, ne vlagaat all in ko u mnogu drugi serii, na nekoj moze ova ke mu smeta, dosta elementi na spora drama, ali i faktot sto ima premnogu karakteri si vlijae, ke vi treba vreme da svatite koj i koj i da gi povrzete rabotite so ogled deka serijava se bavi so patuvanje niz vremeto.
Mojata zamera e vsusnost taa, ne mi smeta golemiot broj na karakteri, so tek na vreme ke sfatis koj e koj ama se zadrzuvaa premnogu na odredeni raboti i dosta gi razvlekuvaa a iskreno mislam deka bese dovolna edna sezona za da se zatvori serijava, vaka ostavam prostor vtorata sezona da bide kompletno razocaruvanje ali se nadevam deka nema da ja userat.

Kako i da e thumbs up za prva sezona.
За слично мислев на тоа дека пак се работи за деца, како и во Stranger Things. Настаните се во постаро време. Исто како и во Stranger Things.
Разликата е тоа што дејството овде се случува поспоро, а таму побрзо.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.420
Поени од реакции
7.759
Се мислам да ја ѕирнам и ја ѕирнав ептен малце серијава на германски пошо го разбирам добро. Евидентен е stranger things вајбот што го остава. Не викам дека е слична и тн. Ама остава таков вајб - тинејџ мистерија. Исто остава вајб и на 13 reasons why, која мене искрено ме разочара и затоа некако сеуште целосно неможам да и се доверам.
Доста ми е некако од тинејџ мистериите. Ќе одмара неколку месеци сериичево коа стварно ќе неам што да правам :D
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Се мислам да ја ѕирнам и ја ѕирнав ептен малце серијава на германски пошо го разбирам добро. Евидентен е stranger things вајбот што го остава. Не викам дека е слична и тн. Ама остава таков вајб - тинејџ мистерија. Исто остава вајб и на 13 reasons why, која мене искрено ме разочара и затоа некако сеуште целосно неможам да и се доверам.
Доста ми е некако од тинејџ мистериите. Ќе одмара неколку месеци сериичево коа стварно ќе неам што да правам :D
Далеку е ова од тинејџ мистери, гледај.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.216
Поени од реакции
41.345
Се мислам да ја ѕирнам и ја ѕирнав ептен малце серијава на германски пошо го разбирам добро. Евидентен е stranger things вајбот што го остава. Не викам дека е слична и тн. Ама остава таков вајб - тинејџ мистерија. Исто остава вајб и на 13 reasons why, која мене искрено ме разочара и затоа некако сеуште целосно неможам да и се доверам.
Доста ми е некако од тинејџ мистериите. Ќе одмара неколку месеци сериичево коа стварно ќе неам што да правам :D
dopirna tocka nema so stranger things, neznam ni od kade e sporedbata osven ako luge sto citaat 9gag i mozebi go izgledale trejlerot pa takov vpecatok dobile ( trejlerot go neam gleano ), ali nekoj sto ja izgledal cela i da ja stava vo ist kosh so stranger things totalno nejasno mi e, ne deka imam nesto protiv ST.
Prvo, ne se vrti sve okolu deca, odnosno u slucajov stanuva zbor za tinejdzeri a ne za kopiljaci so bmx, vsusnost mnogu malce nestata se vrtat okolu niv, od decata najmnogu vnimanie e posveteno samo na eden lik ( Jonas ) i eventualno uste edno dete ( Mikkel ), mnogu bitni karakteri za celata prikazna ali da ne navlagam mnogu vo istata, a za vajbot , twin peaks, odredeni epizodi na x files, i eventualno lost
Daleku e od tinejdz misterija, a i ne e preporacliva za deca so ogled deka ima odredeni sceni ko seks, ili fizicko nasilstvo vrz dete, sto mozebi i mozelo da bide preskoknato a ne graficki da bide prikazano ko sto e prikazano.

A za 13 reasons why muabet da ne praime, razlika den i nokj, neznam od kaj takov vpecatok si dobil najiskreno veze si nemaat ednoto i drugoto :)
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.420
Поени од реакции
7.759
dopirna tocka nema so stranger things, neznam ni od kade e sporedbata osven ako luge sto citaat 9gag i mozebi go izgledale trejlerot pa takov vpecatok dobile ( trejlerot go neam gleano ), ali nekoj sto ja izgledal cela i da ja stava vo ist kosh so stranger things totalno nejasno mi e, ne deka imam nesto protiv ST.
Prvo, ne se vrti sve okolu deca, odnosno u slucajov stanuva zbor za tinejdzeri a ne za kopiljaci so bmx, vsusnost mnogu malce nestata se vrtat okolu niv, od decata najmnogu vnimanie e posveteno samo na eden lik ( Jonas ) i eventualno uste edno dete ( Mikkel ), mnogu bitni karakteri za celata prikazna ali da ne navlagam mnogu vo istata, a za vajbot , twin peaks, odredeni epizodi na x files, i eventualno lost
Daleku e od tinejdz misterija, a i ne e preporacliva za deca so ogled deka ima odredeni sceni ko seks, ili fizicko nasilstvo vrz dete, sto mozebi i mozelo da bide preskoknato a ne graficki da bide prikazano ko sto e prikazano.

A za 13 reasons why muabet da ne praime, razlika den i nokj, neznam od kaj takov vpecatok si dobil najiskreno veze si nemaat ednoto i drugoto :)
Значи нигде не реков ја "ДА, оваа серија ЦЕЛОСНО е иста со СТ" ... туку според она што го глеав, НА МЕНЕ ми остави таков вајб.
Не реков дека е копи пејст, не реков ништо... туку од она што го видов,мене ме потсети на таква мистерија. И евидентни беа допирните точки во ситници кои ги приметувам...Секако, јасно ми е дека тотално различна е приказната и самото дејство. Но доста ситници имаат корелација со С.Т
Ти ме сфати као да реков дека е копи пејст.
 
S

staycalm

Гостин
ОК вчера ја завршив серијата и прво нешто шо ќе го кажам е I'M FUCKING MINDBLOWN :|
Искрено многу работи ми се испомешаа гледајќи заради комплексноста на целото сценарио и све, и морав да паузирам да мислам а кој беше ова, а како беше ова во сегашноста како во минатото и сл, и пак некои работи ми останаа нејасни. Мислам дека ќе треба уште еднаш целата да ја изгледам.

Одлична серија, некој има спомнато дека е слична со Стренџр Тингс, не би рекол дека е слична, единствено слично нешто е исчезнувањето и жанрот, натинг елс ;)))
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.216
Поени од реакции
41.345
Значи нигде не реков ја "ДА, оваа серија ЦЕЛОСНО е иста со СТ" ... туку според она што го глеав, НА МЕНЕ ми остави таков вајб.
Не реков дека е копи пејст, не реков ништо... туку од она што го видов,мене ме потсети на таква мистерија. И евидентни беа допирните точки во ситници кои ги приметувам...Секако, јасно ми е дека тотално различна е приказната и самото дејство. Но доста ситници имаат корелација со С.Т
Ти ме сфати као да реков дека е копи пејст.
Ok te sfativ ja, samo sto ti od aspekt na nekoj sto ne ja gleal zboris, ja od onoj drugiot.
Nemaat dopirni tocki, u kratki crti toa mi bese poentata, nema veze ova so tinejdz serija so sci fi i elementi na misterija, poveke zadira vo seriite koi ti gi nabrojav.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Со оглед на тоа дека на 21/06 излегува втората сезона од трилогијата мислам дека е вистински момент да се репризира S01
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.752
Поени од реакции
10.441
21.06 самоубиството на Микел, коинциденција?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom