Six Feet Under

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.522
Поени од реакции
33.704
http://www.imdb.com/title/tt0248654/


Eпа ајде.. кога несака Psyside да напише неколку убави зборови, мора некој. А пази, ја у принцип сум хејтер. Значи THAT good е серијава. HBO, телевизијата која донесе многу серии од моите топ10 еva! Сопранови ви текнува? Да не ги бројам, ајде помодерно Game of Thrones. Значи не очекувајте цензура, очекувајте реално претставен животот, горчливо-сладок, каков што и всушност доаѓа.

Деновиве многу се потсетив на серијава и мора малку да ја популализираме. Знам дека има многу овде кои знаат да ценат драми, поготово со реализмот во оваа, ќе свршувате. Ама знам дека на една рака се бројат тие што ја гледале. Shame on you guys, srsly. Сторијата е ориентирана околу една дисфункционална калифорниска фамилија која поседува погребителен дом. Што да напишам нема да е доволно, достигнување перфекција е серијава. Ликовите се ебено добро одбрани и до крај обработени. Ебено секој. Доста тешка за варење драма, доста морбидна.. ама ќе ви го смени погледот кон самиот живот. Кон самата смрт. Ќе ви еба свеста. Рачунајте се среќни ако го имате стомакот да ја изгледате, ќе се чуствувате просветлени, рестартирани, со свежи погледи кон светот, дека крајот е врв во телевизијата, стандард кој тешко ќе се достигне. Aко нема заинтересираност, барем ќе си збориме тие што сме ја гледале, spoiler-free. Не ја гледајте. I dare ya.

FAQ: Reverse psychology. Does it really work?

 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.408
Поени од реакции
6.028
psyside ,кејфови ќе е кога ќе ја види темата :D
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.725
Поени од реакции
18.473
Јас отворив тема, имаше 3 страни, ама незнам каде отиде :(

Фала ти Wot, ме потсети на старите добри времиња, покасно ќе напишам малце повеќе за серијава, мада толку многу сум зборел што веќе сите знаат за што се работи т.е. кога ќе размислам подобро сепак незнаат.
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
Е ај више стварно-конечно тема! :)

Alan Ball is the man!

Епа застанав на 2 сезони, да го решам Хаус и ја продолжувам. Да се надеваме до септември ќе завршам.
Стварно треба да имаш стомак за да ја гледаш зашто е премногу реална и морбидна.
Ликовите се толку добро обработени и се повржуваш како да се луѓе од соседството.

И предобар саундтрак :)
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.703
Поени од реакции
27.651
Серијата е одлична.. особено за љубителите на драми. Обавезно секој ќе се поврзе максимално со ликовите. Глумата е врв.
Мене искрено од време на време знаеше да ми стане досадна. Ако некој се реши да ја гледа, и му здосадува од време на време ко на мене, нека не прекинува да ја гледа прибидејќи крајот на оваа серија е... немам зборови.
 

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.618
Кога ја изгледав последната епизода, дефинитивно останав два саата да зјапам у празно... И наредните три дена ја мислев...Не могуче од серија.... И колку само добра музика има , уффф
 

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.353
Тешко ми беше да ја почнам. Пилотот го изгледав пред 2-3 месеци и втората епизода исто така и се вратив пред 3-4 дена и ја завршив цела прва сезона. И ми снема download. Арно ама утре ќе ја набавам втора и тераме.

Неколку збора он топик. Ваква глума и сценарио во серија е реткост и богатство. Заедно со Breaking Bad ми се чинит се најдобрите нешта шо и се десиле на телевизијава. :) Генијално се реализирани.
Арно ама, ако сте љубител на поопуштени серии и ситкоми, можно е да ви е досадна. Ама не вервам. : )
 
Член од
20 април 2010
Мислења
718
Поени од реакции
527
Хмммм, одамна ми е на листа за гледање и искрено се двоумам меѓу оваа , Breaking Bad & Bored to Death да ја почнам некоја, таман после паузава на GoT која следи!
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.725
Поени од реакции
18.473
Неколку збора он топик. Ваква глума и сценарио во серија е реткост и богатство. Заедно со Breaking Bad ми се чинит се најдобрите нешта шо и се десиле на телевизијава. :) Генијално се реализирани.
Арно ама, ако сте љубител на поопуштени серии и ситкоми, можно е да ви е досадна. Ама не вервам. : )
Absolutely! да не ја ни спомнувам обработката на карактерите, ќе ти прираснат за срце, како во ниедна друга серија...а кога ќе ја завршиш ќе се запрашуваш добри неколку дена што си гледал, и дали е тоа можно да се долови преку екран, толку добро доловена реалност, и пресилна емоција.

За серијава еден ривјуер на imdb рече: навреда e да се нарече вакво совршенство телевизија, серијaва е live changer!
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Одамна ги имам симнато првите три сезони, серијата одамна ми ја препорача Параноик (дада Леа, мња :D), ама заспав на првата епизода и таму застанав. :) Дефинитивно ќе и седнам овие денови, па ќе видиме до кај ќе стигнам.
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Ставена ми е на листа на чекање, да догледам ова што гледам сега и и седнувам нејзе.
 

GrouchoMarx

Мочко
Член од
26 јануари 2008
Мислења
2.907
Поени од реакции
469
Првата серија која ја изгледав во еден здив иако ми стоеше во компјутер повеќе од 2 месеци. Да не се повторувам со претходните мислења на членовите, само ќе додадам дека ова е мастерпис. Секоја епизода се повеќе и повеќе ќе ве тера да продолжите. Ни сам не знам колку денови во школо имам одено ненаспан само поради неа. Нејт, главната улога сеуште ми е херој :) Како да не глуми, како тоа да е неговиот живот. Моја оценка за серијава би била 20/10 :)

п.с. Планирам пак да почнам да ја глеам летово.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom