Стипендии

Член од
13 август 2009
Мислења
9.537
Поени од реакции
5.768
Точно. Конкурсот за минатата година испаднал на 15 октомври а еве годинава 5-ти ноември сме а уште нема испаднато ...ваљда ќе ги нема повеќе овие стипендии :( .Дај боже да грешам !!
Не може да ги нема, кога ние ги продолживме.... Ама знаеш, нашата мала и напатена државичка касни со се
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
1. Не е електро и ПМФ, туку е за сите технички факултети. Место просек 8.5, се бара просек 8.0. Не дека се најтешки, туку дека се технички. (ова е за стипендијата 3 600)
2. Таа стипендијата од 5 500, неможе да ја зема секој кој има просек над 9.5. Работата со таа стипендија е во тоа што за да ја земаш ти треба да студираш ИНФОРМАТИКА и да имаш просек над 9. Значи таа стипендија може да ја зимаат само студенти што се на електро на ики, на информатика на пмф, информатика на приватните универзитети (и да имаат просек над 9 нормално). Може и да сум прошуштил некој смер.
Муабетов ми е: ти ако студираш филозофски и ако имаш просек 10.00, моеш да ја зимаш стипендија од 3600 а не од 5500, џабе шо имаш просек.
Можеби. Јас дека сум на Електро и не сум се ни распрашал за другите факултети. Знам за мојов има голема и мала:D па по аналогија мислев дека и на другите важи истото т.е. и таму има две стипендии.
 

Falcao

rossonero per sempre
Член од
28 мај 2008
Мислења
1.986
Поени од реакции
561
Не може да ги нема, кога ние ги продолживме.... Ама знаеш, нашата мала и напатена државичка касни со се
Викам дај боже да ги има !! Конечно една радосна вест да прочитам... :) Иначе у прва имав 9,4 просек шо значи нема кај да бега. муахеахеахеах

Нели треба првен да испадне конкурсот за големата, пошто ако не исполнувам услови за неа ...подоцна да си аплицирам за малата ?

Иначе ако првен испадне конкурсот за малата, и јас конкурирам за неа, ги исполнувам сите критериуми а подоцна испаѓа конкурсот за големата (над 9 просек) ...дали ќе може да конкурирам за таа стипендија(големата) пошто веќе претходно сум аплицирал за малата ?
 
Член од
17 август 2008
Мислења
98
Поени од реакции
10
планират ли година да дават стипендии или јок уште нема кокурси ни за средно ни за основно кај и да е ќе бидат парите у јули
 
Член од
20 јануари 2008
Мислења
62
Поени од реакции
1
стасаа договорите за кредитите не ми се верува уште да ги пуштат париве да видам со свој очи......а инаку ме интересира ке треба ли да ги продолжиме како што ги продолжија старите корисници
 
Член од
20 март 2010
Мислења
35
Поени од реакции
2
стасаа договорите за кредитите не ми се верува уште да ги пуштат париве да видам со свој очи......а инаку ме интересира ке треба ли да ги продолжиме како што ги продолжија старите корисници
Не заебавај !!! озбилно ги пратија договорите??? :vozbud::vozbud::vozbud:
јаооо :) иначе ако ти пратиле договор брзо у министерство да го продолжиш, бидејќи имаме уште 8-9 дена фора :))
конечно добра вест :):):):vozbud:
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
Излезе конкурсот за 125 стипендии (Информатика).

www.mon.gov.mk (десно, првиот линк)
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
Чим излезе за информатичарите брзо ке има и за нас:vozbud:
 

Falcao

rossonero per sempre
Член од
28 мај 2008
Мислења
1.986
Поени од реакции
561
Излезе конкурсот за 125 стипендии (Информатика).

www.mon.gov.mk (десно, првиот линк)
Фала дружеее, јас почесто проверувам на кајгана него ли на мон.гов :pos2:


Потврда за редовно запи шан зимски семестар за студиската 2010/2011 година; ЧЕК
Идентификационен број од успешно пополнета електронска пријава;
Уверение со бројот на предвидените и положени испити од претходните години, ЧЕК
заверен образец “УППИ” во форма и содржина објавена на интернет порталот http://mon.gov.mk;
Копии од уверение за државјанство на Република Македонија;
Изјава на кандидатот дека не е корисник на друга стипендија или кредит, објавена на интернет порталот http://mon.gov.mk;
Индекс на увид.


Многу малку документи има за ваа 5 500 што е, за малава од 3 600 еден куп документи бараат упм џоа милион евра ти даваат :pos2:

П.С За индексот мора ли да ги имаш сите оцени земено, пошто јас од 10 предмета во прва, немам земено една оцена а ја имам положено ...баш шеската по електро:kesa:
Да одам до Битола да ја земам, или може и без земена оцена пошто во уверението со положени предмети убаво си пишува дека е положен и со која оценка.
 

AFI

Член од
17 ноември 2009
Мислења
389
Поени од реакции
98
Еден куп документи , уверениа, потврди, е сеа да прашам нешто сестрами две години откога е мажена и сеа сме тројца во семејството да не бараат и за неа некоја потврда, уверение, и сл. да знам оти се си бива ....позз
 

Мар мар

Take me to paradise
Член од
9 август 2006
Мислења
1.294
Поени од реакции
11
Не заебавај !!! озбилно ги пратија договорите??? :vozbud::vozbud::vozbud:
јаооо :) иначе ако ти пратиле договор брзо у министерство да го продолжиш, бидејќи имаме уште 8-9 дена фора :))
конечно добра вест :):):):vozbud:
Како то да се продолжат?
И кај мене стигнал договорот, ама нели нема да даваа кредити на тие шо аплицираа оваа година?
Сега веќе ништо не ми е јасно :))))

Ај некој шо е поинформиран нека пишит дали треба документи да се носат и дали морат лично зш не сум во Мк.
 

Hooligan

..The President...
Член од
9 февруари 2008
Мислења
2.358
Поени од реакции
701
Добро бре, еве утре излегува новиот конкурс за стипендии...е сеа -кој ќе гарантира дека истите тие критериуми ќе важат и до крајот на учебната година, кој гарантира дека пак нема да му текне на министерот да речи туф,туф неважи нема стипендии за оваа година.
Пак ли да правиме трошоци за џабе...

Се надевам дека премиерот ќе ја исправи грешката и дека на студентите кои минатата година добија кредити за прв пат ќе им се исплатат.
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.841
дали ние старите корисници на кредити треба да аплицираме за новиве стипендии или ќе продолзат со нас по старо да ни исплаќаат?????????
 

Kajgana Shop

На врв Bottom